reklama

Jeden Křížový vrch, čtrnáct zastavení křížové cesty, osm zastavení naučné stezky

28. 8. 2018
Stavba křížové cesty na frýdlantský Křížový vrch stála v roce 1737 necelých sto zlatých. Pozemky věnovali Clam-Gallasové a na stavbě se nadšeně podíleli i obyvatelé Frýdlantu. Její rekonstrukce teď přišla na 3 200 000 Kč, financována byla z projektu "Paměť v krajině Trojzemí".
Téměř současně byla na tomtéž místě v přírodní rezervaci Křížový vrch vytyčena naučná stezka. Zatímco "Paměť v krajině Trojzemí" je projekt česko-saský, vznik stezky umožnil projekt česko-polský, nazvaný "Společně objevujeme přírodu a historii na naučných stezkách Frýdlantu a Lubaně". Obě provázané atrakce jsou relativně nové, naučná stezka vznikla loni, křížové cestě bylo po čtvrttisíciletí slavnostně znovupožehnáno letos v květnu. Veřejnosti se tak otevřel velmi atraktivní, dosud málo navštěvovaný kousek přírody. Cesta na Křížový vrch (MAPA) je jednoduše přístupná jak z vlakového nádraží (asi 500 m po stezce), tak z blízkého kempu a z parkoviště nedaleko Zámeckého pivovaru Frýdlant.

Ideální je ovšem spojit tuto vycházku s návštěvou zámku a hradu Frýdlant. Ze zámecké zahrady přijdete po žluté turistické značce po mostu nad jezem. V současné době (srpen 2018) je bohužel zahrada kvůli hrozícímu pádu větví stromů dočasně zavřená, ale není problém ji dolů od zámku obejít po silničce a prohlédnout si při tom hráz zrekultivovaného rybníka. 
Foto Mad

U jezu vás čeká skvělé místo pro piknik s výhledem na hrad a zámek Frýdlant.
Foto Mad

Za zády vám občas po vysokém náspu přejede vlak. Pamětní deska a jedna z informačních tabulí naučné stezky připomínají, že tento klidný pohodový oblouk říčky Smědé byl v roce 1958 dějištěm velké tragédie. Tehdy začátkem prázdnin přišly vydatné deště, které způsobily rozsáhlé povodně a zde podemlely trať. Následkem toho se v těchto místech 4. července, těsně před vjezdem do nádraží, zřítila do řeky parní lokomotiva vezoucí vlak z Liberce. Vagony ji naštěstí nenásledovaly, přesto si neštěstí vyžádalo život strojvedoucího, topiče a jeho syna, který se na mašině vezl za dobré vysvědčení, ačkoliv již tehdy platil přísný zákaz vozit "civily". Smutné je, že vlakvedoucí o stavu tratě věděl, přesto jízdu povolil. Lokomotiva uprostřed proudu pak byla atrakcí řadu týdnů a její postupné vyzdvižení stálo život dalšího dělníka. 
Foto Mad

Foto Mad

Po prvním smutném zastavení nás čekají již jen zážitky pozitivní, les, který je zároveň přírodní rezervací, připomíná spíš lesopark a stezka je perfektně připravená. Čedičové kameny pocházejí z okolí stezky.
Foto Mad

Panelů naučné stezky je celkem osm a v žádném případě nejsou suše informativní. Interaktivní formou se příchozím snaží přiblížit zajímavosti zdejší fauny a flóry.
Foto Mad

Součástí některých zastavení jsou i praktické ukázky. A co vy, poznáte, o které horniny jde?
Foto Mad

Z naučné stezky plynule přecházíme na jedno ze tří vyhlídkových míst křížové cesty. Ze dvou by měl být vidět zámek, ze třetího pak město. Název vyhlídka je v tomto případě trochu ironický. Křížový vrch, který byl podle dobových obrazů a rytin ještě v devatenáctém století holou pastvinou, dnes pokrývá hustý les a výhled se kvůli statutu PR razantněji pročisťovat rozhodně nebude. Ale jsou zde lavičky a další místo na malý piknik, takže to nevadí.
Foto Mad

Součástí rekonstrukce křížové cesty byla i obnova stezky mezi jednotlivými čtrnácti zastaveními. Prý tak zarostla, že určit, kudy vlastně vedla, bylo údajně oříškem a nová cesta ji kopíruje asi z devadesáti procent.
Foto Mad

Zastavení u sebe mají lípu srdčitou. Protože původní, na plechu malované obrazy dávno vzaly za své, byly vyrobeny obrázky nové, moderní, spíše abstraktní.
Foto Mad

Podmanivé, až do symbolů zjednodušené výjevy pocházejí z Dílny uměleckého smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí, autorem je Lumír Hradil. Podrobnosti o výrobě těchto desek naleznete na www.dusfrydlant.cz.
Foto Mad

Společně s křížovou cestou byla zrevitalizována i symbolická jeskyně Petra a Pavla, kaplička na půli cesty, kamenná nika imitující studánku s pramenem a vrcholový kříž.
Foto Mad

Foto Mad

Kousek za završením křížové cesty se nalézá inzerovaná třetí vyhlídka. Protože směrem k Frýdlantu leží lyžařská loučka, tak sejdete-li pár metrů po příkrém srázu za lavičkou, otevře se vám stromy nerušený pohled na město z nezvyklého úhlu.
Foto Mad

Foto Mad

Na závěr jsem si nechal jednu zajímavost. Vycházku se určitě vyplatí završit návštěvou Zámeckého pivovaru Frýdlant. Až si nakoupíte nějakého Albrechta nebo Kateřinu, rozhlédněte se z mostu. Naproti pivovaru se nacházejí poměrně rozlehlé ruiny. Bývaly to skleníky Franze Clam-Gallase, který rostliny z nich věnoval na založení liberecké botanické zahrady.
Foto Mad

Text a foto Mad
divadlo
17. 2. 2019 07:13

Divadelní spolek J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou připravil 22. ročník Krajské přehlídky ochotnického divadla Jizerské oblasti. Proběhne od čtvrtka 28. února do neděle 3. března.

byty
17. 2. 2019 07:12 Obce v Libereckém kraji mají zatím málo informací k dotacím na výstavbu sociálních bytů. Spíš si ale myslí, že spoluúčast státu je příliš nízká.
sm central
17. 2. 2019 07:09 Semily koupily zchátralý hotel Centrum, zatím ale nerozhodly co s ním. Zajímavá ukázka architektury ve stylu brutalismu přišla město na 3,675 mil.Kč.
cl
17. 2. 2019 06:07 Radnice v České Lípě chce ocenit místní drobné výrobce a pomoci jim s propagací. Připravuje proto soutěž o Českolipský výrobek roku 2019.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).