reklama

Romantická noc ve vodojemu v režii umělce a všeuměla Petra Hebera

17. 7. 2018
OBSAHUJE SFÉRICKÉ FOTOGRAFIE! Když do Jičína přijedete od Liberce, za kruhovým objezdem (pomník bitvy na Letné 1866) se vám otevře pohled na rybník Kníže. Na konci jeho hráze historickou část města střeží bílá čtverhranná věž, přesněji řečeno bývalý vodojem, pak trafostanice a dnes hotel pro dva.
Stavba (MAPA) to není nijak nápadná, ani na ni neupozorňují žádné infopanely, přesto jde o jednu z nejstarších budov v Jičíně. V historických pramenech je poprvé zmíněna v listině Mikuláše staršího Trčky z Lípy, vydané roku 1502. Roku 1543 byl tento původně dřevěný vodojem přestavěn v renezančním stylu na kamenný. Tuto podobu si zachoval dodnes. Vodu si nebral přímo z rybníka, ale z řeky Cidliny. Uvnitř v přízemí byl čerpací tlakostroj poháněný vodním kolem, jímž se čerpala voda a tlačila železnými rourami do nejvyššího patra do měděné nádrže. Odtud se pak vedla do města do kašen a do zámku borovými rourami spojovanými železnými zděřemi (viz. stručně Wikipedie a naprosto vyčerpávajícím způsobem tato práce). Jako vodojem věž sloužila až do roku 1907, kdy byl vybudován nový vodovod ze Studeňan. Když pak byl Jičín elektrifikován, uvolněný vodojem našel roku 1924 nové uplatnění jako trafostanice a po jejím zrušení pomalu chátral. Po revoluci (1993) věž od města zakoupil jičínský výtvarník Petr Heber a proměnil ji ve svéráznou vinárnu a galerii, která za svoji skoro dvacetiletou existenci hostila mnoho zajímavých výstav. Věž, zejména střecha, si ale říkala stále více o rekonstrukci, která nebyla v Heberových silách. Naštěstí se našla dvojice romantických manželů, kteří roku 2013 vodojem koupili a za pět minut dvanáct zajistili citlivou, nákladnou rekonstrukci, která tento památkově chráněný objekt zrevitalizovala na exkluzivní ubytování pro dva, které vlastně funguje nadále jako galerie, protože stále hostí díla (nejen) Petra Hebera a i v jiných ohledech nese výtvarníkovu stopu

Foto Mad

Na této fotografii je dole vidět původní vchod, který Petr Heber zrušil a nový prorazil čelem k městu, aby svoji galerii otevřel příchozím.
Foto Mad

Dovnitř se vchází romantickou minizahrádkou. Kvůli osobám zapomnětlivým považuji za důležité zmínit, že nikde nejsou žádné klíče, vše funguje na kódy, které vám přijdou mailem po zaplacení ubytování.
Foto Mad

Po namačkání kódu se vám otevřou dveře do vstupní haly a přichází první wow efekt této svérázné obytné galerie.
Vodojem Jičín 2 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Připadáte si jako na zámku, stěny zdobí ostrostřelecké terče z předminulého století a v celém prostoru jsou volně roztroušená díla Petra Hebera, mimo jiné laureáta Ceny města Jičína za rok 2017.
Foto Mad


Po dřevěných schodech vystoupáte do salonku. Terče střídá akvarelový herbář. Místnost má základní vybavení pro pobyt předpokládající, že zde budete holdovat především pití. Přítomen je kávovar, rychlovarná konvice, lednice a dřez na nádobí. Chybí varná plotna nebo mikrovlnka, na romantickou večeři si přece zajdete jinam. Dobový skleník obsahuje sady sklenic na snad všechny myslitelné nápoje, sklenicemi na víno bílé a na víno červené počínaje, přes různé šampusky až po stopky na něco ostřejšího. K tomu je přiložená encyklopedie erotiky pro věčné studenty.
Vodojem Jičín 3 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Stavba má silné zdi a minimum oken. Otvorům, kterými proudí denní světlo, by příslušel spíš titul střílny.
Foto Mad

Až sem dorazíte, možná budete trochu zmateni, zdá se totiž, že cesta dál nevede. Ale za dveřmi do prostoru působícího dojmem, že jde o toaletu nebo skříň, následují další schody a na jejich konci asi největší wow!
Vodojem Jičín 4 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Koupelna zabírá celé jedno patro, dvě umývadla pamatují na to, že i milenecké páry potřebují kousek soukromí. Prostoru vévodí vana pro dva, a kdyby vám nestačila, tak tu je luxusní zasklený sprchový kout, rovněž pro dva. Stěny lemují erotické (lépe řečeno BDSM) kresby Tomiho Ungerera. Zdá se, že bude třeba provést zásadní redukci plánů na prohlídku města!
Foto Mad

Až se vzpamatujete z toho šoku, perokresby Francouze Ungerera vás po zbylých sedmnácti schodech z celkem osmapadesáti zavedou až pod střechu. Tam, kde bývala měděná nádrž na vodu, je dnes ložnice pro romantický pobyt ve dvou.
Vodojem Jičín 5 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Pro vyznavače romantiky podle představ nekonformního výtvarníka Ungerera je nad poslední ilustrací toho, co zde lze například provozovat, připravena i jedna pomůcka. Na pokání je tu krásný tepaný kříž a v šuplíku Bible.
Foto Mad

Autoři konceptu ale mysleli i na techniky dětiny a přátele rozhleden. Tentokrát již ne po schodech, ale po žebříku mohou vyšplhat až úplně nahoru k jedinému přístupnému oknu.
Foto Mad

Okno ukazuje pohled směrem do centra města, které je ale zakryto domy, takže vykukuje pouze slavná věž, které jsme již věnovali jeden z předchozích dílů našeho seriálu VĚŽE SEVERU. Škoda, že není přístupné i okno směrem k rybníku, ten pohled by mohl být zajímavější.
Foto Mad

A jako bonus na vás čeká opět malý vtípek, umělecký dalekohled. Ejhle, ona ta věc dokonce funguje! Ostatně, proč ne? Zatím tu fungovalo úplně všechno.
Foto Mad

Až se nabažíte objevování tajů a možností romantického ubytování, je třeba vstoupit do sklepa, kde se nachází vinárna pro dva. K dispozici máte i vinotéku, opět přístupnou na kód. První víno je v ceně pobytu, další určitě majitelům poctivě nahlásíte a oni vám je vyfakturují. Můžu doporučit, zdejší značky jsou velmi dobře pitelné. 
Foto Mad

Vinárna je vyšperkována díly mistra Hebera aneb co všechno lze vyrobit z věcí zdánlivě již odepsaných. Víno si ale odneste radši do vyšších pater, podle legendy o smilném Janovi bývá sklep nenadále zaplavován ze šestimetrové studny, která je na jeho dně. Noví majitelé potvrzují, že i jim se to již stalo, naposledy v roce 2013, ale dušují se, že provedli opatření, aby se situace neopakovala.
Foto Mad

Naše obrazové reportáže dokážou atmosféru místa postihnout celkem věrně vizuálně, se zvukovou stránkou to je horší. A zrovna jičínská vodárenská věž si zaslouží i komentář k tomuto. Fouká-li vítr, dává o sobě vehementně vědět korouhev a její vrzání zesiluje střecha jako ozvučnice reproduktoru. Když se vítr utiší a budete pozorně naslouchat, pro změnu uslyšíte ve dřevěných konstrukcích hodující červotoče. To může mít za následek divoké sny, ve kterých se vám budou dřevěné schody hroutit pod nohama a vy poletíte do černého jícnu studny za vilným Janem.
A pak tu je ještě třetí zdroj zvuku. Zdroj neidentifikovatelný. V noci se občas ozývají podivné šouravé, šustivé zvuky. Že by lasičky běhaly mezi trámy? Ne, to katův syn Jan bloudí po vodojemu a marně hledá vykoupení mezi střeleckými terči, erotickými výzvami ilustrátora Ungerera a bizarními objekty jičínského rodáka, výtvarníka a všeuměla Hebera. Nicméně my jsme byli s pobytem ve věži velmi spokojení a tento "hotel" vřele doporučujeme.

Foto Mad

text a foto Mad
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).