reklama

Bieleboh, rozhledna, která se snažila vyrůst společně se stromy

23. 6. 2018
Hodně rozhleden, často ani nijak závratně starých, má dnes problém se stromy, které je dorostly a někdy i přerostly. Vyhlídková věž na Bielebohu patří k několika z mála těch, jejíž majitelé se pokusili o rozhled se stromy bojovat a přistavěli postupně další patra.
Než na Bieleboh vyrazíme, podívejme se na mapu. Název svádí hledat v Polsku, ale rozhledna stojí na stejnojmenném, 499 m vysokém kopci (MAPA), vzdáleném asi 25 minut jízdy autem směrem severo severo východ, tedy v Sasku, v Horní Lužici. Jméno evokuje časy, kdy zde vládli Lužičtí Srbové. Badatel Marek Řeháček ale přišel s tvrzením, které tuto teorii nepodporuje. Ve své knize Rozhledny Lužických hor totiž píše, že kopec se až do poloviny 18. století jmenoval Hohe Wald. Když se na mapu podíváte podrobněji a vyrazíte z Bielebohu na sever po červené přes Cunewalde na protější kopec, zjistíte, že jeho o 56 m vyšší vrchol nese jméno Czerneboh a i na něm stojí rozhledna. Nebudu vás napínat, na rozdíl od bíle omítnutého Bielebohu ji zdobí tmavý kámen. Svádí to k tomu napsat, že jde o dvojvaječná dvojčata, ale není tomu tak, Czerneboh je o generaci starší. A aby těch dohadů a teorií nebylo málo, boží názvy obou kopců nahrávají teoriím, že na obou byly v pradávných dobách pohanské svatyně. Ovšem důkazy pro to chybí.
Co je ale doložené, Bieleboh byl jako oddychová zóna využíván již v počátcích rozvoje moderního turismu, tedy v polovině devatenáctého století. Tehdy se zde pořádaly střelecké slavnosti. Akcie, které měly naplnit pokladnu sbírky na výstavbu hospody, byly vydané roku 1872. Jenomže závod o vrchol nakonec vyhrál Horský spolek údolí Horní Sprévy, který zde hodlal nejprve postavit altán, ale v době stavebního boomu rozhleden byla myšlenka záhy přetavena do podoby dvanáctimetrové kamenné rozhledny, jejíž spodek je základnou věže dodnes. Tato vyhlídka byla otevřena v květnu roku 1883. Podle Řeháčka ji hned za první měsíc navštívilo jeden a půl tisíce výletníků. Ve stejné době vznikla i chata, postavená nadšenci ze Spolku pro Bieleboh.

Chata, dnes podstatně přestavěná, je prvním objektem, na který po asi kilometrové cestě z parkoviště narazíte.
Foto Mad

Budova sice není s rozhlednou spojená, ale pamětní desky vzpomínající sedmdesáté páté, sté a sto dvacáté páté výročí otevření rozhledny a hospody nenechávají nikoho na pochybách, že obě stavby patří k sobě.
Foto Mad

Koncertní pódium je oproti rozhledně capart nejen velikostí, bylo totiž zbudováno teprve roku 2001. Posadíte-li se, okamžitě se k vám vrhne milá servírka ve stylovém dirndlu.
Foto Mad

Na zkoušku jsme si dali lužickou polévku a salát s vurstem. Polévka byla výborná, u salátu došlo díky jazykové bariéře k malému omylu. Domnívali jsme se, že dostaneme bratwurst s vlašským salátem a namísto něj jsme dostali salát z nasekané zeleniny a wurstu.
Foto Mad

Útulno je i uvnitř boudy nabízející i hostinské pokoje. Nezasvěcený pozorovatel netuší, že chybělo málo a dnes neexistovala ani bouda, ani rozhledna.
Foto Mad

První rozhledna nestála dlouho, roku 1910 do ní udeřil blesk a vyhlídka vyhořela. Spolek pro Bieleboh okamžitě uspořádal sbírku, Zemský saský spolek pro ochranu rodného kraje zajistil zdarma projekt, a tak již téhož roku stála rozhledna nová, o tři metry vyšší a zastřešená. V letech 1913 až 1914 byla do rozšířené chalupy zavedena elektřina a voda! Pod křídly Spolku pro Bieleboh zůstaly rozhledna i chata až do konce čtyřicátých let dvacátého století.
Foto Mad

Klíče jsme si vyzvedli v hospodě a jdeme dovnitř. Jak bylo řečeno, spodní část byla postavena roku 1882. Nad vchodem si všiměte nápisu, nenechávajícího nikoho na pochybách, proč bylo dílo zbudováno: "Postaveno roku 1882 k výhledu na krásu rodného kraje".
Foto Mad

Za dveřmi vás přivítá ocelové schodiště a tabule popisující dějiny kopce téměř den po dni. Bohužel je jen v němčině, takže to shrnu stručně podle Řeháčkovy knihy. Roku 1949 byl komplex vyvlastněný. Bouda čtyřicet let sloužila podnikové rekreaci a věž šíření televizního signálu, pročež byla zavřená. Socialismus se stavbami zacházel tak, že na začátku devadesátých let byly zavřeny úplně a dílo zkázy málem dokonali vandalové.
Foto Mad

V roce 1994 byl naštěstí spolek obnoven jako Spolek pro Bieleboh v Beiersdorfu a rok nato začala záchrana. Při té příležitosti byla rozhledna zvýšena na osmnáct metrů. Komplex byl slavnostně znovuotevřen v květnu 1997.
Foto Mad

Bieleboh nabízí především úchvatný pohled směrem severním do údolí, kterému dominuje Cunewalde.
Foto Mad

Foto Mad

A Cunewaldu vévodí největší evangelický luteránský kostel v Německu, obklopený podstávkovými domy.
Foto Mad

Cunewalde je dlouhý jako Lovosice :-)
Foto Mad

Směrem východním leží nepřehlédnutelný Schaf Berg nad Löbau. Na první pohled mu dominuje televizní vysílač...
Foto Mad

...ale na pohled druhý rozeznáte i König-Friedrich-August-Turm, unikát, o kterém jsme v našem seriálu již psali. Když budete mít štěstí na počasí, napočítáte i další rozhledny včetně Ještědu.
Foto Mad

Směrem jižním, na Oppach a Beiersdorf, domovskou obci spolku, který Bieleboh zachránil, výhled pomalu zarůstají stromy. Holt čas běží, možná se blíží doba, kdy se obyvatelé okolních vesnic opět semknou, uspořádají sbírku a přidají rozhledně další tři metry. Nebo že by ničím nerušený rozhled po rodném kraji vyřešila dotace z nějakého unijního programu?
Foto Mad


Text a foto Mad
jilemnice
25. 9. 2018 18:05 Liberecký kraj chce na gymnáziu v Jilemnici otevřít nový zdravotnický obor. Záměr podpořily i nemocnice v Jilemnici, Vysokém, Jičíně nebo Vrchlabí.
popelka
25. 9. 2018 17:40 Na repertoár libereckého divadla přibude jedno z nejznámějších Rossinoho děl. Komická opera La Cenerentola (Popelka) bude mít premiéru v pátek.
jn terminál
25. 9. 2018 16:01 Za projekt na nový dopravní terminál zaplatí Jablonec nad Nisou téměř 24 mil.Kč. Zpracuje ho ateliér DOMYJINAK, který vyhrál architektonickou soutěž.
rokytnice
25. 9. 2018 15:54 Krkonošská Rokytnice n. J. trvale zpřístupní veřejnosti radniční věž. Umožní to úpravy budovy radnice za 1,4 mil. Kč. Dosud byl na věž špatný přístup.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).