reklama

Vodojem dětské léčebny ve Cvikově by byl dobrou rozhlednou

29. 7. 2017
A vyhledávanou rozhlednou s panoramatickým výhledem na Cvikov a dále do kraje se možná jednou i stane. Na nutné opravy vodojemu, které jsou podmínkou případného alespoň částečného zpřístupnění, je vyčleněno 700 000 Kč, zbývá dořešit provozní a hygienické detaily.
Vodojem dětské léčebny ve Cvikově by byl dobrou rozhlednou
Foto + video Mad
Vodojem byl postavený ve druhé fázi budování areálu cvikovské léčebny dětí nemocných tuberkulózou (MAPA), tedy na přelomu 20. a 30. let minulého století. Vzhlem k tehdejší nebezpečnosti tuberkulózy byl celý areál projektován jako izolovaný a zcela soběstačný, proto má i vlastní vodojem nenapojený na městskou vodovodní síť. Této pozoruhodné léčebně a lesoparku, ve kterém se nachází, jsme již věnovali obrazovou reportáž. Tam naleznete podrobnější informace, takže se můžeme soustředit na věžový vodojem. Od paty po úroveň ochozu měří 20 m, tedy s lucernou celkem přibližně 23 m. Postavila ho mladoboleslavská firma ing. A. Hráský a ing. F. Jenč a je zajímavé, že výkresová dokumentace vodojemu byla vytvořena již roku 1901.
Vodojem zajišťuje pitnou vodu z místního vrtu pro 200 lidí (61 zaměstnanců, zhruba 130 pacientů s doprovodem, 20 bytů emeritních zaměstnanců). Kapacita rezervoáru je 90 m2, přičemž aktuální denní spotřeba DL Cvikov činí 68 m2 až 70 m2, protože v léčebně je řada velkých spotřebičů vody (například prádelna, vířivka, sauna...). Voda splňuje normy pro batolata a perličkou je cena 2 Kč/m2, což i při započítání nákladů na infrastrukturu ušetří léčebně na vodě za rok asi dva miliony korun.

Dnes léčebna slouží dětem od jednoho roku do patnácti let s onemocněními plic a dýchacích cest, což v současné době znamená především astmatiky a alergiky. Díky své autonomii je areál zařazen do krajských krizových plánů připravenosti Libereckého kraje. O souhrn toho nejzajímavějšího o DL Cvikov a o vodojemu jsme požádali člověka nejpovolanějšího, a to ředitele léčeben Rudolfa Fockeho:


Bližší informace o historii léčebny naleznete v našem již zmíněném článku nebo na stránkách DL Cvikov. Je čas vylézt na vodojem. Chcete-li si vodojem prohlédnout v plné kráse, přijďte v době, kdy stromy nemají listí.
Foto Mad

Po zbytek roku se vodojem topí v zeleni a míst, odkud si ho můžete prohlédnout vcelku, je minimum.
Foto Mad

Vodojem má středový dřík a čtveřici nosných sloupů po stranách, což spolu se spojovacími elementy vytvářejícími dojem osmiúhelníku tvoří architektonicky zajímavé řešení.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Věž je vykouřená po rozmrazování trubek
Foto Mad

Pohled z okna pod tělesem rezervoáru.
Foto Mad

Nad námi je nádrž.
Foto Mad

Takto vypadá vršek nádrže. Možná vás překvapí, že nádrž zdaleka nevyplňuje celý válec vodojemu.
Foto Mad

Nahoru vede 182 schodů.
Foto Mad

Vodojem by byl atraktivní rozhlednou, protože se za ním nemusíte šplhat nikam do kopce a přitom nabízí krásné panorama Cvikova a okolí. Již se uvažovalo o zpřístupnění, ale projekt zatím nevyšel. Momentálně jsou důležitější jiné priority, například výměna atypických oken v hlavní budově, z nichž některá jsou válcová a některá až dvanáctimetrová.
Foto Mad

Dětská léčebna Cvikov i město jako na dlani. Žlutá budova v popředí dole je bývalý zájezdní hostinec pana Würfela. Areál byl totiž výletním místem Cvikova a měl i svoji malou ZOO. To vše město obětovalo, aby vytvořilo pracovní místa.
Foto Mad

Město bylo původně ochotné věnovat bezplatně pozemky v Údolí samoty (za hřebínkem nad věží kostela). Přesto Cvikované vybrali jako vhodnější lokalitu vedle křížové cesty, ač za ni museli Würfelovi zaplatit. 
Foto Mad

Západnímu obzoru dominuje Klíč (759 m n.m.).
Foto Mad

Slavná cvikovská křížová cesta (viz. náš tip na výlet) vedoucí na Křížový vrch (443 m n.m.) je zcela skryta v aleji. V popředí vykukuje technologická část areálu, která jej činí nezávislým na okolním světě.
Foto Mad

I když vodojem Dětské léčebny Cvikov zatím běžně přístupný není, nedaleká křížová cesta a lesopark léčebny za vaši návštěvu určitě stojí, ostatně jako celé okolí tohoto města, majícího tak trochu historickou smůlu na hledání zdrojů prosperity.

Text Mad, rozhovory Darka
život
17. 12. 2017 13:04 Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Víc zaplatí odběratelé za vodu, ceny tepla se nezmění nebo půjdou dokonce dolů.
značky
17. 12. 2017 08:10 Dva devatenáctiletí mladíci ve Mšeně v Jablonci n.N. poškodili šest dopravních značek a informační tabuli. Způsobená škoda je 16.504,- Kč. Podezřelým hrozí až jeden rok vězení.
knihovna
17. 12. 2017 08:05 V pondělí 18. 12. zavítá do liberecké knihovny mladá talentovaná prozaička Ivana Myšková. V rámci projektu Spisovatelé do knihoven se představí se svým autorským čtením.
betlémské světlo
16. 12. 2017 08:03 V sobotu 16. prosince 2017 převezmou plamínek Betlémského světla skautské delegace ve Vídni. O den později, 17. prosince, pak bude k dispozizi i v Libereckém kraji. Více ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
prosinec
2017
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).