reklama

Rozhledna Kottmar nabízí nejsilnější zážitek při západu slunce

12. 5. 2017
Kdysi slavná cihlová rozhledna, ležící na poloviční cestě mezi Rumburkem a Löbau asi 15 km od českých hranic, je totiž zavřená a její dekadentní zchátralost si nejlépe vychutnáte v podvečer. Spousta místních pověstí pak návštěvu doporučuje nejlépe o letním slunovratu, který se kvapem blíží.
Rozhledna Kottmar nabízí nejsilnější zážitek při západu slunce
Foto Mad
V knize Příběhy lužických rozhleden Marka Řeháčka, Jana Pikouse a Petra Kurtina se dočteme, že první výletní chatka nebo spíš altán byl na vrcholu postavený již roku 1830, a jak to tehdy chodívalo, o třináct let později ho odnesla vichřice. Zděná bouda zde vyrostla roku 1870 a krásná cihlová rozhledna oznámila vítězný nástup turismu do Lužice roku 1881. Rok na to následovala reprezentativní hospoda. Kottmarbaude pak byla několikrát přestavovaná a rozšiřovaná, až se koncem osmdesátých let minuléto století stala předimenzovanou nevzhlednou mládežnickou ubytovnou.
Vaz Kottmaru jako sportovnímu a turistickému centru (zejména zimnímu) zlomilo znovusjednocení Německa. Snaha o oživení zašlé slávy tu sice byla, hospoda byla znovu otevřena hned roku 1993, ale podnikatelský záměr evidentně nevyšel, na vrcholu je již devět let mrtvo, rozhledna se začíná rozpadat. A ačkoliv je kopec plný dobře udržovaných turistických cest a cestiček, tak ani oficiální stránky Kottmaru, zvoucí k návštěvě za úžasnými zážitky i v češtině, se o rozhledně raději ani nezmiňují. Zajímavější info naleznete například ZDE. Přesto Kottmar rozhodně stojí za návštěvu. Zveme vás na večerní romantickou, trochu hororovou procházku.

Auto necháváme na parkovišti (MAPA), ze kterého to máme na vrchol k rozhledně asi 2 km. Teoreticky vzato můžete zkusit zaparkovat i z druhé strany pod skokanskými můstky (viz. letecká fotografie) a vyrazit podél můstků vzhůru do prudkého kopce. Ale my tuto možnost neotestovali.
Foto Mad

Slunce padá k obzoru, smrkový les, který výše vystřídají nádherné bučiny, získává romantický nádech. Cestou míjíme řadu odboček, protože kopec je jako oddychová zóna přímo protkán různými cestami a cestičkami vedoucími k různým atrakcím. Z nich nejzajímavější je čtvrt tisíciletí starý smrk vysoký téměř 40 m a nejvýše položený pramen Sprévy (Horní Spréva, MAPA). Děti určitě zaujme stezka se zastaveními popisujícími zdejší pověsti. Protože světla valem ubývá, tak tyto příběhy plné nadpřirozených bytostí radši nečtěte, třeba byste si cestu na vrchol úplně rozmysleli.
Foto Mad

Šplháte-li vzhůru jižním svahem, odkryje se vám pod vrcholem pohled na horní část dřevěného skokanského můstku. Můstky jsou v areálu celkem tři, tento je největší. Mezi stromy vykukuje jeden ze dvou telekomunikačních stožárů. Z Kottmaru byl dlouhá léta, až do roku 2007, šířen i televizní signál.
Foto Mad

Opuštěná Kottmarská bouda je překvapivě velká. Atmosféra na vrcholu oživuje vzpomínky na nejrůznější detektivky, ve kterých zločinci  za účelem vymáhání výkupného zavírali své bohaté oběti do přesně takovýchto budov. Podvečer je prostě ideální chvíle pro návštěvu.
Foto Mad

Vývěsní štít je sice v lepším stavu než štíty mnoha hospod fungujících, ale nenechte se mýlit, pivo se zde točilo naposledy v létě 2009. Škoda, jedno bychom si rádi dali.
Foto Mad

O stav budovy i rozhledny začínají pečovat vandalové. Některá okna jsou rozbitá. V těsném sousedství věže je druhý telekomunikační stožár.
Foto Mad

Deska nad vchodem připomíná, že věž stojí díky Horskému spolku Lusatia. Ten ale dostal svolení od městské rady Löbau ke stavbě jen pod podmínkou, že stavba bude velmi festovní a po dvaceti letech přejde do majetku města, kterému kopec patřil. Nápis nabádá k pohledu do zeleného údolí, kde kvete štěstí a potěšení.
Foto Mad

Přes opravdu bytelnou konstrukci je dnes vnější stav rozhledny žalostný. Vyskytovat se přímo pod stavbou začíná být nebezpečné.
Foto Mad

Jak to vypadá uvnitř, se můžeme jen dohadovat podle temných nápověd rozbitých oken. Leccos naznačují i mříže hyzdící krásný vchod, které na jen trochu starších fotografiích ještě nejsou (viz. například již zmíněná kniha Příběhy lužických rozhleden).
Foto Mad

Ačkoliv věž je jen 15,5 m vysoká, má tři patra a dvě vyhlídkové plošiny. Vpravo vyčnívá trangulační bod.
Foto Mad

Text na obelisku připomíná, že Kottmar měl tu čest stát se roku 1864 jedním ze základních triangulačních bodů Saska.
Foto Mad

Slunce zapadá, obzor prosvítající mezi stromy, jakoby namalovaný Casparem Davidem Friedrichaem, mistrem romantických krajin, dokazuje, že shora musí být opravdu krásný rozhled. Podle průvodce je omezený jen směrem na východ.
Foto Mad

Z lesa se začínají ozývat tajemné zvuky. Mezi buky se každou chvíli mihne divoženka. Z osm let zavřené hospody se ozývá cinkot orosených tupláků, někde hraje harmonika... nejvyšší čas vrátit se na parkoviště. Jaká je asi šance, že jednou to na Kottmaru nebude žít jen v našich představách?
Foto Mad

Text a foto Mad
ano
19. 4. 2018 20:01 Hnutí ANO si vybralo lídra kandidátky pro podzimní komunální volby v Liberci. Bude jím ředitel soukromého Technického muzea v Liberci Jiří Němeček.
nový bor
19. 4. 2018 15:01 Na hlavním náměstí v Novém Boru na Českolipsku začali instalovat atypickou mělkou kašnu, nazvaná je "Po fajrumtu". Připomíná Nový Bor jako město skla.
nová čtvrť
19. 4. 2018 12:05 Na okraji Liberce při cestě na Jablonec n. Nisou možná vznikne nová čtvrť s 800 byty, školkou i domovem pro seniory. Projekt je ale teprve na začátku.
nádraží jn
19. 4. 2018 12:04 Jablonec nad Nisou požádá SŽDC o převod dolního nádraží určeného k demolici. Dům z konce 19. století stojí mezi železničními a tramvajovými kolejemi.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
duben
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).