reklama

Poslední dvě nehody malého letadla se odehrály v Lib. kraji

28. 9. 2017
FOTOGALERIE UVNITŘ, AKTUALIZOVÁNO: Při pádu malého dopravního letadla poblíž závodu Diama u Stráže pod Ralskem zemřeli v úterý ráno dva lidé. Nikdo další v letadle nebyl, uvedli hasiči a záchranáři. Policejní mluvčí Ivana Baláková řekla, že podle informací od řízení letového provozu šlo o dvoumotorový letoun Cessna 421. Podle informací ČTK od provozovatele byl pilot spolumajitelem letadla a mířil na obchodní jednání. Nehoda se stala při cestě z letiště Příbram do Polska.
Poslední dvě nehody malého letadla se odehrály v Lib. kraji
Foto: HZS, www.google.com

Letoun po pádu začal hořet. Příčina se bude teprve zjišťovat, podle jednoho svědka před pádem nebyl slyšet zvuk motorů. "Někdo říkal, že jakoby kuckaly. Pak bylo ticho. Letadlo kroužilo asi osm až deset vteřin a pak prostě spadlo na břicho," řekl fotoreportérovi ČTK svědek, který si nepřál být jmenován. Po pádu bylo letadlo bez jednoho křídla a druhé hořelo. Podle svědka byl žár tak silný, že se k letadlu nedalo přiblížit.

Podle Balákové se letadlo zřítilo v hustém mladém lese poblíž kopce Lipka. "V torze letadla byla nalezena dvě ohořelá těla. Totožnost neznáme. Bude provedena soudní pitva," uvedla policejní mluvčí. Vyšetřování příčiny nehody je podle ní v počátcích a zapojí se do něj úřad pro vyšetřování leteckých nehod. Policie místo nehody uzavřela a Baláková předpokládá, že vyšetřování tam potrvá minimálně do večera.

Havárie se stala olem 7:40, přivolaný lékař u obou lidí z letadla konstatoval smrt. "Poranění obou bylo neslučitelné se životem," řekl ČTK krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Požár letadla likvidovali hasiči zhruba hodinu. "Byl to náročný zásah," uvedla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Hořící trosky letadla byly podle ní v nepřístupném terénu, kam se nedalo dojet cisternami ani další technikou. "Museli jsme natáhnout vedení asi na 300 metrech," dodala Bílková. Hasiči měli na místě osm jednotek. Podle Bílkové tam ponechají dvě jako technickou pomoc pro vyšetřovatele.

Trosky havarovaného letadla odvezli hasiči na Kbelské letiště

Trosky dvoumotorového letadla Cessna 421, které spadlo v úterý ráno do lesa u Stráže pod Ralskem na Českolipsku, odvezli hasiči do hangáru Kbelského letiště. Zkoumat je budou pracovníci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. ČTK o tom dnes informovala mluvčí policie Ivana Baláková. Příčina nehody malého letadla, při níž zemřeli dva muži, je zatím neznámá.

"Vyšetřování je na samém počátku a na odpověď na otázku, proč letadlo spadlo, si ještě budeme muset počkat," uvedla Baláková. Nehoda se stala při letu z letiště Příbram do Polska. Podle svědků nebyl před pádem letadla slyšet zvuk motorů.

Policie už zná s největší pravděpodobností totožnost obou mrtvých, jejichž ohořelá těla byla nalezena ve vraku letadla. "Výslechy svědků a další důkazy potvrdily, že v úterý do Cessny v Příbrami nastoupili dva muži ve věku 46 a 28 let," uvedla Baláková. Podle informací ČTK od provozovatele letadlo pilotoval spolumajitel letadla a mířil na obchodní jednání. Totožnost obou zemřelých bude policie ještě ověřovat. "Vyžádáme si znalecký posudek z oboru genetiky, ovšem jeho konečné výsledky budeme mít k dispozici v řádu několika týdnů, možná i měsíců," dodala Baláková.Výběr tragických nehod malých letounů za posledních pět let


28. dubna 2012 - V Kosmové u Toužimi na Karlovarsku havarovalo ultralehké letadlo. Zahynuli dva lidé na palubě stroje.

14. května 2012 - U obce Šindlovy Dvory na Českobudějovicku se při zalétávání zřítil ultralehký vrtulník Safari. Zahynul pilot a technik.

10. června 2012 - Nedaleko letiště u Žatce havaroval cvičný letoun typu L-29 Delfín. Pilot zahynul na místě, cestující zemřela v nemocnici.

17. června 2012 - Po pádu malého letadla Cessna 152 mezi obcemi Čistá a Zdeslav na Rakovnicku zemřel pilot.

16. srpna 2012 - Při přistání na letišti v Dolním Benešově - Zábřehu na Opavsku havaroval rakouský letoun Socata. Zemřeli dva muži.

9. března 2013 - Krátce po vzletu narazilo práškovací letadlo do lesa u obce Srbce na Chrudimsku, pilot zahynul.

10. srpna 2013 - U Holešova na Kroměřížsku spadl ultralight. Jednačtyřicetiletý pilot ze Zlína byl na místě mrtev.

3. prosince 2013 - Na poli u Štěpánova na Olomoucku havaroval ultralehký vrtulník, pilot pád nepřežil.

6. června 2014 - Na okraji Křižanova na Žďársku havarovalo malé sportovní letadlo, jež po pádu začalo hořet. Pilot zahynul.

26. června 2014 - U Trhových Svinů na Českobudějovicku spadlo kvůli přetížení malé sportovní letadlo. Nehodu nepřežili dva muži.

19. července 2014 - Při závodech v letecké akrobacii v Kroměříži se zřítilo malé sportovní letadlo. Stroj po pádu začal hořet, pilot zahynul.

15. srpna 2014 - Při pádu malého letadla u Třebovic na Orlickoústecku zahynuli oba členové posádky.

23. srpna 2014 - Na pole u Fryštáku na Zlínsku spadlo malé letadlo; pětapadesátiletý pilot nehodu nepřežil.

24. srpna 2014 - Poblíž Modravy na Klatovsku se zřítilo malé sportovní letadlo s německým pilotem, který nehodu nepřežil.

29. března 2015 - Na Šumavě nedaleko Filipovy Hutě u Modravy spadl malý vrtulník Robinson R44, jeho pilot na místě zemřel.

21. srpna 2015 - U Lipna na Lounsku se zřítilo malé letadlo s dvoučlennou posádkou. Jeden člověk zemřel.

20. dubna 2016 - Při letecké havárii u Strakonic se zřítilo letadlo typu Cessna 150. Na palubě byl pouze pilot, který nehodu nepřežil.

4. června 2016 - Na nymburském letišti se při leteckém dni zřítilo ultralehké letadlo, po pádu zahynuli oba členové posádky.

16. srpna 2016 - Mezi Kaznějovem a Rybnicí na Plzeňsku se zřítil vrtulník, na místě zemřeli dva muži ve věku 55 a 43 let.

27. srpna 2016 - U Dlouhé Loučky na Olomoucku se srazila dvě ultralehká letadla. Při nehodě zemřel pětašedesátiletý pilot, dva muži z druhého ultralightu byli zraněni.

28. srpna 2016 - U obce Rybné u Jihlavy se zřítil padákový kluzák s motorem. Jednačtyřicetiletý muž, který stroj řídil, nehodu nepřežil.

13. září 2016 - Poblíž Vysokého Mýta na Orlickoústecku spadlo ultralehké letadlo. Nehoda se stala u Chocně, pilot na místě zemřel.

8. listopadu 2016 - Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku spadlo malé sportovní letadlo. Zemřeli dva lidé.

1. dubna 2017 - U Dubu na Prachaticku se zřítilo malé sportovní letadlo. Jeho čtyřiašedesátiletý pilot zahynul.

25. června 2017 - Při nehodě letounu Piper L4 pilot po vzletu z letiště Hodkovice nad Mohlekou nezvládl zatáčku a zřítil se do lesa. Pilot s popáleninami přežil, cestující na následky zranění zemřela.

26. září 2017 - Při pádu malého dopravního letadla Cessna 421 poblíž závodu Diama na Českolipsku zemřeli dva lidé.

čtk
jn terminál
25. 9. 2018 16:01 Za projekt na nový dopravní terminál zaplatí Jablonec nad Nisou téměř 24 mil.Kč. Zpracuje ho ateliér DOMYJINAK, který vyhrál architektonickou soutěž.
rokytnice
25. 9. 2018 15:54 Krkonošská Rokytnice n. J. trvale zpřístupní veřejnosti radniční věž. Umožní to úpravy budovy radnice za 1,4 mil. Kč. Dosud byl na věž špatný přístup.
jn varhany
25. 9. 2018 14:05 Jablonec nad Nisou přispěje milionem korun na obnovu varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Generální oprava nástroje přijde na šest milionů Kč.
večerka vrah
25. 9. 2018 14:03 Soud v Liberci začal projednávat vraždu prodavačky (42) z vietnamské večerky ve Vratislavicích. Vrah jí zasadil dvěma noži 14 ran, z toho 6 do krku.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).