reklama

V Liberci se rodí barokní zahrada, první krok, oprava morového sloupu, je splněný

19. 12. 2018
Areál libereckého kostela Nalezení sv. Kříže byl léta nepřístupný a farnost měla peníze jen na nejnutnější údržbu. Teď se blýská na lepší časy, město se dohodlo s církví, že park s cenným sousoším od M. B. Brauna, křížovou cestou a Božím hrobem zrekonstruuje, aby mohl být otevřen.
Okolí kostela má nepochybně šanci stát se vyhledávaným cílem procházek a zvýší se atraktivita celé lokality (viz. letecký pohled na mapy.cz) nejen pro Liberečáky. Vždyť mariánský sloup od Matyáše Bernarda Brauna se nepochybně zařadí mezi průvodci doporučované top památky Liberce! Prvním krokem ke zpřístupnění parku bylo právě zrestaurování morového sloupu, který římskokatolická církev bezplatně převedla na Liberec s tím, že ho statutární město opraví a bude o něj pečovat.
Arciděkan římskokatolické církve Radek Jurnečka majetkové poměry upřesňuje: "Ta památka vlastně nebyla přímo církve, ale církví zřízeného nadačního fondu. Tyto fondy byly po únoru 48 státním zřízením zakázány a zrušeny. Takže farnost se o sloup starala z vlastních prostředků. Financí mnoho není a takovýchto objektů je hodně, tak jsme se s městem dohodli na předání. Myslím, že obdobně to provedeme s kaplí Božího hrobu. Jiné památky patrně tímto způsobem předávat nebudeme."

Foto Mad

Zajištění financí ani potom nebylo úplně snadné. Dotační peníze se sháněly od roku 2015, kdy byl morový sloup zasazen do přeshraničního projektu Via sacra. Zde se bohužel finance vyčlenit nepodařilo, takže nakonec byla oprava zařazena do rozpočtu města. V tom okamžiku se zároveň povedlo vytáhnout zrestaurování památky z dotačního zásobníku s tím, že peníze do projektu byly získány jako spoluúčast města.

Restaurátorské práce byly na sloupu zahájené 10. srpna sejmutím sv. Šebestiána, který měl poškozený sokl a zakotvení. Viz. naše obrazová reportáž, kde si můžete prohlédnout stav památky před rekonstrukcí. Hotové dílo bylo předáno přesně za čtyři měsíce, tedy 10. prosince 2018. Na následujících dvou fotografiích si můžete prohlédnout stav morového sloupu vloni na konci léta, kdy byla barokní zahrada přístupná v rámci Dnů evropského dědictví...
Foto Mad

...a v den předání.
Foto Mad

Opravu vysoutěžil za necelých 640 tisíc korun (bez DPH) mistr restaurátor Radomil Šolc, přičemž posudek, který si město nechalo vypracovat, hovořil o možné ceně dokonce dvakrát vyšší! Jestli se vám zdá, že kámen je trochu flekatý, je to způsobeno tím, že čerstvý impregnační nástřik nebyl zcela zaschlý. Pan Šolc je velmi spokojený: "Ta práce mě opravdu hodně bavila, restaurovat Brauna, to je srdeční záležitost. A když sundáte lešení, tak to je nejlepší pocit."
Foto Mad

Sochy byly očištěny, pak byly odstraněny krusty, tam kde to bylo potřeba, byl doplněn umělý pískovec, ale dá se říci, že figury byly v pořádku, protože jsou z tvrdého pískovce od Dvora Králové, z materiálu pravděpodobně osobně vybíraného Matyášem Braunem. S podstavci to bylo horší, ty jsou z místního pískovce, takže restaurování se týkalo víc architektury než soch, obnoveny byly například nápisy. Vše bylo nově pozlaceno a nakonec bylo sousoší opatřeno postřikem proti pronikání vody.
Foto Mad

Kromě již zmíněné opravy uložení  sochy sv. Šebestiána bylo zapotřebí udělat řadu oprav drobnějších, Sv. Florian dostal nový hrot praporce, socha sv. Rocha nový palec levé ruky, hadovi chyběla část hlavy se zuby, v nichž drží jablko, sv. Jan Nepomucký dostal chybějící svatozář a konečně Panně Marii byl zafixován obličej.
Foto Mad

Foto Mad

Se starými sousošími to je bohužel podobné jako se starými domy, na spoustu problémů narazíte, až když sundáte omítky, kopnete do zdi. Před ošetřením neviditelná závada se vynořila i zde. Radomil Šolc ukazuje na trhlinu, kterou laik možná přehlédne i nyní: "Po očištění jsme si všimli trhliny v nohách sv. Rocha, což předtím vidět nebylo. Je to prasklina od korodujícího čepu té sochy. Z jara plánujeme, že ho sejmeme a čep opravíme. Bude to znamenat vícenáklady kolem padesáti tisíc korun."
Foto Mad

Foto Mad

S výsledkem jako s výchozím bodem pro vybudování parku je spokojený i staronový náměstek primátora Ivan Langr, který za projektem stojí od jeho začátku: "Dominantu prostoru, který já nazývám barokní zahrada, máme hotovou a rozhodně nechceme končit, příští rok by měla přijít na řadu kaple Božího hrobu, alespoň co se týče vypracování posudku na postup oprav a odhadu ceny." Nesmíme zapomínat ani na barokní pískovcové kapličky čtrnácti zastavení křížové cesty, opatřené novými vyobrazeními v polovině 19. století. Vypadají lépe, ale odborný zásah budou rovněž potřebovat.

No, doufejme, že se pánové posudkáři nebudou radit dlouho, kaple se nám totiž rozpadá přímo před očima. Následující dvě fotky jsou pořízené s ročním odstupem. První je ze září 2017, druhá z prosince 2018!
Foto Mad

Foto Mad

Dále bude upravený celý prostor, přibudou cesty, lavičky, připojení na kamerový systém a pult centrální ochrany, možná i osvětlení sousoší, ale na to ještě není vytvořený projekt. Ivan Langr každopádně plánuje zahradu zpřístupnit již na jaře. Klidný kout uprostřed Liberce, nabízející chládek za parného léta, může vlastně vzniknout i díky tomu, že sešlo z plánů vrátit mariánský sloup na místo, kde původně stál, a to na Sokolovské náměstí. Je to dobré rozhodnutí přinejmenším ze dvou důvodů:
1) Na současném místě sousoší stojí již od roku 1876, kdy muselo uvolnit místo přestavbě Sokolovského náměstí. Takže zde je zhruba stejně dlouho jako na místě původním.
2) Sokolovské náměstí je dnes prostorem úplně jiných dimenzí než bylo náměstí, pro které Matyáš Braun sousoší koncipoval. Souhlasil by, aby bylo jeho dílo utopeno mezi hradbami domů, zatímco zde je středobodem dění? 

Ostatně, ona je vlastně celá vznikající barokní zahrada tvořená azylanty. Jako první přicestovala z Keilova vrchu roku 1760 křížová cesta. Kaple Božího hrobu z roku 1722 původně stála v blízkosti kostela sv. Antonína Velikého a do zahrady byla přesunuta v roce 1865. Tak tu trojici nechme existovat pohromadě. A když už by se dílo génia Brauna mělo na Sokolovské náměstí stěhovat, trvám na tom, aby bylo nejprve kolorováno, jak bylo v době jeho vzniku zvykem :-)

Foto Mad


Text a foto Mad
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
přehrada
18. 3. 2019 08:53 Světový den vody (22. března) si připomene přehrada Mšeno prostřednictvím Dne otevřených dveří v sobotu 23. března od 9 do 16 hodin, a to atraktivní prohlídkou přehradní štoly.
konec zimy
18. 3. 2019 06:52 Krakonoš se v Harrachově rozloučil se zimou, ale lyžařský areál má být v provozu až do Velikonoc. Podmínky jsou dobré, na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).