reklama

Svijanský zámek má svatební unikát, od oltáře můžete skočit přímo do postele!

6. 6. 2017
Svijanský zámek zahajuje druhou sezónu a v rámci zdárně ukončené další etapy rekonstrukce otevírá hotel, jehož svatební apartmá aspiruje na zápis do knihy rekordů a kuriozit. Nabízí totiž nejen pohled na panorama Českého ráje, ale i přímo do nitra kaple.
Svijanský zámek (MAPA) byl s vařením piva spojen od začátku. Pivo se ve Svijanech vlastně začalo vařit ještě dříve (1564), než si zde Jaroslav z Vartemberka postavil renezanční tvrz (1578). Právo várečné pomáhalo panstvu vylepšovat rozpočet. Děje se tak dodnes, zámek se opět skvěje v plné kráse a to díky Pivovaru Svijany a.s.. Tomáš Kučera, předseda představenstva Pivovaru Svijany k tomu dodává: "Myslím, že to je mimořádná věc, když se soukromý kapitál odhodlá k investici do památky, která je následně plně dána k dispozici veřejnosti. Když jsme roku 1998 pivovar koupili, cítili jsme, že zámek k pivovaru patří, ale na začátku jsme měli co dělat sami se sebou. Teprve když se pivovaru ekonomicky mimořádně dařilo a přišel impuls od pana Rýdla, minulého vlastníka zámku, řekli jsme si, že to je naše morální povinnost se o zámek postarat, a tak jsme ho roku 2013 koupili."  
Budovy tehdy víc než honosné sídlo připomínaly ruiny. Původní rozvaha na první etapu revitalizace počítala s náklady kolem 55 milionů korun, přičemž šedesáti procenty (30 milionů Kč) měl přispět grant EHP a Norské fondy. Vícepráce vynucené nálezy během prací náklady první etapy zvýšily o víc jak šest milionů korun, které již žádná dotace nepokryla. 
Markéta Tumová, vedoucí první etapy projektu, zodpovědná za spolupráci s Norskými fondy, k tomu říká: "Podmínky pro získání dotace z Norských fondů jsou natolik přísné, že naděje, že dotaci získáme, byla velmi malá, pohybovala se okolo pěti procent. Ale na druhou stranu nás to motivovalo k tomu projekt takto důkladně do nejmenších detailů promyslet a propracovat. Významnou roli hrála i spolupráce s archeologem. Kdybychom grant nezískali, do rekonstrukce bychom se pustili stejně, ale vše by šlo pomaleji." První etapa revitalizace zámku skončila loni, podrobnosti naleznete v naší obrazové reportáži ze slavnostního otevření. Teď skončila etapa druhá, spočívající především v přeměně třetího patra a podkroví zámku v hotel. Náklady na rekonstrukci již dosáhly sta milionů korun. Cílem premiérové loňské sezóny bylo přilákat šest tisíc návštěvníků, skutečnost překonala odhady, areál již navštívilo kolem deseti tisíc lidí. Pro letošek majitelé plánují šestnáct tisíc návštěvníků. K tomu má pomoci i poměrně bohatý kulturní program. Když navštívíte web zámku, zjistíte, že 2. června vám utekla noční komentovaná prohlídka a nejbližší velká akce vypukne již o víkendu 24. června, kdy bude zámek hostit Zámecké slavnosti ve Svijanech

Zajímá-li vás historie svijanského zámku, naleznete ji na stránkách www.zameksvijany.cz nebo ve stručné formě jako přidanou hodnotu speciální edice Svijanského mázu ve 2l balení pro chlapy.
Foto Mad

Následující dvojice fotografií napoví, kolik práce bylo na rekonstrukci odvedeno, víc než sáhodlouhý popis. (Foto před rekonstrukcí pochází z archivu Pivovaru Svijany.)
Foto archiv Pivovaru Svijany

Foto Mad

Pod rekonstrukci zámeckého areálu je podepsána stavební firma SYNER, která ji stihla v šibeničním termínu jednoho roku. Závod s časem byl o to dramatičtější, že řadu odborných prací nemohli vykonat "obyčení" řemeslníci, ale museli být najati mistři svého oboru, mající certifikáty pro práce na památkově chráněných objektech. A tito lidé jsou většinou velmi vytíženi. Obnova zámku Svijany loni vyhrála ve své kategorii prestižní soutěž Stavba roku.
Foto Mad

Původní představa nových majitelů byla taková, že zrekonstruován bude jen zámek a přilehlé hospodářské budovy budou strženy. Po dohodě s památkáři byl zrekonstruován celý areál, což se nyní ukazuje jako krok správným směrem, ačkoliv například podmáčená budova dnešní recepce (objekt vlevo) výrazně zvedla původně předpokládané náklady. Zámek byl rovněž celkem citlivě opatřený výtahem umožňujícím bezbariérový vstup do všech pater. Po projektové a architektonické stránce je nová tvář zámku dílem ateliéru APRIS 3MP. (Fotografii pořízenou ze sila pivovaru poskytl pro tento článek archiv Svijanského pivovaru.)
Foto archiv Pivovaru Svijany

Výše zmíněná recepce je plně připravená na nápor turistů. Kromě razítek, odznaků, svijanského piva a dalších věcí, které lze v zámeckém infocentru očekávat, je zde i prostor pro sezónní výstavy a dětská zóna.Foto Mad

Nemáte-li chuť navštívit zámeckou expozici, zajděte se podívat alespoň do parku. Kromě výhledu na Český ráj a na panorama Příhrazských skal jsou zde zdokumentována velmi atraktivní formou místa archeologických nálezů.
Foto Mad

Mezi další atrakce patří replika pohanské svatyně, funkční pec na chleba a na odlévání bronzu (viz. náš loňský obrazový report) a zejména toto dětské pískoviště...
Foto Mad

...na kterém si můžete zahrát na archeology a objevit svijanskou svini.
Foto Mad

Protože o muzeu svijanských archeologických nálezů jsme již psali ZDE, připomínám jen, že zámek skrývá i expozici pivovarnictví. Ve třetí fázi rekonstrukce (půjde o investici řádu sedmi až dvaceti milionů korun) bude ve staré škole naproti zámku instalován minipivovar. Sloužit bude jako školicí a vývojové středisko, ve kterém budou sládci experimentovat bez obav, že zničí celou várku. Uvažuje se i o využití pro zážitkovou turistiku. Pivovar zde hodlá pivařům dát možnost uvařit si vlastní pivo. Pakliže se vám pivo nepovede, nezoufejte, můžete si z něj dopřát alespoň pivní lázeň, káď je již připravená.
Foto Mad

Foto Mad

Součástí dokončené druhé etapy rekonstrukce je i restaurace Zámecký šenk, disponující sálem a salonkem s celkovou kapacitou až 85 míst. Její součástí je i venkovní posezení u zahradního grilu. Děti budou mít k dispozici dětské hřiště. Gril Zámecký šenk bude od 17. června otevřen o sobotách od 10 do 20 hod a o nedělích od 10 do 17 hodin.
Foto Mad

Hotel Zámek Svijany svůj provoz oficiálně zahájí 7. června. Rozhodnete-li se zde ubytovat, budete si připadat opravdu jako na zámku, ale k dispozici budete mít veškerý komfort 21. století. Kapacita je jeden autobus, přesněji řečeno 40 lůžek v 16 pokojích včetně novomanželského apartmá.
Foto Mad

Ceny ubytování se v letní sezoně pohybují od 1 432 Kč za dvoulůžkový pokoj včetně snídaně, v případě čtyřlůžkového pokoje začínají ceny od 1 912 Kč.
Foto Mad

I podkrovní dvoulůžkové pokoje mají vlastní luxusní sociální zařízení, televizi a připojení k internetu.
Foto Mad

Z oken hotelu můžete obdivovat krásu krajiny Českého ráje...
Foto Mad

...nebo dozírat na výrobu piva. Mimochodem, v hotelu z kohoutků sice neteče přímo pivo, ale kvalitní lahodná voda z vrtů, které pivovar k výrobě piva používá.
Foto Mad

Zlatým hřebem hotelové nabídky je svatební apartmá. Kromě vany přímo u postele je vybaveno i koupelnou, kuchyňkou a další dvojicí postelí, jednak pro případ, že by se novomanželé již o svatební noci pohádali, ale hlavně proto, aby využití apartmá nebylo omezeno jen na svatby.
Foto Mad

Vana u postele dnes není nijak raritní, v Liberci ji nabízí například Pytloun Grand Hotel Imperial. Čím je ale svijanský zámecký hotel unikátní, a unikátní možná světově, je to, že z jednoho vnitřního okna novomanželského apartmánu se můžete rozhlédnout po velké zámecké kapli, ve které se odehrávají svatební obřady. Pravda, obřad nemusíte mít v kapli, nabízena je například i varna pivovaru (viz. ZDE).
Foto Mad

Foto Mad

Ačkoliv představitelé pivovaru tvrdí, že peníze vložené do rekonstrukce areálu svijanského zámku se nemůžou nikdy vrátit a že doufají, že zámecký hotel se Zámeckým šenkem a dalšími atrakcemi zaplatí alespoň náklady na provoz, jsem přesvědčený, že již pouhá myšlenka zachránit památku proměněná ve skutek výbornou investicí pro budoucnost nesporně je.

Text a foto, není-li uvedeno jinak, Mad
pobyty
18. 6. 2018 17:02 Zájem o pobyty v Dětské léčebně Cvikov roste, ročně jí projde 800 dětí s alergiemi a dýchacími problémy. Letní pobyty obsazují tři čtvrtě roku předem.
kremak
18. 6. 2018 17:02 Do obnovy krematoria dá Liberec v letošním a příštím roce asi 20 milionů Kč. Největší investicí je oprava střechy, letos se začala dělat první etapa.
pohřby
18. 6. 2018 17:01 Liberec bude od července mít vlastní pohřební službu. Místní pohřební firma Likrem to má za nekalou konkurenci, obrátí se na antimonopolní úřad.
fot jn
18. 6. 2018 16:01 Fotbalisté Jablonce zahájili letní přípravu na novou sezonu i s levým obráncem či záložníkem Jaroslavem Zeleným, o kterého podle médií usiluje Slavia.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).