reklama

Masopust na Sychrově jako místo pro konspirační schůzku

23. 2. 2018
Sychrovské masopusty jsou vyhlášené kvalitní zábavou a dobrým jídlem. My jsme se nicméně nepřišli povyrazit, ale získat informace. Návštěvnost památek v Libereckém kraji má totiž dlouhodobě vzestupný trend, a tak jsme pátrali přímo u pramene, na co se můžeme těšit letos.
Uplynulé čtyři sezóny neklesla návštěvnost památek v našem kraji pod 420 tisíc návštěvníků. Nejnavštěvovanější je celoročně otevřený Sychrov (loni 121 511 platících návštěvníků), ale na paty mu šlapou Trosky. A mají našlápnuto zatraceně dobře, jednak díky velmi populárním nočním prohlídkám, kdy v létě jsou za pěkného počasí hradby doslova obležené fotografy, a jednak díky aktivitám nového kastelána Lubomíra Martínka juniora. Tyto dva objekty se chlubí šestimístnými návštěvnickými čísly. Nad třicet tisíc zájemců pak ročně navštíví Bezděz, Frýdlant, Lemberk a Zákupy. Zvláště u Zákup je patrný vzestup přímo raketový s nástupem kastelána Petra Weisse. Podrobnou statistiku za posledních deset let jsme již publikovali ZDE.
Asi nejzásadnějším vkladem do péče o to, abychom i v budoucnu měli co navštěvovat, je 95 milionů korun z evropských dotací, získaných na obnovu unikátního barokního hospodářského dvora zámku v Zákupech (viz. náš článek ZDE). Když k tomu připočítáme 85 milionů korun na opravu krovů a střechy, které byly vyčleněny ze státního rozpočtu, jde v Libereckém kraji o naprosto unikátní investici. Radost kalí pouze fakt, že to je stále "jen" necelá třetina prostředků, která by byla zapotřebí na úplnou rekonstrukci areálu. Abych úvod zakončil optimististicky, půjde-li vše hladce, mohlo by se s opravami začít již před letošní zimou.

Ale přejděme k hlavnímu cíli naší návštěvy sychrovského masopustu. Plány na letošní sezónu hradů a zámků budou oficiálně odtajněny koncem března u příležitosti otevření nového návštěvnického centra na Troskách. Nám však to podstatné prozradil ředitel ÚPS na Sychrově Miloš Kadlec právě během tradičního masopustu. (Nezobrazuje-li se vám video, použijte TENTO ODKAZ.)


Návštěvnost sobotního masopustu byla opravdu masová, jestli takový nápor čeká naše památky i o hlavní sezóně, tak kastelánům držíme palce a přejeme pevné nervy!
Foto Mad

Do zámeckého parku se stále prochází staveništěm...
Foto Mad

...ale oprava schodů je již téměř hotová, vlastně se čeká na poslední detaily. Schody natolik prokoukly, že budí dojem, jakoby vystoupily do prostoru.
Foto Mad

O zábavu se staral folklorní soubor Horačky, vehementně udržující tradici lidových zvyků Podještědí. Na tradičně vysokou úroveň jejich produkce jsme již zvyklí, takže není co dodat, snad jen, že členové souboru mezi vystoupeními zpestřovali i uniformě moderní řady návštěvníků.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Divadlo Toy Machine přivezlo vynikající, opravdu vynikající představení postavené na našich národních pověstech a sklidilo zcela zasloužený potlesk.
Foto Mad

Foto Mad

O další vložky se postaral národopisný soubor Krkonošský horal. Program nebyl špatný, ale na elán Horaček horalé neměli.
Foto Mad

Masopustní trhy na Sychrově si zakládají na tom, že je prodáváno tradiční zboží.
Foto Mad

Problémem trochu je, že mnohé tradiční pochoutky dnešní mládeži nic neříkají. Pan Václav, prodejce pečených kaštanů, suše konstatuje: "Kaštany kupují Němci, jo a potom také Pražáci, ti vědí, o jakou pochoutku jde." Jeho pesimismus trochu mírní fakt, že pár, který si u něj kornout vzápětí koupí, přijel ze Semil.
Foto Mad

Tato paní na znalosti lidových pokrmů nespoléhá a mlsounům to radši vysvětlí pěkně po lopatě.
Foto Mad

Káva na masopustu? Koneckonců, proč ne, vždyť nejslavnější karneval mají Brazilci.
Foto Mad

Podle všeho tedy bude na našich hradech a zámcích letos pěkně rušno. A jestli vás mrzí, že vám masopust na Sychrově utekl a sezóna masopustů jako takových proklouzla mezi prsty, máte nejvyšší čas vybrat si nějaké pěkné vynášení Morany či Mařeny. Jaro začíná již za měsíc, tak ať vám jeho příchod neuteče.

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
divadlo
11. 12. 2018 17:01 Společnou premiéru budou mít v Liberci v pátek dvě jednoaktové Rachmaninovy opery Francesca da Rimini a Lakomý rytíř. Tím bude představení unikátní.
bike
11. 12. 2018 16:05 Bikepark na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách v letošní premiérové sezoně využilo skoro 20.000 lidí. K dispozici tam je 8 km sjezdových tratí.
ski
11. 12. 2018 14:05 V největším skiareálu Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku začne o víkendu zimní sezona. V provozu bude červená sjezdovka, je na ní půl metru sněhu.
nadace
11. 12. 2018 11:04 Nadace Euronisa bude před Vánoci sbírat peníze na pomoc potřebným. Sbírku "Pozvedněte slabé!" obnovila po dvou letech, v létě se vybralo 79.000 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).