reklama

Majáles TUL před libereckou radnicí, WTF?!

10. 5. 2017
Tento poněkud vulgární chatovací akronym byl před libereckou radnicí o uplynulém prodlouženém víkendu zcela na místě. Od čtvrtka do neděle se zde poprvé odehrával Majáles TUL a akce spojené s WTF?!, festivalem současného divadla, který ve městě souběžně probíhal.
Vezměme to po pořádku, WTF, What The Fuck?, neboli hezky česky "Kurva, co to je?", je zkratka, kterou si do názvu zvolil liberecký divadelní festival vzniklý roku 2012 z iniciativy divadla F. X. Kalby, undergroundové odnože divadla F. X. Šaldy. Za šest let, co se tento třídenní svátek divadelní avantgardy koná, festival WTF?! získal vysoké renomé, což pragmaticky dokládá fakt, že permanentní vstupenky byly vyprodány již před zahájením festivalu a na opozdilce zbyly pouze lístky na jednotlivá představení.
Souběžně s tímto festivalem probíhal před radnicí poprvé i Majáles Technické univerzity Liberec. Ne že by TULka dosud Majáles neměla, Majáles se každoročně konal a koná 1. máje v areálu harcovských kolejí. Letos podle zdroje ZDE tuto tradiční akci navštívilo kolem 700 studentů a dalších návštěvníků. Letošní novinkou byla snaha dostat za podpory univerzity, kraje i města studenty do centra Liberce. A tak vzniklo schizma, druhý majáles před libereckou radnicí, částečně propojený s WTF festivalem současného divadla. Co se zájmu publika týče, měl tento druhý Majáles střídavě oblačno a v některých okamžicích opravdu mohl mezi nezasvěcenými kolemjdoucími vyvolat otázku "WTF? Co se tu sakra děje?", především kvůli malému zájmu studentů. Důvody jsou asi dva, jednak se studenti nabažili na kolejích již zmíněného 1. máje a druhak odjeli prodloužený víkend trávit jiným způsobem než popíjením piva a poslechem kapel před radnicí.
Ale abych nebyl nespravedlivý, slušný zájem byl navzdory zimě již o čtvrteční večerní tančírnu. Náměstí sice nebylo narvané, ale atmosféra byla výborná. Magnetem víkendu pak byli nejen populární Tata Bojs, ale i vystoupení Big ´O´Bandu Marka Ottla. V kontrastu s těmito vrcholy byla bohužel samotná zahájení obou akcí, jak WTF?!, tak Majálesu, velkými propadáky.
Podívejme se napřed na páteční zahájení WTF?!

Jsou tři odpoledne, miniprůvod se šikuje. Náměstí není o nic víc plné než jindy v tuto dobu a zatím ani není poznat, zda se chystá protest proti klecovému chovu slepic nebo něco jiného.
Foto Mad

Naštěstí tu je Long Vehicle Circus, jeho klauni dali zahájení WTF šťávu...
Foto Mad

...a rytmické uskupení Aries, které by probudilo a k pochodu donutilo i mrtvolu.
Foto Mad

Většinu čtyřdenního maratonu odmoderovala a diváky se snažila vtáhnout do centra dění Eliška Jansová. Tato čerstvá posila souboru DFXŠ Liberec (hraje zde první sezónu) je pozoruhodná žena. Na DAMU přišla jako úspěšná absolventka matematicko fyzikálního gymnázia, je zkušená tanečnice, hraje snad na vše, na co hrát lze, a za svoji krátkou kariéru již vystřídala mnoho známých divadel různých žánrů.
Foto Mad


Průvod městem od radnice k Malému divadlu zachycuje naše první video:


Nejzajímavější a chvílemi obavy o končetiny a klouby aktérů vzbuzující částí vystoupení klaunů Long Wehicle Circucu byla padací etuda.
Foto Mad

Foto Mad

Když klauni končili, bylo zpočátku prázdné náměstí zaplněné a lidé uznale tleskali.
Foto Mad

K průvodu do Malého divadla se ale přidal málokdo.
Foto Mad

Vzhledem k tomu, jak vypadá současná dopravní situace v Liberci, byli klauni na chůdách dirigující dopravu tím posledním, co by řidiče překvapilo.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad
Na stránkách Studentské unie TUL se o Majálesu píše například toto: Těšíte se na jaro? Jak odhodíme kabáty, chce se ven a žít – a venku se musí dít něco velkého a nahlas! Máj – mládí má zelenou! TRADICE majálesů ožívá právě teď! STUDENTI, těšte se, město je na pár dní NAŠE! Pojďme světu ukázat, že v Liberci žije, studuje a tvoří spousta nadaných mladých lidí. Předveďme, jak se umíme odvázat a bavit. Liberec jako velké UNIVERZITNÍ město a KULTURNÍ centrum regionu si zaslouží důstojné oslavy tradičního jarního studentského svátku. Letos konečně se naše město dočká čtyřdenního, skutečně živého a přiměřeně velkorysého studentského MAJÁLESU přímo v centru... Město ožije ovzduším nevázané zábavy, muziky a tance. Majáles bude spojený s vaším oblíbeným divadelním festivalem WTF! V ulicích potkáte velkolepý PRŮVOD STUDENTŮ, MUZIKANTŮ a KOMEDIANTŮ.

Je sobota 6.5. něco málo po desáté a na srazu anoncovaného velkolepého průvodu hrají novináři a další dokumentaristé nad "odvázanými" účastníky velkolepého průvodu přesilovku. Ale bubeníci formace Barrel Battery rozhánějí podmračenou atmosféru a průvod, sice menší, než jsme čekali, ale patřičně rozdováděný, vyráží směrem k radnici.
Foto Mad

Průvod a slavnostní zahájení Majáles TUL 2017 před libereckou radnicí zachycuje naše druhé video:


Foto Mad

Cestou průvod přibral například tyto dámy na chůdách.
Foto Mad

Jitka Ládrová, interní doktorandka katedry informatiky TUL, se již za okamžik stane letošní královnou majálesu. Jitka bude dobrá a rázná panovnice, která se umí uhánět mečem. Svět fantasy a hry na hrdiny patří k jejím koníčkům. Podle toho, že v soutěži o královnu a krále majálasu se nakonec utkaly jen dvě uchazečky, se dá usuzovat, že o tuto funkci nebyl extra velký zájem.
Foto Mad

Barrel Battery již cestou předvedli, že umí dav pořádně rozehřát, ale po přesunu na pódium ukázali, že nejsou jen bubeníci a že jejich zpěvačka má pozoruhodný hlas.
Foto Mad

Aktéři korunovace a předání vlády nad městem studentům, zleva do prava: Moderující tanečnice Eliška Jansová, liberecký primátor Tibor Batthyany, budoucí královna Majálesu Jitka Ládrová, za mečem schovaný liberecký náměstek pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr, rektor TUL Zdeněk Kůs, organizátorka Majálesu Lenka Chválová a konečně Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje zodpovědná za resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.
Foto Mad

Zdeněk Kůs, rektor TUL, korunuje královnu Majálesu čelenkou z peří.
Foto Mad

"Studenti, město je naše!" Mnoho studentů to ale neslyší, náměstí je prakticky prázdné...
Foto Mad

Pro kolemjdoucí bylo před NC Plaza připraveno univerzitní městečko, ve kterém se prezentovaly jednotlivé fakulty, například strojní fakulta vystavila drony.
Foto Mad

Dopolední obavy z neúspěchu se naštěstí nenaplnily, i když počasí bylo velmi proměnlivé. Odpoledne je již před radnicí příjemně plno, právě hraje EXIL 51.
Foto Mad

...a večer to před radnicí opravdu žije. Vystupují Tata Bojs, ale zítra (v neděli) náměstí stejně "vyprodá" Big ´O´ Band Marka Ottla. Takže konec dobrý, všechno dobré. Nebo ne? Za rok uvidíme, jestli Majáles TUL 2017 před radnicí bylo jen zajímavým pokusem, nebo studentský svátek zapustí v centru Liberce kořeny.
Foto Mad

Text, foto, video Mad
pobyty
18. 6. 2018 17:02 Zájem o pobyty v Dětské léčebně Cvikov roste, ročně jí projde 800 dětí s alergiemi a dýchacími problémy. Letní pobyty obsazují tři čtvrtě roku předem.
kremak
18. 6. 2018 17:02 Do obnovy krematoria dá Liberec v letošním a příštím roce asi 20 milionů Kč. Největší investicí je oprava střechy, letos se začala dělat první etapa.
pohřby
18. 6. 2018 17:01 Liberec bude od července mít vlastní pohřební službu. Místní pohřební firma Likrem to má za nekalou konkurenci, obrátí se na antimonopolní úřad.
fot jn
18. 6. 2018 16:01 Fotbalisté Jablonce zahájili letní přípravu na novou sezonu i s levým obráncem či záložníkem Jaroslavem Zeleným, o kterého podle médií usiluje Slavia.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).