reklama

Liberec má (konečně) svůj pivní festival, propagující regionální produkci

5. 9. 2017
Neznám pivovar, který by nepořádal nějaké pivní slavnosti, megaakcemi typu Svijanských slavností počínaje a zahradními mejdany nejmenších minipivovarů konče. Akcí, na kterých je možno produkci různých pivovarů srovnávat, je již méně. O to je liberecký pokus cennější.
V našem kraji působí nejméně patnáct pivovarů a minipivovarů. Znám sice produkci jen asi poloviny z nich, ale troufám si tvrdit, že vaříme dobré pivo, jen festival, na kterém by se všechny regionální pivovary sešly a předvedly, co umí, dosud chyběl. Proto jsem se těšil, že První Liberecký pivní festival tento nedostatek napraví, neboť sliboval přehlídku především regionální produkce.
Náměstí před libereckou radnicí obsadilo uplynulou sobotu celkem deset pivovarů, ale z našeho regionu jich bylo jen osm, a to počítám i Falkenštejna, kterého vaří v Krásné Lípě, a Svijany. Ty by měly vystupovat jako host, protože pivovar, který jen v uplynulém roce navařil 624 890 hl piva, patří jednoznačně mezi velké hráče trhu nikoliv regionálního, ale přinejmenším českého. Dále jste mohli z našeho kraje ochutnat produkci pivovarů Konrad Vratislavice, Rezek Zásada, Skalák Malý Rohozec, Volt Jablonec n.N., Zámecký pivovar Frýdlant a Malá Skála. Hostující pivovary reprezentoval Antoš ze Slaného a náchodský Primátor (viz. plakát festivalu ZDE).
V nabídce bylo 56 druhů piv. Přesto mi před libereckou radnicí chyběly pivovary Cvikov, Kocour Varnsdorf a Skalický Budulínek, liberecké minipivovary Vendelín Krkoška a Studánka z Krásné Studánky a pochopitelně i hospodské minipivovary Novosad & syn Harrachov a U Čápa Příchovice. Téměř kompletní seznam regionálních pivovarů (chybí snad jen Volt Jablonec n.N.) i s adresami a odkazy na stránky naleznete například na pivni.info, nebo na www.seznampivovaru.cz.

Podle této fotografie, pořízené dopoledne, by se mohlo zdát, že festival byl propadák, ale opak je pravdou.
Foto Mad

Místa k sezení byla prakticky všechna obsazená, pivo teklo proudem a panovala zde pohodová atmosféra.
Foto Mad

Po obědě počet návštěvníků ještě podstatně narostl. (Foto: Pavel Dušek)
Foto Mad

A večerní koncert Waldových Matušek náměstí zaplnil do posledního místa. (Foto: Pavel Dušek)
Foto Pavel Dušek

Radniční zpráva říká, že se vytočilo 13 000 piv. Jak se s takovým náporem popraly pouhé tři tojtojky plus čůrací koutek, již zpráva neříká.
Foto Mad

Jen pláž a její bar nebyli příliš vytížení.
Foto Mad

A divili se i někteří svatebčané, při odchodu z radnice se jim otevřel pohled na zázemí pivních stanů.
Foto Mad

Jaromír Kvasnička (vlevo), tajemník Komise pro kulturu a cestovní ruch SML, a Ondřej Červinka, zastupitel (ODS) a zároveň manažer pořádající firmy Elset, jsou spokojeni, počasí se umoudřilo a lidé čile ochutnávají pivní speciály.
Foto Mad

Ondřej Červinka nám poskytl krátký rozhovor:

Red: Jak se vám šlo včera spát? (Předpověď počasí na sobotu byla ještě ve čtvrtek katastrofální.)
O.Č.: Myslíte kvůli tomu počasí? Tak mně se už šlo spát docela dobře, protože večer jsem již věděl, že ta předpověď je docela optimistická, ale samozřejmě jsem ten vývoj před tím velmi nervózně sledoval. Je fakt, že i s ohledem na to, že jde o první ročník, tak kdyby bylo ošklivo, bylo by to hodně nepříjemné.

Red.: Víte, že dnes v Liberci souběžně probíhají nejméně další tři velké akce?
O.Č.: Samozřejmě, že to vím, ale třeba ten Porsche festival není až tak celodenní, tak počítáme, že se sem třeba lidé z něho podívají, a co se Festivalu vína Liberec týče, tak na to téma jsme se i se Zdeňkem Novotným (pořadatel FVL) sešli, ale shodli jsme se na tom, že s akcemi nejsme termínově schopni pohnout a že vinaři a pivaři jsou dvě různé skupiny lidí, takže si až tak moc nekonkurujeme.

Red: Jak nápad vznikl?
O.Č.: Pan primátor již delší dobu uvažoval o nějaké akci pro pivaře, a když jsme přemýšleli, jakou velkou akci bychom na závěr léta udělali, rozhodli jsme se pro pivní festival, na kterém by Liberečáci mohli ochutnat širší paletu piv, než je obvyklé na běžných pivních slavnostech. Myslím, že se nám to podařilo, na první ročník deset pivovarů, to je docela hezké.

Red.: Mě naopak překvapilo, že tu není víc našich regionálních pivovarů, a na druhou stranu zde vidím prodejce tvrdého alkoholu, kteří s pivem nemají nic společného...
O.Č.: Tak je to samozřejmě o tom, že my jsme oslovili v první řadě regionální pivovary, ale těch akcí v rámci léta je celá řada a pivovary jezdí v podstatě po celé republice a ne každý se do našeho termínu trefil. Také ne každý malý pivovar je schopný obsadit dvě akce zároveň.

Red.: Máte kvalitní doprovodný program, kolik lidí, myslíte, přijde na Ready Kirken?
O.Č.: Je to první ročník, nemám absolutně žádnou představu, ale ačkoliv si myslím, že jsme zvolili dobrý program, tak tím nejatraktivnějším programem by pro návštěvníky mělo být dobré pivo.

Red.: Když se pořadatelů ptáme, zda se jim ulevilo, že již mají akci za sebou, tak většinou odpovídají, že ne, protože již připravují další ročník, jak to máte vy?
O.Č.: V našem případě to je o tom, že vzhledem k tomu, kolik akcí pořádáme (myšlena firma Elset, zajišťující pro libereckou radnici většinu akcí, například trhy v Kostelní), se nedá říci, že již pracujeme na dalším ročníku, byť i tento první ročník je sám o sobě prací na ročníku dalším, protože úspěch a spokojenost vystavovatelů je předpokladem pro pořádání ročníku druhého. Myslím, že budeme-li mít úspěch, můžete se napřesrok těšit na akci výrazně větší.

Děkuji za rozhovor.

Ačkoliv má Konrad Vratislavice roční výstav oproti Svijanům asi čtvrtinový (na svém webu se chlubí rekordem 155 000 hl piva), na festivalu zvítězil na slunečníky v poměru 6:5.
Foto Mad

Jablonecký pivovar Volt funguje teprve od června. Přesto je o jeho speciály i takzvaně "cyklistická piva" velký zájem a Václav Havel, který zde pivovar zastupuje, spokojeně konstatuje: "Budeme-li pozváni i napřesrok, určitě na liberecký festival rádi dorazíme."
Foto Mad

Pivovar Falkenštejn sídlí v Krásné Lípě, takže se dá říci, že je ještě v našem regionu. Má technologii umožňující vařit až 2000 hl piva a funguje od roku 2013. V Liberci nabízel pět druhů piv, z toho tři šlo různě řezat, což nabídku dále rozšířilo. Prodávající pánové jsou z akce nadšeni: "Je to super, počasí vyšlo, lidé jsou super, mají žízeň a pivo jim chutná, za rok rádi opět přijedeme".
Foto Mad

Nabídku pivovarů doplnil letos tvrdý alkohol. Vzhledem k tomu, jak se povedl letošní první ročník, předpokládám, že napřesrok se na takovéto fotografii bude vyjímat logo nějakého našeho regionálního pivovaru a že prezentaci pivovarů nebude stačit náměstí a akce expanduje třeba do prostoru před Plazu :-)
Foto Mad
Text a foto Mad, není-li uvedeno jinak
nehoda
20. 5. 2018 17:01 Dvě zranění si vyžádala dnes odpoledne nehoda tří motocyklů a osobního auta na Českolipsku. Jeden z motorkářů zřejmě nezvládl řízení.
voda
20. 5. 2018 15:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
festival
20. 5. 2018 11:01 Prakticky každý víkend se v létě v Libereckém kraji bude konat hudební či divadelní festival. Z nejnavštěvovanějších akcí minulých let nechybí žádná.
knihovna
20. 5. 2018 10:35 V pondělí 21. května od 18.00 hodin se koná v liberecké knihovně autorské čtení básníka a prozaika Martina Reinera z jeho nejvíce oceňovaného románu Básník...
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).