reklama

Půjdem spolu do sklepa, pardon, do Betléma, dudlaj dudlaj dá!

22. 12. 2018
K tradičním ingrediencím Vánoc patří výstavy betlémů. Chodíme je obdivovat do muzeí a do kostelů. Chcete-li ale vidět největší liberecký betlém Jiřího Petrů, naprosto srovnatelný třeba s betlémem třebechovickým, musíte do sklepa paneláku.
Dřevěný mechanický betlém, v rozvinutém tvaru dlouhý sedm metrů, ukrývá tento panelák lososové barvy Na Jezírku 626/22 v liberecké Rochlici (MAPA).
Foto Mad

Nevěříte? Pojďte s námi do sklepa!
Foto Mad

Jiří Petrů, autor všech staveb a dnes již víc jak 300 figurek, se vám plody svého životního koníčka (nebo spíš koně?) rád pochlubí. Otevřeno má (ale ne každý den!) ode dneška (22.12.) až do Tří králů (6.1), většinou od 14 do 17 hodin. Konkrétní dny a otevírací dobu naleznete na konci reportáže. Před návštěvou radši zavolejte přímo panu Petrů na číslo +420 739 828 012. O Vánocích má někdy i pořadník, protože jeho dílo chodí pravidelně obdivovat zejména mateřské školy ze širokého okolí, a dovedete si představit, jak to vypadá, když se třída capartů nahrne do místnůstky 4 x 5 m.
Foto Mad

Pan Petrů není profesí řezbář, ale strojník. K práci se dřevem se dostal zajímavou oklikou, když si jako sedmadvacetiletý občas přivydělával výrobou dřevěných raznic, kterými byla za hlubokého socialismu přenášena barva například na kartonové krabice nebo jutové pytle. Ukázky na fotce tedy nevytvořila žádná CNC frézka, vše je vydlabané ručně.
Foto Mad

Betlém se jmenuje Telčský po jeho nejstarší části, vzniklé roku 1973. Zachycuje dominanty autorova rodného města. Po věžích začaly přibývat figurky řemeslníků.
Foto Mad

Naleznete zde i sošku zobrazující pana Petrů, máchajícího v neckách sukno.
Foto Mad

A toto je ústřední část s jesličkami. Na rozdíl od jiných betlémů je tento betlém čistě dřevěný, bez dalších doplňků jako jsou malovaná pozadí, mechové louky a podobně, na čemž si pan Petrů zakládá.
Foto Mad

Foto Mad

Pravá část zachycuje zejména nejrůznější tradiční řemesla. Hlavní prospekt betlému zabírá celou delší stěnu místnosti měřící pět metrů. Telčská část je dlouhá asi dva metry, takže celkově je betlém stejně dlouhý jako Třebechovický betlém. Jiří Petrů se netají tím, že kdyby měl k dispozici větší místnost, byl by větší i betlém. Technicky vzato je tato část posazená na vaně, kterou pan Petrů nesmí vybourat, protože místnost má jen pronajatou.
Foto Mad

Obdivuhodně propracované jsou zvláště ústřední postavy, například tři králové. V každé takovéto figurce je asi jeden a půl dne práce.
Foto Mad

Jedním z motivů, který pan Petrů do svého mistrovského díla zahrnul, je i poslední večeře Páně, kterou na jiných betlémech moc často nevidíte.
Foto Mad

Oráči, jeden z nejnovějších přírůstků. Těch letos moc nebylo, protože pan Petrů tvořil velké postavy do své zahrady.
Foto Mad

Betlém je velmi živý nejen proto, že je mechanický. Až překonáte úžas z velikosti díla, pokochejte se detaily. Jsou tu scénky plné humoru. Například tento vepřík se zájmem kouká, co připravuje jeho majitel. Nepoučený pozorovatel by řekl, že v blažené nevědomosti sleduje přípravy své zabijačky, ale ve skutečnosti pán jenom šťouchá brambory! Jsou prostě úkony, které z našeho života vymizely.
Foto Mad

Betlém je mechanický. Jeho podzemí ukrývá několik strojoven složených z motorů a převodovek vyrobených z dílů zrecyklovaných z nejrůznějších domácích spotřebičů.
Foto Mad

Foto Mad

Pozoruhodný je i sortiment nástrojů, kterými svá díla řezbář Petrů vytváří. Řadu z nich si vyrobil sám z pilníků (!), protože ty komerční dlouho nevydržely a ani nesplňovaly jeho specifické požadavky. Nahoře jsou lipové a mahagonové hranolky, ze kterých jednou budou další obyvatelé betlému.
Foto Mad

Ačkoliv je betlém skrytý skoro stejně dobře, jako byly Wolfsschanze, je v hledáčku odborníků nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Například originální loutku stínového divadla přivezla jako vyjádření obdivu výprava až z Indonésie. A skupinu zahraničních vědců čeká Jiří Petrů i o letošních Vánocích. V pozadí zdobí stěnu první větší volné dílo řezbáře Petrů, reliéf jako předchůdce betlému.
Foto Mad

Pan Petrů je pochopitelně rád, když návštěvníci jeho práci ocení, ale nejvíc se mu líbí, když jeho betlém příchozí inspiruje natolik, že mu začnou navrhovat, o co by své dílo mohl ještě doplnit. Přijďte se podívat, třeba jeden z nejkrásnějších a největších českých mechanických betlémů osloví i vaši fantazii!

Foto Mad


Text a obraz Mad, rozhovor Darka
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
přehrada
18. 3. 2019 08:53 Světový den vody (22. března) si připomene přehrada Mšeno prostřednictvím Dne otevřených dveří v sobotu 23. března od 9 do 16 hodin, a to atraktivní prohlídkou přehradní štoly.
konec zimy
18. 3. 2019 06:52 Krakonoš se v Harrachově rozloučil se zimou, ale lyžařský areál má být v provozu až do Velikonoc. Podmínky jsou dobré, na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).