reklama

INSPIRACE: Bärwalder See, moře s Uchem Evropy

10. 7. 2017
Jezero Medvědího lesa se nachází severně od Bautzenu na místě, kde nedávno zela rána po povrchovém dole Bärwald. Investovat hodinu cesty od českých hranic se vám rozhodně vyplatí, protože dnes tu září novotou letovisko s německým komfortem a plážemi jako na Riviéře.
INSPIRACE: Bärwalder See, moře s Uchem Evropy
Foto Mad
Důl byl založený roku 1973 a těžilo se zde do roku 1992. Za tu dobu bylo přesunuto 683 000 000 m3 zeminy. Pět let po ukončení těžby Němci začali s napouštěním vody. Než Bärwalder See dosáhlo dnešní rozlohy, uplynulo dalších deset let (proces napouštění byl ukončen roku 2007). Vzniklo největší jezero v Sasku o rozloze téměř 1 300 ha a maximální hloubce 58 m. Pro srovnání, Máchovo jezero by se sem vešlo plochou víc jak 4x, objemem dokonce 30x. Objem Bärwalder See (viz. mapa ZDE) činí díky relativní hloubce úctyhodných 173 000 000 m3 vody, což přepočítáno na tuny prakticky odpovídá hmotnosti vytěženého uhlí. 
Horní Lužici a její krajině, díky těžbě plné kontrastů, jsme již věnovali poměrně velkou pozornost, viz. seznam článků na konci této reportáže, a další příspěvky ještě připravujeme. Chcete-li si udělat úplnější obrázek, tak až se k tomuto moři přijedete koupat, určitě navštivte rozhlednu Am Schweren Berg, jejíž vyhlídková plošina nabízí panoráma povrchových dolů s největším rypadlem na světě a infocentrum bohatě vybavené spoustou materiálů. Za pozornost určitě stojí i Findlingspark Nochten. Teď vás zveme na malou procházku po centrální pláži jezera.

Kromě ideálních podmínek pro vodní sporty, zejména pro windsurfing, je magnetem Bärwalder See dokonalý 24 km dlouhý asfaltový inline okruh a celá síť cyklostezek.
Foto Mad

Pláže mají kapacitu mnohonásobně větší, než sem (zatím) jezdí turistů. Jediné, s čím musíte počítat, je skutečnost, že díky hloubce jezera se voda vyhřívá déle než třeba na Mácháči. Na druhou stranu zde nemají problémy se sinicemi.
Foto Mad

Panorámu můžete v novém okně otevřít v plné velikosti.
Foto Mad

Toto molo by hornolužickému moři mohlo závidět leckteré opravdové přímořské letovisko.
Foto Mad

Jen mít svoji loď a odmyslet si Boxberg na obzoru...
Foto Mad

Atrakcí Bärwalder See je do krajiny vymodelované gigantické lidské ucho Das Ohr Europas, dlouhé 350 m a široké 250 m. Na jeho nejvyšším bodě, ve výšce skoro 20 m nad jezerem, je vyhlídková terasa. (Reprofoto bylo pořízené z infopanelu.) Tvar ucha je díky jeho rozměrům krásně vidět i z vesmíru!
Reprofoto Mad

V místě, kde začíná zvukovod, se nachází amfiteátr s 270 místy, letní centrum čilého společenského života. Hrají se tu převážně oddechové frašky, ale probíhat zde můžou i jiné akce. Amfiteátr může fungovat i jako letní kino.
Foto Mad

Vyrážíme na vrchol Ucha, abychom se rozhlédli po krajině. Na obzoru generuje umělé mraky elektrárna Boxberg. (Foto reaguje na myš.)
Foto Mad

Panoráma směrem k amfiteátru a k jezeru, působícímu odsud dojmem mořské zátoky.
Foto Mad

Na severní straně se z rekultivované krajiny tyčí všudypřítomné hradčany Boxbergu.
Foto Mad

Zpět sestupujeme cestou vedoucí boltcem.
Foto Mad

Jezero je napuštěné osm let, ale na vybavení letovisek se finišovalo ještě vloni těsně před zahájením sezóny. (Poznámka autora: Fotky k tomuto článku byly pořízeny na jaře 2014.) 
Foto Mad

Svobodný stát Sasko ve své největší jezero vkládá naději na zvýšení zájmu o bývalé NDR. Plány jsou smělé, učinit z Horní Lužice centrum rekreace a turistického ruchu.
Foto Mad

Závěrem pár informací. Až sem pojedete, připravte si kovová eura, neboť parkoviště jsou placená v automatech. Je rovněž dobré se podívat na infostránky oblasti, protože v sezóně se zde pořádá celá řada festivalů a jiných velmi zajímavých akcí.

Poznámka: Údaje uvedené v tomto článku se v několika případech mírně odchylují od některých jiných zdrojů na internetu (například délka in-line okruhu je někdy uváděná o 2 km kratší a hloubka jezera "jen" 50 m). My jsme čerpali přímo z oficiálních infopanelů na promenádě Bärwalder See.

Další informace o Horní Lužici naleznete v našich článcích mimo jiné v seriálu VĚŽE SEVERU a zde:
Kromlau, ráj romantiků a rododendronů
Findlingspark Nochten, rekultivace po hornolužicku
Rozhledna Am Schweren Berg
Větrný mlýn nad Kottmarsdorfem
Zapadlá sláva dřevěných "paneláků" z Niesky
Domeček plný koleček sběratele Franka Ochmanna
Německá Betlémská hvězda s moravskou stopou
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství


Text a obraz Mad
kokonín
23. 6. 2018 18:14 Jablonec nad Nisou nechal opravit památník prusko-rakouské války v Kokoníně. Takzvaná pyramida obnovu nutně potřebovala, zpět jsou i chybějící části.
stvolínky
23. 6. 2018 18:12 Rekonstruovaný zámek ve Stvolínkách na Českolipsku si dnes přišly prohlédnout desítky lidí. Památka není přístupná, obec ji otevírá dvakrát do roka.
hazard
23. 6. 2018 08:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
uefa
23. 6. 2018 06:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).