reklama

Z Podháje na Chlum (Kozlov), Raisovu vyhlídku a přes PP Vústra zpět

2. 6. 2018
Procházka na zříceninu hradu Chlum (Kozlov), ležící 2 km pod Turnovem směrem na jihozápad, je příjemná tím, že při správné volbě nástupního bodu se nevracíte stejnou cestou. Trasa měří 4km, na kterých zdoláte převýšení zhruba 160 metrů nahoru a pak pochopitelně dolů.
Plán námi vyzkoušeného okruhu, který i s průzkumem zříceniny Chlumu - Kozlova, piknikem na Raisově vyhlídce a focením lesních živočichů zabere maximálně 2,5 hodiny, jsme zanesli na mapy.cz. Zdá-li se vám trasa krátká, tak pohled na mapu říká, že výlet si můžete prodloužit skoro na dvojnásobek, zvolíte-li za základnu Všeň. Začnete na žluté, u bodu 8 (studánka u PP Vústra) navážete na námi navrhovanou trasu. Tu téměř celou absolvujete s tím, že v Podpohoří dojdete až ke zvoničce, odkud to je necelý kilometr na vyhlídku na Bezděz. Z vyhlídky se vrátíte zpět a do Všeně pokračujete po cyklostezce. 

My, leniví, vyrazíme od hospody Na Podháji po cestě mezi domky vzhůru do lesa. Cesta není značená, ale po necelém půlkilometru narazíte na žlutou značku (na naší mapě bod 2 nebo 9). Dejte se po ní doleva. Pakliže na žlutou nenarazíte, poraďte se s mluvící kůží.
Foto Mad

Les nabízí spousty uměleckých artefaktů a menších i velmi velkých balvanů opřených o stromy, naznačujících, že si tu poměrně nedávno hráli obři.
Foto Mad

Cesta pokračuje strmě vzhůru, ale nenechte se odradit, bude to stát za to. Právě přicházíme ke vstupní bráně skalního městečka Chlum - Kozlov.
Foto Mad

Hrad Chlum nebo též Kozlov měl rozsáhlé předhradí schované v bludišti skal. Dnes tu trénují horolezci. Můžete potkat celé horolezecké rodiny.
Foto Mad

Chvíli potrvá, než objevíte něco, co vám bude připomínat zříceniny hradu (na mapě bod 3). Hrad, poprvé doložený v polovině 14. století, totiž dokonale využíval skalní terén a kromě světnic a nádrží na vodu vyražených do skal byl pravděpodobně celý ze dřeva. Jak dřevěné budovy vypadaly, nevíme, zachovaly se jen otvory vysekané pro uložení trámů. Známý není ani zánik hradu. Historikové mají zato, že místo pravděpodobně zpustlo po připojení panství k Valdštejnu. Možný je i loupeživý nájezd nebo požár (blíže například ZDE).
Foto Mad

Dochované místnosti jsou dnes hojně využívány čundráky. Ze stropů by se dal těžit grafit.
Foto Mad

Nádrž na dešťovou vodu.
Foto Mad

Snad pozůstatek hradní brány.
Foto Mad

Budete-li se dívat pozorně, zjistíte, že tu bitva probíhá dodnes. To, co na první pohled může připomínat opracovaný kámen, jsou ve skutečnosti gigantické kořeny. Vojska lesa pomalu, leč neúprosně vítězí nad skalami.
Foto Mad

Nezapomeňte si obtáhnout štítek do turistického deníčku. Pokud si dobře pamatuji, před léty tu byly QR kódy, které vám v mobilu zobrazily popisy objektů, tentokrát jsme je nenašli.
Foto Mad

Stále po žluté přicházíme na Raisovu vyhlídku. Snažil jsem se dohledat původ názvu, ale zmínku o tom, že šlo o oblíbené místo K. V. Raise jsem nenašel. Dokonce se důvodně domnívám, že zde nikdy nebyl. Smíříte-li se s faktem, že nesdílíte stříšku, pod kterou kdysi velikán české literatury sedával a čerpal inspiraci pro své realistické romány a povídky, můžete si zde dát svačinu a během její konzumace se kochat výhledem směrem na severozápad, tedy především na Svijany, Příšovice a...
Foto Mad

...na Turnov.
Foto Mad

Z Raisovy vyhlídky pokračujeme stále po žluté až na začátek osady Podpohoří, hejna více či méně vkusně upravených domečků, sloužících dnes podle všeho převážně k rekreaci. Kromě sochy sv. Jana Nepomuckého, zrenovovaného tak, že vypadá jako živý (kdo ví, jestli nejde o repliku), si můžete vyfotografovat i pár bizarních zákoutí, jako toto s pumpou v lese. Nejprve ale u té svaté sochy (bod 6) nezapomeňte odbočit strmou silničkou, vedoucí údolím k přírodní památce Vústra
Foto Mad

Cestu lemují křesťanské motivy, přičemž obrázky jsou evidentně pilně opečovávané.
Foto Mad

Stromy (množné číslo je důležité) jsou pobité madonkami a dalšími obrázky ze života svatých.
Foto Mad

Výzdoba vás dovede až ke studánce sv. Panny Marie (na mapě bod 8), která je podle letopočtu 2002 buďto od základu zrenovovaná nebo zcela nová.
Foto Mad

Jsme v cíli naší procházky. Rybníček Vústra s mokřadem byl jako místo výskytu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů prohlášený za přírodní památku (blíže například ZDE). Než se po žluté, kterou objevíte na hrázi rybníka, vydáte zpět do Podháje, můžete se projít po naučné stezce kopírující obvod PP Vústra. Prý zde máte šanci zahlédnout například čolky, volavku popelavou nebo ledňáčka.
Foto Mad

Budou z nich ropuchy nebo skokani? Až Vústru navštívíte, dejte nám vědět!
Foto Mad

text a foto Mad
galerie
15. 12. 2018 10:05 Liberecká galerie má dvě nové výstavy. Na jedné jsou díla výtvarných pedagogů z polské Vratislavi a na druhé představuje svoji tvorbu Richard Loskot.
koncert
15. 12. 2018 07:15 Česká Carmen Andrea Kalivodová bude hostem Libereckého adventu. Představí se koncertním recitálem v kostele sv. Antonína Velikého v neděli 16. prosince od 16.00 hodin.
kostel
15. 12. 2018 07:04 Barokní kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci čekají další opravy. V příštím roce chce arciděkanství dokončit opravu střechy, v dalším začít s fasádou.
frýdlant
15. 12. 2018 07:00 Operační sál Nemocnice Frýdlant je už dva týdny zavřený, kvůli otravě krve u devíti operovaných pacientů. Kdy bude možné operovat, není zatím jasné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).