reklama

Zdeněk Lhotský dokázal, že americký sen lze realizovat i na poli umění a v Česku

18. 5. 2018
Až do konce září hostí Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou výstavu skla Zdeňka Lhotského, jednoho z celosvětově uznávaných českých umělců. Výstava je zajímavá nejen krásnými exponáty, ale především tím, že jde o autora, kterému se povedlo skloubit umění a byznys.
V první řadě je třeba říci, že autentický tvůrce trendů Zdeněk Lhotský je muž neomezené energie a tvůrce mnoha profesí (blíže www.zdenek-lhotsky.com). Sylva Petrová, jedna ze dvou kurátorek jeho výstavy, dokonce s nadsázkou říká, že je člověkem mnoha identit, které se vyvíjely postupně, navazují na sebe, doplňují se a ovlivňují. V první řadě je jedním ze zakladatelů českého postmodernismu, který vznikl ve sklářském ateliéru VŠUP. Skupinu Tvrdohlaví založili dva skláři, Zdeněk Lhotský a Jaroslav Róna. Svůj univerzální přístup tehdy charakterizovali lapidárně: "Nemusíme být sklářští umělci, u nás stačí, že jsme umělci."

Zásadním zlomem v životě a tvorbě Zdeňka Lhotského bylo převzetí huti v Pelechově (MAPA) po Stanislavu Libenském v roce 1994. Lhotský do té doby nikdy nepodnikal a pro potřebný kontakt se zahraničními zákazníky tehdy ani nebyl pořádně jazykově vybaven. Přesto se mu po pár letech podařilo prorazit mezi světovou elitu a realizovat zakázky po celém světě (viz. www.lhotsky.cz) včetně takových, jako byla nedávno dokončená výroba skleněného sarkofágu pro dánskou královskou rodinu. (Některá média nesprávně uvádějí Zdeňka Lhotského i jako autora výtvarné koncepce, což není pravda. Na výstavě je rovněž promítáno video z výroby tohoto unikátního díla, které si nikdo jiný netroufl vyrobit, a během vernisáže několikrát zaznělo, že je škoda, že Lhotský zakázku nedodával na klíč včetně návrhu.)

Sylva Petrová světové renomé mistra Lhotského ilustruje velmi výmluvně: "Když se jako univerzitní profesor potřebuji někde rychle prosadit, řeknu: Dobrý den, jmenuji se Sylva Petrová a znám se se Zdeňkem Lhotským. Udělám dlouhou pauzu a ono to zabere."

(Foto Zdeňka Lhotského laskavě poskytlo MSB v Jablonci n. N.)
Foto: archiv MSB Jablonec

Zajímalo mě, jaký byl mistrův motiv vstupu do světa byznysu: "Ten motiv byl jednoduchý, profesor Libenský mě oslovil, jestli bych si nechtěl koupit Pelechov, a já sem byl tak blbej, že sem řekl, že jo. Teď toho nelituji, ale musím říct, že prvních deset, dvanáct let jsem toho litoval. Byla to cesta od ničeho k ničemu a bylo hodně složitý podnikatelský prostředí, přístup k úvěrům byl velmi špatnej za blbejch podmínek a všechno bylo prostě hodně složitý. Dnes je situace jiná, úvěry jsou dostupný, za výbornej úrok a mám pocit, že i právní prostředí je lepší, než bylo. Ty devadesátý léta, to byl trochu Klondajk. Když se mě ptáte na nejsilnější zážitek, tak každý den byl tak plný emocí, ne vždy pozitivních, a stresu, že to nejde říct. Někdy jsem usínal s tím, že není vyloučený, že se neprobudím živej a tak dále. Ale ta doba už je pryč. Myslím, že jsem do toho tehdy vstoupil z čirý pitomosti, ale vyplatilo se to."

Zájem o vernisáž byl větší než kapacita vstupního sálu muzea. Není divu, když vystavuje osobnost mající špendlíky svých realizací a výstav zapíchané po celém světě (viz. předchozí dva odkazy). Ředitelka muzea Milada Valečková ale vysvětluje, že získání výstavy takovéto osobnosti světového formátu do plánu muzea nebyl překvapivě žádný velký problém: "Se Zdeňkem jsme v dlouhodobém kontaktu. Představit ho jabloneckému publiku jsme měli v plánu, takže se spíš jen hledal termín. My totiž plánujeme výstavní kalendář na pět let dopředu. Já většinu těch jeho věcí znám, protože to je přivezené z Chlístova (MAPA), kde si Zdeněk pronajal prostory, a má svá díla běžně vystavená spolu s věcmi Oldřicha Plívy, se kterým měl kdysi to studio."
Foto Mad

Z leva do prava stojí Zdeněk Lhotský, Sylva Petrová, jedna ze dvou kurátorek výstavy, a ředitelka muzea Milada Valečková. S těmi kurátory to je tak, že výstava má dvě kurátorky. Sylva Petrová působila až do roku 2012 jako profesorka na Univerzitě v Sunderlandu ve Velké Británii. Za dlouhá léta svého angažmá v zahraničí se seznámila se Zdeňkem Lhotským, který v Británii působil jako evangelizátor tavené plastiky a stal se zde v tomto oboru ikonou. Kurátorkou za MSB Jablonec je Dagmar Havlíčková. Nicméně slova ředitelky Valečkové, komentující v nadsázce v přímém přenosu překvapeními nabitý průběh vernisáže, naznačují, že dělba práce byla složitější: "Scénář vernisáže dopadá stejně, jako příprava celé výstavy. Když už jsme měli pocit, že máme něco dokonale připravené, tak přišel Zdeněk a hodil do toho vidle. Musím říci, že my se s tím všichni se ctí vyrovnali."
Foto Mad

Výstava si vypůjčila název od reprezentativní publikace Petra Seiferta. Kniha je průvodcem tvorbou Zdeňka Lhotského a můžete si ji v muzeu zakoupit. Předpokládám, že zájemců o to mít doma alespoň střípky imaginace mistra Lhotského bude dost.
Foto Mad

Jedna z ukázek použití technologie Vitrucell, což je způsob tavení umožňující v mase taveniny vytvářet dekor. (Blíže například ZDE.) Vitrucell je chráněná značka, nikoliv patent, jak se někde mylně uvádí, nicméně tento unikátní postup zvládá jen huť Zdeňka Lhotského.
Foto Mad

Na vernisáži bylo pořádně rušno, jak dokazuje naše sférické video, ve kterém se můžete pohybovat myší. (Nezobrazuje-li se vám video zde, použijte přímý odkaz https://youtu.be/F7fGlnC-6dY)


Na výstavě uvidíte kromě čtyřiceti tří větších kusů (tavené sklo, reliéfy, mísy, urny...) i tři autorské nápojové soupravy.
Foto Mad

Nutno přiznat, že zájem návštěvníků se soustředil zejména na kategorii "větší kusy".
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Pozor, toto je svým způsobem velká rarita. Foukaný kohout, diplomová práce Zdeňka Lhotského, nebyl dosud nikde vystavený.
Foto Mad

Foto Mad

Multiplikované struktury na této míse i na objektu na předchozí fotografii odkazují na propojení sklářské tvorby s autorovou tvorbou grafickou a malířskou.
Foto Mad

Vernisáž jako místo pracovní schůzky, vlevo Pavel Kopáček, předseda Svazu výrobců skla a bižuterie, vpravo Květa Vinklátová, členka rady kraje zodpovědná za řízení rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Záštitu nad výstavou totiž převzal hejtman a paní Vinklátová ho zde zastupovala. Zajímalo mě, jak to s těmi záštitami je, a paní Vinklátová mi vysvětluje, proč výstavu nezaštítila z titulu své funkce ona: "Ono je to tak, že ta první žádost jde vždycky na hejtmana. A jestli tomu dá pan hejtman záštitu, tak to je to nejvyšší, co se na kraji může udělit, takže to považuji za nejlepší a vůbec se nezlobím a jsem ráda, že tu dnes můžu být."
Foto Mad

Až si budete prohlížet tyto skleněné stély velikosti dospělého člověka, možná vás bude zajímat, že na jedné stéle je 1560 pískovaných motivů. Ani jeden motiv se neopakuje a pro své stély autor vytvořil celkem 1 800 motivů.
Foto Mad

Když takto poučeni od stél odcházíte, začnete přemýšlet nad tím, jakou historii a tajemství skrývají další objekty.
Foto Mad

A dobrá zpráva na závěr, z okna můžete tak zvaně on-line kontrolovat, jak úspěšně pokračuje výstavba přístavby muzea. Už se těším na výsledek. Nepochybuji, že bude co vystavovat!
Foto Mad

Text a foto Mad, není-li uvedeno jinak
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
varna
15. 2. 2019 13:17 Policie zadržela dva z hlavních dodavatelů pervitinu na Semilsku. Obvinila muže ve věku 27 a 29 let. Při zásahu zajistila tři varny pervitinu.
tul
15. 2. 2019 11:35 Technická univerzita v Liberci nabízí nový bakalářský obor Mechatronika. Na rozdíl od jiných oborů bude součástí i praxe v průmyslových podnicích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).