reklama

Virtuální 360° exkurze po silnici 1/14 Liberec - Jablonec n.Nisou

30. 5. 2018
K letošnímu MDD dostanou krásný dárek nejen děti, ale i dospěláci. Po 27 měsíců trvajícím čekání bude otevřena nová silnice spojující Liberec a Jablonec nebo v rámci politické korektnosti Jablonec a Liberec. Každopádně si oddechnou nejen obyvatelé obou měst, ale i Vratislavic n. Nisou a Lukášova, kterým vedla divoká objízdná trasa.
Připomeňme, že nový, 2,61 km dlouhý úsek silnice 1/14, vedoucí z libereckých Kunratic do Jablonce nad Nisou Rýnovic, v podstatě napřímil Lučanskou ulici (MAPA). Investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR, projektantem Valbek, a.s. a dodavatelem M-SILNICE, a.s.. Dílo v hodnotě 296 488 881 Kč spolufinancuje EU.  
Netrpělivě očekávané otevření doprovází tradiční řevnivost Liberce a Jablonce. Vyrojily se například spekulace, odkud kam silnice vlastně vede. Asi nejpovedenější je FB příspěvek Mejly Šajbena, který jsme nasdíleli a kterého tímto zdravím. Jen trochu zaráží, kolik lidí recesi vzalo vážně. K tématu Liberečáci versus Jablonečáci mám v této souvislosti jen jednu poznámku, otevřením "kontroverzní" komunikace se opravdu Jablonec stane předměstím Liberce, pardon, Jablonečáci, Liberec předměstím Jablonce, protože z jednoho města ve druhém budete než řeknete Ja-blo-nec (pardon, Li-be-re-ccc). Pojďme se na to virtuálně podívat. Série fotek obsahuje i jedno video a několik 360° fotografií, kterými můžete volně podle libosti otáčet třeba myší. (V rámci řevnivosti mediální připomínám, že tuto technologii používáme jako první a zatím stále jediný český zpravodajský server.)

Naše exkurze začíná hned za kruháčem na straně Liberce výmluvným upozorněním, že stavba nové silnice se stala příležitostí pro různé jiné aktivity. Jde sice o úsek, který zůstal otevřený, ale s uzavřením spojky Liberec - Jablonec zde dopravní ruch prakticky utichl.
Foto Mad

Foto Mad

Začátek silnice mezi kruhovým objezdem a autobazarem byl zrenovován a opatřen protihlukovými stěnami. (Pohled směrem zpět do Liberce.)
Foto Mad

Po dalších stech metrech přijedete na křižovatku, ze které lze zatím odbočit vpravo dolů do Vratislavic a vlevo k autoservisu a do Lukášova (pozor, vjezd povolen pro rezidenty). Rovně na Jablonec budete moci pokračovat od pátečního odpoledne.
Foto Mad

Umisťuji sférickou kameru doprostřed silnice a pořizuji první foto. Okamžitě přibíhá člověk ze stavby a upozorňuje mě, že toto bych dělat neměl, nebo o zařízení přijdu. Vysvětluji, že pořizuji domluvenou reportáž a mám vstup na stavbu povolený. Ukazuje se, že muži nevadí focení, má na mysli něco jiného. Navzdory výstražným cedulím zakazujícím vstup a vjezd všem, kteří zde nemají co dělat, a omezujícím maximální rychlost na 30 km/hod, si tudy již nyní řada lidí zkracuje cestu. A nejen to, najdou se i kaskadéři, kteří si z nového úseku dělají cvičný polygon. "Zaznamenali jsme tu i šílence, kteří jeli určitě víc jak devadesátkou, tak si dávejte pozor," vysvětluje pracovník, který si nepřál být jmenován. Pro doplnění, i po otevření bude rychlost na podstatné části omezená na 70 km/hod.
Liberec - Jablonec 01 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Auto jedoucí devadesát jsem nezaregistroval, ale auta vetřelců bylo možné identifikovat již na dálku. Zatímco dopravní prostředky firem podílejících se na stavbě se opravdu pohybovaly téměř krokem, nezvaná auta jela podstatně rychleji. S narůstajícím časem začalo rovněž přibývat cyklistů. Většinou to nebyli žádní puberťáci, ale dospělí muži a ženy, někteří bez helmy. Nejširší cyklostezku na světě je třeba využít, než přestane být cyklostezkou.
I když, tak mě napadá, že u nás v Liberci je možné téměř všechno, třeba se zformuje nějaká iniciativa a bude sepsána petice, aby byla Lučanská přes léto zavřená po vzoru Zvolenské. Místo je ideální pro závody historických kol, ve stoupání by mohlo fungovat letní kino, svodidlům by slušel ekologický kvíz a na rozdíl od přehrady by tu nevznikl ten blbý problém se zákazem vjezdu bicyklů na promenádní cestu. A konečně, lidi si tu objížďku přes Vratislavice přece nemohli vynachválit.
Foto Mad

Foto Mad

Silnici napřímily zářezy o hloubce až 8 m a tři mosty.
Liberec - Jablonec 02 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Pamatujete časy, kdy se v ostrých zatáčkách o centimetry míjely kamiony a autobusy?
Foto Mad

Mohutné zajištění proti sesuvům půdy a pádům kamení napovídá, že stavebně jde o poměrně složitý úsek.
Foto Mad

Během stavby byl přemístěn téměř milion krychlových metrů zeminy (odtěženo zhruba 200 000 m3, navezeno 700 000 m3).
Foto Mad

Finální stoupání a za okamžik vjedete na jablonecké katastrálního území. Konkrétně do jabloneckých Rýnovic.
Liberec - Jablonec 04 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Sférická kamera v akci. Silnice je z větší části tříproudá s předjížděcím pruhem ve stoupání.
Foto Mad

Ačkoliv silnice bude otevřena 1.6., projekt jako takový bude uzavřen až koncem října, což platí nejen pro tento most. Podle mého soudu si některé dokončovací práce možná vynutí i částečné omezení provozu.
Foto Mad

Most nabízí krásný pohled, ale pozor, zatím nemá hotový ani povrch, ani zábradlí.
Foto Mad

Nový úsek končí kruhovým objezdem.
Foto Mad

Kruháč v kruhovém pojetí :-)
Liberec - Jablonec 07 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Zrenovovaná byla i rýnovická "magistrála" a za povšimnutí stojí zachovaná boží muka vpravo.
Foto Mad

Jak vám cesta pofrčí, si můžete přiblížit na našem videu, které je pochopitelně podstatně zrychlené a v rámci vyváženosti reportáže pojedeme z Jablonce do Liberce (ještě jednou zdravím pana Mejlu). (Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý link.)


A méně humorná perlička na závěr. Novou silnici před otevřením nevyužili jen neukáznění řidiči a cyklisté, ale i záchranáři. V úterý odpoledne (29. 5. 2018) zde proběhlo prověřovací cvičení HZS LK a ostatních složek IZS. "Hromadná nehoda osobních automobilů" byla nasimulovaná pomocí pěti vraků osobáků a jedním náklaďákem do 7,5t, který převážel rozměrný náklad. Cvičení se účastnilo sedm živých figurantů plus několik figurín. (Foto ze zásahu: Pavlína Bílková, www.hzslk.cz)

Foto: Pavlína Bílková

Foto: Pavlína Bílková

Foto: Pavlína Bílková

Text, foto, video Mad, není-li uvedeno jinak
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
varna
15. 2. 2019 13:17 Policie zadržela dva z hlavních dodavatelů pervitinu na Semilsku. Obvinila muže ve věku 27 a 29 let. Při zásahu zajistila tři varny pervitinu.
tul
15. 2. 2019 11:35 Technická univerzita v Liberci nabízí nový bakalářský obor Mechatronika. Na rozdíl od jiných oborů bude součástí i praxe v průmyslových podnicích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).