Zeronik byl iniciátorem toho, aby se zchátralý kostel začal opravovat. Byl předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), která na projekt získala v roce 2011 evropskou dotaci zhruba 55 milionů. Podle něj byl ještě před přidělením zakázky kontaktován zástupcem Metrostavu, který ale není mezi obžalovanými, s nabídkou pomoci na financování vybavení kostela. Na to měl dostat podle svých slov šest milionů korun po skončení rekonstrukce kostela. Metrostav za to podle něj požadoval úpravu položkového rozpočtu rekonstrukce. Podle obžaloby byla zakázka předražená o 24 milionů korun.
Tvrzení Zeronika o zmanipulování zakázky za bezmála 65 milionů ale odmítl Petr Jirkův, který byl administrátorem zakázky a později se stal místo Zeronika předsedou správní rady GEPO. "Tato výpověď se nezakládá na pravdě," řekl u soudu. Poukázal na to, že cena od Metrostavu byla nejnižší a další firmy nabízely cenu mezi 65 až 70 miliony korun.
Zeronik zároveň tvrdí, že neví nic o úplatcích pro jiné osoby, jak je uvedeno ve spisu. V GEPO skončil v roce 2012 poté, co byl pravomocně odsouzen za pokus uplácení v jiném případu. U soudu řekl, že si tehdy uvědomil chyby, které se v projektu rekonstrukce kostela dopustil, a pokusil se o nápravu. "Proto jsem zvolil odstoupení od dotace," uvedl. Podle něj bylo v té době prostavěno jen deset milionů korun, řekl, že plánoval, že by se rekonstrukce dělala v menším rozsahu za soukromé peníze. Zástupce Metrostavu to podle něj ale na jednání v Praze odmítl.
GEPO po konci Zeronika ve funkci předsedy správní rady stáhlo výpověď z dotačního programu. Projekt zůstal nadále zařazený v evropském programu. To a vyplacení peněz měl zajistit podle obžaloby Půta, který byl v té době předsedou Regionální rady ROP Severovýchod. Podle zjištění policie mu za to byl slíben úplatek 830.000 Kč, Půta to důrazně odmítá. Hejtmana podle spisu upláceli dva liberečtí pracovníci Metrostavu, obžalovaní Jaroslav Stuchlík a Jan Petráň. Oba to u soudu popřeli. Zeronik řekl, že s Půtou, Stuchlíkem ani Petráněm o zmanipulované zakázce nejednal.
Metrostav rekonstrukci kostela prováděl a stavbu předfinancoval. V případu je firma obžalovaná. Metrostav se do řízení přihlásil i jako poškozená strana, požaduje náhradu škody od GEPO 43,5 milionu korun.
Půtovi hrozí pět až deset let vězení. Policie dospěla k závěru, že přijal úplatek právě v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény. Projekt obžalované obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) za 65 milionů korun získal v roce 2011 evropskou dotaci, od počátku byl ale veden jako rizikový. Na projekt nakonec nebyla evropská dotace vyplacena, což platí i pro další projekt, kterého se kauza týká, kdy šlo o oddychovou zónu Perštýn za více než 30 milionů. V tom Půta jako obžalovaný nefiguruje.