reklama

Zaniklá obec Jabloneček ožije festivalem Proměny 2018

13. 5. 2018
Geopark Ralsko o.p.s., Hillersche Villa Žitava, Liberecký kraj, Česko německý fond buducnosti, představitelé land artového umění, hudebníci a příznivci přírodního životního stylu vás srdečnou zvou na již 3. ročník festivalu PROMĚNY 2018 v zaniklé obci Jabloneček v sobotu 26. května 2018 od 10:00 hod. Přijďte společně s námi prožít zajímavý den na neobyčejném místě.
Zaniklá obec Jabloneček ožije festivalem Proměny 2018
Foto: zdroj: www.geoparkralsko.cz
Na konci května ožije zaniklá obec Jabloneček ukrytá v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Bohatý festivalový program nabídne tvořivé dílny, jógu pod stromy, koncerty, představení, filmy, výstavy a je vhodný pro děti i rodiče, pamětníky i teenagery.

Uvidíte umělecká díla zakomponovaná do přírody od českých a německých umělců. Vyzkoušet si můžete výrobu mastiček, hru na fujaru i jiné nástroje z přírodních materiálů nebo navštívit semínkové tržiště. Můžete vypalovat vinuté perly nebo se účastnit bubnového workshopu.

Vše za tónů skvělé muziky. Uslyšíte rytmy západní Afriky, housle a perkuse v podání česko-německého dua Tuya Klangwerk a pozdní odpoledne završí trojice znamenitých hudebníků Marešová, Yasinski, Vašíček. Ve svých písních obnažují čistou a neotřelou formou slovanské hudební kořeny. Nekompromisní a syrové aranžmá písní je postaveno převážně na zvuku akordeonu fenomenálního běloruského akordeonisty Aliaksandra Yasinského a osobitém projevu zpěvačky Ivy Marešové. Večer zakončíme šťastně i zádumčivě vinařskými písněmi, koncertem německé kapely Fauler Lenze.

Cílem festivalu je propojit umění, krajinu a její obyvatele. Festival dává prostor pro setkávání lidí, různých kultur a uměleckých oborů, a to vše v krásném údolí v geoparku Ralsko. Umělecká díla v místech zaniklých obcí překlenují historii násilné přeměny krajiny, která poznamenala její tvář ve 20. století. Krajina beze zbraní.

Doprava pro návštěvníky festivalu je zajištěna zvláštní festivalovou linkou z Kuřívod (Ralsko) v cyklu každých 30 min. Kompletní program, spousta fotografií, osobnosti festivalu i filmové ohlédnutí za minulými ročníky naleznete na www.festival-ralsko.com. Program bude probíhat v češtině a v němčině. Vstupné: děti do 15 let zdarma, dospělí 75,-Kc.

Hlavním pořadatelem festivalu je obecně prospěšná společnost Geopark Ralsko, která si klade za cíl zpřístupnit bývalý vojenský prostor Ralsko šetrné turistice, vysvětlit návštěvníkům utváření geologické stavby i krajinného reliéfu a připomenout historické osídlení kraje pod Ralskem. Akce se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti a Libereckého kraje.

Jabloneček, původním názvem Jablonec, německy Gablonz. V roce 1921 měl Jablonec 432 obyvatel včetně dětí (z toho 25 Čechů, 406 Němců a 1 osobu jiné národnosti). Střed obce se kdysi nacházel před německou školou, která dnes ještě stojí. Poblíž byl rybník osázený lípami a na kopci nad návsí barokní kostel Narození Panny Marie. Poslední bohoslužba se zde konala ke svátku Narození Panny Marie 8. září 1947. Poté byl kostel armádou stržen.
Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto, obec se vylidnila. V letech 1947-1951 byl postupně zřízen vojenský výcvikový prostor Ralsko, který zde fungoval až do roku 1991. Po příchodu sovětských vojsk v roce 1968 byla v Jablonečku a jeho okolí zbudována raketová základna, která mohla sloužit i pro jaderné zbraně.
Z bývalé obce se postupně stalo jedno z nejstřeženějších míst v prostoru. Dnes stojí z původních 105 domů pouze dva, které kdysi sloužily jako školy - jedna německá, druhá česká. V místech, kde kdysi stály nosiče sovětských raket, byla v roce 2010 postavena jedna z největších fotovoltaických elektráren v ČR.

Land Art je ekologicky laděný umělecký směr a způsob, jak se navrátit ke kořenům kraje, k přírodě a k historii místa.
Land Art je úzce spojen s prostředím přírody, do které šetrně zasahuje a vytváří zcela nevšední umění. Land Art vznikl v 60. a 70. letech 20. století jako jakýmsi protest proti komercializaci umění ve Spojených státech. Jeho tvorba je osvobozena od pláten, galerií i obchodníků s uměním, přesto však je přístupná široké veřejnosti.
Land Art je vždy úzce spojen s přírodou a venkovními prostorami. S uměním minimalismu má Land Art společné omezené použití materiálů dostupných k vytvoření uměleckého díla a rovněž jednoduchost zpracování. V Land Artu jsou používány různé přírodní materiály: kameny, dřevo, hlína i rostliny, které jsou rozmístěné ve volné přírodě. Díla tak žijí svým vlastním životem a mění se díky přírodním podmínkám a erozi, které jim dodávají na nový rozměr.
TZ
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
přehrada
18. 3. 2019 08:53 Světový den vody (22. března) si připomene přehrada Mšeno prostřednictvím Dne otevřených dveří v sobotu 23. března od 9 do 16 hodin, a to atraktivní prohlídkou přehradní štoly.
konec zimy
18. 3. 2019 06:52 Krakonoš se v Harrachově rozloučil se zimou, ale lyžařský areál má být v provozu až do Velikonoc. Podmínky jsou dobré, na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).