reklama

Lomnice n. P. chystá přestavbu bývalé školy na domov pro autisty

1. 7. 2018
Lomnice nad Popelkou v Českém ráji chystá za 26 milionů korun přestavbu bývalé školy na Rváčově na domov pro děti a mládež s poruchou autistického spektra. Takové zařízení v Libereckém kraji dosud není. Uskutečnění projektu je ale závislé na získání evropské dotace, řekl ČTK místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm (Nezávislí).
Lomnice n. P. chystá přestavbu bývalé školy na domov pro autisty
Foto: Artur Irma

Žádost podalo město tento týden. Pokud dotaci získá, rekonstrukce by měla začít v roce 2020 a zařízení by mělo být v provozu od roku 2021. Sloužit by mělo pro těžší formy autismu, plánovaná kapacita domova je osm míst. "Jednalo by se o jednolůžkové pokoje," uvedl Rajm.

V minulosti už obdobné využití bývalá škola na Rváčově měla, byl tam stacionář pro postižené děti a mládež. Jeho provoz ale skončil před více než deseti lety po změně financování v sociálních službách. Od té doby je budova prázdná. "My jsme pro ni hledali jiné využití, nabízeli k pronájmu i k prodeji, ale žádné smysluplné využití jsme nenašli," řekl místostarosta.

Na vytvoření domova pro autisty se podle Rajma domluvili zástupci města s Libereckým krajem, půjde o nadregionální službu. V případě získání dotace zaplatí město zbylé náklady na přestavbu budovy, peníze na běžný provoz domova bude zajišťovat kraj. Poskytovatelem služby by měla být podle dohody s krajem Oblastní charita Jičín. "Jsme domluveni, že pokud město s žádosti o dotaci na rekonstrukci uspěje, tak Liberecký kraj organizaci začlení do plánu sociálních služeb na další období, aby byla služba financována," uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Provoz domova by měl být podle něj hrazený z peněz od státu a kraje.

Autismus patří k nejzávažnějším poruchám mentálního vývoje, jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. To je důvod, proč autista dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Různou formou autismu je postižený každý pětistý Čech. V Libereckém kraji se nyní připravuje i rozšíření denního stacionáře pro lidi s těžkým mentálním postižením a autismem. Nachází se v Turnově, od Lomnice je vzdálený zhruba 20 kilometrů. Je jediným zařízením svého druhu v kraji. Stacionář provozuje spolek Slunce všem, jenž na projekt za 6,5 milionu Kč získal evropskou dotaci. Cílem je od roku 2019 rozšířit nabídku odlehčovací služby. Pomoci tak chce rodinám, které se o postižené často léta starají. "Nemožnost jet na dovolenou, jít na koncert či do divadla je pro rodiny pečující o takto postižené každodenní realitou, problémem je to ale hlavně ve chvíli, kdy musí rodič třeba do nemocnice," řekla již dříve vedoucí centra Bohuslava Charousková.

čtk
galerie
15. 12. 2018 10:05 Liberecká galerie má dvě nové výstavy. Na jedné jsou díla výtvarných pedagogů z polské Vratislavi a na druhé představuje svoji tvorbu Richard Loskot.
koncert
15. 12. 2018 07:15 Česká Carmen Andrea Kalivodová bude hostem Libereckého adventu. Představí se koncertním recitálem v kostele sv. Antonína Velikého v neděli 16. prosince od 16.00 hodin.
kostel
15. 12. 2018 07:04 Barokní kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci čekají další opravy. V příštím roce chce arciděkanství dokončit opravu střechy, v dalším začít s fasádou.
frýdlant
15. 12. 2018 07:00 Operační sál Nemocnice Frýdlant je už dva týdny zavřený, kvůli otravě krve u devíti operovaných pacientů. Kdy bude možné operovat, není zatím jasné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).