reklama

Opilý a zfetovaný muž poničil u KVK lavičku Václava Havla

14. 6. 2018
Lavička Václava Havla, projekt, jehož hlavním tématem a cílem byla prezentace symboliky demokratické otevřenosti k dialogu, utrpěl pod nájezdem vandala. Se samotnou myšlenkou vzniku místa stmelujícího lidi s různými názory a přesvědčeními a místa vedoucího ke vzájemnému dialogu, přišel bývalý velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Hlavním záměrem tohoto specifického místa bylo vzdát poctu bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. S myšlenkou oslovil architekta Bořka Šípka, jenž vytvořil návrh dvou křesel, která jsou k sobě navzájem spojena kulatým stolem, jehož středem pak prorůstá národní strom, lípa.
Opilý a zfetovaný muž poničil u KVK lavičku Václava Havla
Foto: PČR
První takovéto místo spatřilo světlo světa ve Washingtonu a slavnostně bylo odhaleno 3. října 2013. Dalšími lavičkami se mohou pyšnit také v Irsku, Portugalsku, Španělsku a v řadě dalších metropolí. Na území České republiky pak například v Praze, Hradci Králové, Plzni a v dalších významných regionálních městech.

První lavičkou Václava Havla na území České republiky, konkrétně v Praze, v místě narození bývalé hlavy státu, byla „paradoxně“ až čtvrtá v pořadí. V roce 2016 pak vzniklo, toto místo vize hluboké sociální a komunikační interakce demokratické společnosti, také v Liberci. Konkrétně před budovou Krajské vědecké knihovny.

Zvráceností, ve smyslu poškození tohoto místa symbolizujícího ideály demokratického smýšlení bývalého prezidenta, se může „pyšnit“ 29 letý muž z Liberecka.

V úterý 12. června, krátce po jedné hodině, před Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci zakotvil muž, jehož pozdější výsledky orientační dechové zkoušky a testu na drogy byly pozitivní. Muž i přes brzké ranní hodiny, nesoucí na nose sluneční brýle, využil lavičky ke krátkému odpočinku. Po několika minutách jej však rozjímání evidentně omrzelo. Poté, kdy zřejmě znovu načerpal dostatek sil, začal si všímat symbolické výzdoby laviček. Zaujali jej šneci na opěradlech. Netrvalo dlouho a mladík se pustil do jejich neodborné demontáže. Jakmile důvtip a zručnost neslavila žádný úspěch, na řadu přišla hrubá síla. Lomcování a páčení. Bytelně ukotvený křehký skleněný šnek však neměl šanci odolat zarputilému vandalovu počínání. Po chvíli skleněný plž povolil a recidivistovi, který již byl v minulosti pravomocně odsouzen pro majetkovou trestnou činnost, tak již nic nebránilo v odhodu se zajímavou trofejí.

Městští strážníci projíždějící okolo však byli pochopitelně proti. 29 letý muž si tak o několik okamžiků později mohl vychutnat jejich přítomnost a zájem o svou osobu. Po mladíkově ztotožnění jej strážníci předali policistům z obvodního oddělení Liberec – centrum. Ti u „vandala“ provedli orientační dechovou zkoušku a test na přítomnost drog. Oba byli pozitivní.  Dechová zkouška prokázala množství téměř 0,6 alkoholu v dechu a na drogovém testu se objevily ukazatele metamfetaminu a amfetaminu.

Po administrativních úkonech byl mladý muž převezen do policejní cely, kde v separé vyčkal následujícího dne. Tehdy mu policisté sdělili ve zkráceném přípravném trestním řízení podezření ze spáchání přečinu krádež, za což mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.
Škoda, kterou svým nepochopitelným jednáním způsobil, dosáhla téměř tří tisíc korun.

Nutno však podotknout, že toto není první případ poškození laviček Václava Havla v Liberci. V květnu tohoto roku dosud neznámý pachatel demontoval a odcizil dvě skleněná srdce v hodnotě téměř šest tisíc korun.

Po pachateli této krádeže policisté také velmi intenzivně pátrají.

Zároveň žádají případné svědky, kteří před 23. květnem 2018 spatřili osobu nebo osoby, které manipulovaly s okrasami laviček, nechť o tom vyrozumí policisty ať již prostřednictvím bezplatné linky 158, přímo na služebně obvodního oddělení Liberec – centrum nebo prostřednictvím tel.č. 974 467 100.
Veškeré informace k tomuto případu a možnému pachateli krádeže skleněných srdcí, mohou policistům zásadním způsobem dopomoci k objasnění tohoto skutku.

PČR/Vojtěch Robovský
mýdlový princ
21. 1. 2019 17:06 V sobotu 26. ledna se koná v Home Credit Areně unikátní muzikál s hity Václava Neckáře Mýdlový princ. Začátek je v 19:00 hodin.
jablonec
21. 1. 2019 16:03 Jablonec nad Nisou rozdělí na dotacích na podporu sociálních služeb, vzdělávání, kultury a sportu přes 11 mil.Kč. Nejvíc peněz je pro sociální služby.
bezdomovci
21. 1. 2019 12:04 Když nestačí lůžka, nabízejí centra Naděje v Jablonci nad Nisou a Liberci v mrazivých dnech bezdomovcům na přenocování alespoň "horké židle".
fotbal
21. 1. 2019 11:04 S fotbalisty Liberce neodcestoval na soustředění konžský útočník Elvis Mashike Sukisa, který míří zpět do Českých Budějovic na půlroční hostování.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).