reklama

Situace v Libereckém kraji se uklidnila, Harrachov je průjezdný

11. 1. 2019
Situace v Libereckém kraji se zklidnila, přestalo sněžit a silničáři mohli ve 12:00 znovu pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřít i silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Uzavřená byla kvůli sněžení od pondělní půlnoci. Během dne se zlepšila i situace v dodávkách elektřiny, a k 20:00 energetici odvolají kalamitní stav pro Jablonecko a Semilsko a také Děčínsko v sousedním Ústeckém kraji. Naopak nadále platí kalamitní stav kvůli sněhu pro komunikace v Jablonci vyhlášený dnes ráno městem. Potrvá zřejmě několik dnů, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová.
Situace v Libereckém kraji se uklidnila, Harrachov je průjezdný
Foto: Artur Irma

Ulice a chodníky v Jablonci jsou zavalené sněhem a technické služby je nestíhají uklízet. Úklid komplikují zaparkovaná auta, město proto dnes všude vypnulo parkovací automaty. "Žádáme řidiče, aby využili možnost bezplatného parkovaní a uvolnili ulice, aby je bylo možné uklidit," řekla Hozová. Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni. Město povolalo na pomoc i nakladače a nákladní auta a sníh z ulic odváží.

Naopak stav v dodávkách elektřiny se výrazně zlepšil. Kalamitní stav pro tři okresy platil od středečního večera, odvolán bude dnes ve 20:00. "Situace v terénu se naprosto uklidnila. V současné době se nám podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí a řešíme již jen jednotlivé poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny jsou již jen jednotliví odběratelé," uvedla po 19:00 severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Škody na distribuční síti jsou předběžně za tři miliony korun.

V lepším stavu jsou i silnice v kraji. Hlavní tahy jsou většinou holé, řidiči by přesto měli být nadále opatrní. Dál ale fouká a v horách, kde mrzne, je sníh lehčí a vznikají tam sněhové jazyky a závěje, řekl ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK. Policii bylo dnes do 17:00 nahlášeno kolem 20 dopravních nehod. "Všechny jsou bez závažnějších zranění," řekl mluvčí policie Vojtěch Robovský. Nejčastější příčinou bylo podle něj nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky. Časté dnes byly výjezdy hasičů k popadaným stromům, které nevydržely tíhu sněhu. Ve čtvrtek měli hasiči v kraji skoro 100 zásahů, dnes jich bylo přes 40. "Problémy byly hlavně od Chrastavy přes Liberec k Jablonci," uvedla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Kvůli sněhovým jazykům musela být ráno uzavřena silnice třetí třídy z Hodkovic nad Mohelkou na Rychnov u Jablonce. Silničáři tam nasadili frézu a úsek už je průjezdný. Motoristé by ale měli být podle Šéna opatrní. "Silnice jsou na mnoha místech velmi zúžené sněhovými mantinely, proto je při pohybu po silnicích nutná maximální ohleduplnost k ostatním účastníkům silničního provozu. Na horských silnicích mohou řidiči potkat sněžné frézy, které budou v následujících hodinách a dnech zúžené komunikace rozšiřovat," dodal.

čtk
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
přehrada
18. 3. 2019 08:53 Světový den vody (22. března) si připomene přehrada Mšeno prostřednictvím Dne otevřených dveří v sobotu 23. března od 9 do 16 hodin, a to atraktivní prohlídkou přehradní štoly.
konec zimy
18. 3. 2019 06:52 Krakonoš se v Harrachově rozloučil se zimou, ale lyžařský areál má být v provozu až do Velikonoc. Podmínky jsou dobré, na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).