reklama

Žáci z Liberce rozsvítili finský festival City of Light

7. 10. 2018
Do tradičního festivalu v Jyväskylä letos opět vstoupili liberečtí žáci. Na akci, která ročně přivítá desítky tisíc návštěvníků, kateřinští designéři vystavovali tři objekty. Hlavním motivem bylo další využití odpadu. Veřejnost zaujala instalace liberecké dvojice, která upozornila na pozlátko konzumní společnosti.
Žáci z Liberce rozsvítili finský festival City of Light
Foto: Jan Pavlů

Do Finska se designéři z Kateřinek vydali na stáž. „Podzimní skupinu jsme schválně vyslali v termínu festivalu City of Light, protože jsme se s našimi partnery dohodli, že by bylo pěkné, aby opět mohli vystavovat svoje díla. Naše žáky vedeme k odpovědnosti vůči životnímu prostředí, takže se nám letošní téma znovuvyužití odpadu velmi líbilo. To, co žáci vytvořili, bychom si nejradši nechali poslat do Česka. Díla by bylo pěkné vystavit i v Liberci,“ říká k projektu stáží Erasmus+ Václav Tichý, ředitel Střední školy designu interiéru Kateřinky – Liberec.

Využijte stará okna!

Celkem osm žáků z liberecké školy se ve Finsku mělo naučit pracovat s prostorem a vytvořit designové objekty pro použití v interiéru. Zadání znělo: využít stará tovární okna. Dva autorské týmy tak učinily. Duo budoucích designérů Aneta Mokrošová a Anton Yablonskyy se ale vydalo jinou cestou. „Našli jsme ve finské škole dvě poničené polokoule. Hned nás zaujaly. Tvarem i barvou. Připomnělo nám to poničenou Zemi. Takže jsem se rozhodli využít šance na nové oživení tohoto materiálu. Náš vzkaz je jasný – nechceme odpad! Za pozlátkem naší moderní civilizace je totiž spousta temného pozadí,“ dodávají oba žáci. Týmy, které využily stará okna továrny, se věnovaly symbolice cesty v případě světelné věže nebo kontrastu velkého předmětu, který ale může být zároveň lehký a povznášející, což byla hlavní myšlenka objektu s názvem Fuga.

Festival City of Light ročně navštíví téměř sto tisíc návštěvníků. „Jyväskylä je důležité město středního Finska a tato akce tam má patřičný zvuk. Je to pro nás – a myslím, že i pro celý Liberec – nesmírná čest, že na tak prestižní akci mohou naši žáci vystavovat. Navíc se naučili spoustu nových věcí, což se jim bude hodit hlavně v budoucnu při práci pro jejich zákazníky,“ doplňuje Tichý.

Do Finska jeli žáci díky programu Erasmus+, který je určen pro střední odborné školy. Finance z projektu deSIGN2 tak posloužily k úhradě cesty i pobytu ve Finsku. „Což je velmi podstatné, protože bez finančního přispění Evropské komise by naši žáci takový projekt sami nemohli financovat. Náklady na život ve Skandinávii jsou přeci jen odlišné od těch našich,“ uzavírá Tichý.

TZ/Jan Pavlů
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).