reklama

Škola z libereckých Kateřinek zazářila v New Yorku

19. 5. 2017
Modely oděvů, které vytvořily studentky kateřinské střední školy, obor Fashion Design, zářily na newyorském Manhattanu. Škola v Kateřinkách zde prezentovala také výrobky nábytkářů, čalouníků a designérů v rámci přehlídky designu v New Yorku NYC X DESIGN. Celá akce se konala za podpory Libereckého kraje.
Škola z libereckých Kateřinek zazářila v New Yorku
Foto: LK

Studentky oboru Fashion Design odcestovaly z Liberce minulý týden do New Yorku, kde měly naplánované dvě módní přehlídky, 10. května 2017 v Bohemian National Hall na Manhattanu a 12. května 2017 v Bohemian Hall and Garden v Astorii. Módní přehlídka Školy Kateřinky z Liberce byla uvedena v oficiálním tištěném průvodci NYC X DESIGN (významná přehlídka newyorského designu). O přehlídky byl velký zájem, jak ze strany newyorské veřejnosti, tak novinářů. Na akci se akreditovalo hned osm profesionálních fotografů. Obě přehlídky měly obrovský úspěch. Diváci i odborníci vysoce hodnotili nápaditost a originalitu modelů, která není na úkor vkusnosti a nositelnosti. Modely byly doplněny šperky navrženými a vyrobenými studenty Střední uměleckoprůmyslové školy z Turnova a Jablonce nad Nisou a dílnou U Kahanu Kláry Altové.

Součástí obou přehlídek byla výstava moderního exteriérového sedacího nábytku originálního pojetí a restaurované kusy starožitného stylového čalouněného nábytku a jeho repliky. Všechno dokumentoval video spot, který byl zařazen mezi jednotlivými kolekcemi módní přehlídky. Součástí výstavy byla i ruční dřevořezba státního znaku ČR, která byla na závěr předána generálnímu konzulovi ČR v New Yorku, Martinu Dvořákovi.

přehlídka

Módní přehlídka byla podle ohlasu diváků jednoznačně velmi úspěšná, ale v jejím stínu bohužel možná trochu zůstala výstava nábytkářů, čalouníků a designérů, což je podle mého názoru škoda,“ říká generální konzul ČR v New Yorku Martin Dvořák. „Prezentace kvalitního moderního a zcela originálního nábytku, stejně jako ukázky dokonale restaurovaných kusů starožitného čalouněného nábytku a jeho replik nádherně doplnila i ruční dřevořezba státního znaku ČR, kterou našemu Generálnímu konzulátu škola na závěr večera darovala. Je to krásná práce a nechal jsem si ji hned po výstavě nainstalovat do své kanceláře. Módní přehlídky, výstavy i další aktivity Školy Kateřinky z Liberce byly ukázkovou prezentací České republiky v New Yorku. Jsme hrdí na to, že byla tato akce pořadateli zařazena do programu a také do oficiálního tištěného katalogu květnové přehlídky designu v New Yorku NYC X DESIGN“, dodává generální konzul Martin Dvořák.

Kromě přehlídek studentky navštívily úspěšnou módní firmu TIBI, sídlící na Broadway. Tu vede Frank Smilovic se svou americkou manželkou. Frank Smilovic se narodil v Liberci a ve svých 17 letech emigroval s rodiči do USA. Smilovic a jeho manželka se zúčastnili módní přehlídky na Manhattanu. Hodnotili modely jako nápadité a originální a podle nich by dost modelů určitě uspělo i v mezinárodním srovnaní. To platí i o modelkách, na kterých bylo vidět, že mají dobrou průpravu nejen ze školy, ale i praktickou průpravu z přehlídkových mol. Do celé atmosféry dokonale zapadly i video dokumenty o České republice, Libereckém kraji, Liberci a také o podpoře hendikepovaných spoluobčanů „Plňme přání“.

Celkově měla módní přehlídka vysokou úroveň i po stránce promyšlené koncepce, choreografie, také moderátor zvládl bravurně svou roli, i v angličtině a zaujal diváky svým vtipem a vystupováním. I doprovodná výstava řemeslných a designérských prací žáků školy byla až dokonalá. Byly tady prezentovány naprosto profesionální výrobky, které vám v USA nikdo neudělá. Česká republika má štěstí, že tam ještě existují školy, které takový nábytek dokáží vyrobit nebo restaurovat.  U nás by jim lidi doslova “utrhali” ruce. Važte si toho a nenechte taková řemesla vyhynout, jako se to stalo u nás. I tady pořád platí, ž řemeslo má zlaté dno! Nedivím se generálnímu konzulovi  ČR v NY, že se mu tak zalíbila dřevořezba státního znaku, kterou dostal darem od školy v Kateřinkách, a že si ji hned nechal instalovat do své kanceláře. Jsem rád, že jsem se mohl akce zúčastnit, určitě by takových akcí  zde v NY mohlo být víc,“ komentuje Frank Smilovic.

Studentky se dále setkaly s krajany v Bohemian Citizens' Benevolent Society of Astoria. Zde je přivítala viceprezidentka paní Milada Kubikova-Stastny, česká bývala reprezentantka a olympionička v krasobruslení (sportovní dvojice) a diskutovala se studentkami o svobodě, Václavu Havlovi nebo krajanských spolcích v USA. Studentky měly také možnost prohlédnout si prezentaci absolventů New York School of Design, která sídlí v NY na 6. Avenue. Prezidentka školy Janet Tsong se studentkám maximálně věnovala, komentovala všechny modely, seznámila je se systémem studia i s uplatněním absolventů v předních módních firmách. Studentky pozvaly paní prezidentku na svou módní přehlídku. Janet Tsong byla přehlídkou nadšená a nabídla řediteli školy v Kateřinkách Václavu Tichému vzájemnou spolupráci obou škol.

Předpokládali jsme, že naše studentky se svými modely v New Yorku nepropadnou, ale takový úspěch by nikoho z nás ani ve snu nenapadl. Podíl na našem mimořádném úspěchu měli však i studenti ze SUPŠ v Turnově a Jablonci n. N., jejichž šperky byly naše oděvy doplněny“, říká Václav Tichý, ředitel školy Kateřinky.

Celá akce proběhla za podpory Libereckého kraje, Generálního konzulátu ČR v New Yorku, a Nadačního fondu MA-MA foundation.

LK/Markéta Dědková
nová čtvrť
19. 4. 2018 12:05 Na okraji Liberce při cestě na Jablonec n. Nisou možná vznikne nová čtvrť s 800 byty, školkou i domovem pro seniory. Projekt je ale teprve na začátku.
nádraží jn
19. 4. 2018 12:04 Jablonec nad Nisou požádá SŽDC o převod dolního nádraží určeného k demolici. Dům z konce 19. století stojí mezi železničními a tramvajovými kolejemi.
Ještěd
19. 4. 2018 12:03 Nová páteřní sjezdovka na Ještědu v Liberci do příští sezony k dispozici nebude. Je nutné znovu zpracovat EIA, jež posuzuje vliv na životní prostředí.
jablotron
19. 4. 2018 11:05 Výrobce elektronického zabezpečení Jablotron prodává 60procentní podíl ve společnosti eMan, která vyvíjí software. Spolupráce nesplnila očekávání.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
duben
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).