reklama

Sázení slunečnic upozorní na roztroušenou sklerózu v kraji

5. 6. 2018
Sázení žlutých slunečnic ve středu 6. června v Liberci upozorní na potíže pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Nemocí, která postihuje nejčastěji mladé ženy, v Libereckém kraji trpí téměř 1000 lidí. Onemocnění přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže, včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života. Právě optimistický květ slunečnice, která od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů. Dobrá psychika je v jejich léčbě stěžejní.
Sázení slunečnic upozorní na roztroušenou sklerózu v kraji
Ilustrační foto

Osvětová akce Rozsviťme Českou republiku se koná v 10 městech ČR a je spojená se Světovým dnem RS, který letos připadl na 30. května. V Liberci budou slunečnice sázet pacienti, jejich blízcí, podporovatelé i lékaři. „Sejdeme se 6. června v 15 hodin před libereckým zámkem ve Felberově ulici. Bezbariérový vchod na místo vede bránou z Gutenbergovy ulice naproti hotelu Zlatý lev. Akce je přístupná veřejnosti,“ uvádí Veronika Borkovcová z pořádající Unie ROSKA Liberec. Hostům přijde zazpívat dětský sbor Slunečnice.

Podle Veroniky Borkovcové to mají nemocní s RS na Liberecku obtížnější v tom, že za léčbou musejí dojíždět. „Liberecký kraj nemá jako jeden z posledních specializované centrum pro léčbu RS, takže jezdíme do spádových Teplic nebo Prahy,“ upřesňuje Borkovcová. V liberecké nemocnici pro pacienty funguje poradna pro RS.

Data shromažďovaná o nemoci bohužel ukazují, že procento zachycených případů v populaci roste. Podle doc. MUDr. Dany Horákové, Ph.D. z RS centra Neurologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nemoc lékaři přes velký pokrok posledních 20 let stále neumí vyléčit, ale dokážou ji tlumit nebo i pozastavit. „Je však třeba stále zdůrazňovat, že všechny současné léky jsou léky protizánětlivé, to znamená, že mají schopnost pouze potlačit autoimunitní zánětlivé děje, které ničí nervová
vlákna v mozku a míše. Žádný z těchto léků bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit,“
vysvětlila doc. Horáková.

Nervová vlákna pacientů jsou podle lékařky na počátku v dobré kondici, napadá je ale agresivní zánět. „Pokud se nám podaří tento zánět zastavit, tak je můžeme dlouhodobě, u řady pacientů i celoživotně, ochránit. Z tohoto pohledu, čím dříve na nemoc přijdeme a čím dříve léky nasadíme, tím lépe,“ zdůraznila doc. Horáková.

Pomoc tam, kde končí možnosti zdravotního systému, nabízí už 18 let Nadační fond IMPULS. Za dobu své existence poskytl více než 33 milionů korun na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu. „O nemoci stále panují nejrůznější mýty, jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Bohužel si tak ničí vlastní zdraví,“ podotkla předsedkyně Nadačního fondu IMPULS Kateřina Bémová. Akce jako Rozsviťme ČR mají podle ní zvýšit povědomí o nemoci. Mají také ukázat, že i s takto vážnou diagnózou je možné žít kvalitní život.

Práce fondu se neobejde bez finanční podpory firem ani soukromých osob. Příspěvek lze zaslat na účet číslo 19-2833670227/0100. Je také možné využít některou z variant jednorázových nebo dlouhodobých dárcovských SMS. Jednorázově či měsíčně lze přispívat i prostřednictvím služby darujspravne.cz. „Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ upřesňuje Bémová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Jako Česká multiple sclerosis (MS) společnost je aktivním členem mezinárodní federace MSIF a její evropské platformy EMSP při EU. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1500 členů. V současné době stojí v čele Unie ROSKA sedmičlenná výkonná rada.

TZ
mýdlový princ
21. 1. 2019 17:06 V sobotu 26. ledna se koná v Home Credit Areně unikátní muzikál s hity Václava Neckáře Mýdlový princ. Začátek je v 19:00 hodin.
jablonec
21. 1. 2019 16:03 Jablonec nad Nisou rozdělí na dotacích na podporu sociálních služeb, vzdělávání, kultury a sportu přes 11 mil.Kč. Nejvíc peněz je pro sociální služby.
bezdomovci
21. 1. 2019 12:04 Když nestačí lůžka, nabízejí centra Naděje v Jablonci nad Nisou a Liberci v mrazivých dnech bezdomovcům na přenocování alespoň "horké židle".
fotbal
21. 1. 2019 11:04 S fotbalisty Liberce neodcestoval na soustředění konžský útočník Elvis Mashike Sukisa, který míří zpět do Českých Budějovic na půlroční hostování.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).