reklama

Město Liberec převezme provoz krematoria do vlastní správy

14. 12. 2017
AKTUALIZOVÁNO: Život přináší i smutné stránky a tou nejtěžší je odchod nejbližších. Úmrtí poznamená rodinu jak emočně, tak finančně. Mnoho pozůstalých volí pod tíhou nemalých nákladů, souvisejících s pohřbem, ne zcela ideální formu rozloučení se svými zemřelými. To by se mělo změnit s převzetím správy a provozu krematoria městem Liberec a zřízením městské pohřební služby. Občané budou moci vyřídit veškeré pohřební služby na jednom místě, a zajistit tak svým blízkým důstojný pohřeb v obřadní síni libereckého krematoria. To vše za ekonomicky příznivou cenu, která bude jedna z nejnižších v České republice.
Město Liberec převezme provoz krematoria do vlastní správy
Foto: MML

S ohledem na končící smlouvu stávajícího provozovatele krematoria (30. 6. 2018), společnosti Likrem, se město rozhodlo a usnesením Rady města Liberce z 5. 12. 2017 odsouhlasilo zřízení vlastní pohřební služby. Pozůstalým budou k dispozici v Liebiegově vile v centru města, v budově krematoria a na ruprechtickém hřbitově kanceláře, které zajistí veškeré nutné úkony spojené s pohřbem. Speciálně proškolení zaměstnanci provedou celým procesem objednávání posledního rozloučení každého, s důrazem na individuální přání nebo okolnosti.

„Rádi bychom nabídli všechny pohřební služby komfortně na jednom místě a ulehčili všem dotčeným v tak náročné životní fázi, aby se zabývali organizačními věcmi v co nejmenší míře a mohli se věnovat vyrovnání se se smrtí člena rodiny. Chceme vyjít vstříc všem občanům bez rozdílu a závislosti na jejich ekonomické situaci. Pohřeb s přívětivou tváří je služba, kterou si bude moci dovolit většina obyvatelstva, uvádí k záměru města Tomáš Kysela, náměstek primátora pro technickou správu majetku města Liberce.

Komplexní služba zahrnuje převzetí těla, převoz, uchování, smuteční parte, organizaci pohřbu, rakev podle katalogu, úpravu zemřelého, pronájem obřadní síně, její výzdobu, hudbu a smuteční projev prostřednictvím řečníka. Celková cena činí 15 719 Kč, v případě nevyužití všech služeb se cena adekvátně snižuje podle ceníku, který bude nově veřejně dostupný.

Roční úmrtnost města Liberec se pohybuje kolem 1 000 osob a v krematoriu dochází přibližně ke 2000 až 2500 kremací. Obřadů se však z různých důvodů koná v libereckém krematoriu pouze kolem 230. Stav obsazenosti hrobových míst v Liberci činí asi 75% z celkového počtu 6 500. Kapacity se navyšují například na ruprechtickém hřbitově.

„Na základě významné novelizace Zákonu o pohřebnictví došlo k 1. září k posunu standardů. My bychom chtěli motivovat občany morálně i ekonomicky, aby své zemřelé důstojně pohřbívali. Proto realizujeme záměr vlastní městské pohřební služby spolu s provozem krematoria, stejně tak to řeší většina velkých měst. Za zcela příznivých cen například nabízíme velkou smuteční síň,“ vysvětluje důvody Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu. 

Hospodaření bude nastaveno tak, aby průběžně umořovalo nutné náklady na opravy krematoria. V loňském roce proběhla modernizace technologií kremačních pecí a nyní se plánují investice do opravy střechy, bezbariérového přístupu a dalších stavebních úprav v odhadu 30 milionů korun.  

Aktualizováno:
Jednatel liberecké pohřební firmy Likrem Ladislav Kopal se chce kvůli tomu obrátit na antimonopolní úřad, považuje to za nekalou konkurenci.

"V podstatě je to řízená likvidace soukromého podnikání," uvedl Kopal.

Soukromé firmy ale podle Kopala nejsou schopné za takovou cenu (15.719 korun) pohřeb vypravit. "Proti tomu není obrany. Jak to zveřejní, v tu ránu budeme grázlové," uvedl. Za minimální cenu za takový pohřeb považuje 23.000 korun, aby firma mohla zaplatit zaměstnance a vydělala si na obnovu vybavení. Nejsou na tom podle něj jako město, které si nemusí pronajímat kanceláře nebo šetřit na obměnu pohřebního auta. Liberec se chystá koupit auto pro tyto účely za 1,1 milionu korun. "Předlužené město Liberec si bere další činnost, která bude pro něj ztrátová," dodal Kopal.

Podle Novotného je ale ceník nastavený tak, aby tato služba nebyla pro město ztrátová.
(aktualizace čtk)

MML/Jana Kodymová
ano
19. 4. 2018 20:01 Hnutí ANO si vybralo lídra kandidátky pro podzimní komunální volby v Liberci. Bude jím ředitel soukromého Technického muzea v Liberci Jiří Němeček.
nový bor
19. 4. 2018 15:01 Na hlavním náměstí v Novém Boru na Českolipsku začali instalovat atypickou mělkou kašnu, nazvaná je "Po fajrumtu". Připomíná Nový Bor jako město skla.
nová čtvrť
19. 4. 2018 12:05 Na okraji Liberce při cestě na Jablonec n. Nisou možná vznikne nová čtvrť s 800 byty, školkou i domovem pro seniory. Projekt je ale teprve na začátku.
nádraží jn
19. 4. 2018 12:04 Jablonec nad Nisou požádá SŽDC o převod dolního nádraží určeného k demolici. Dům z konce 19. století stojí mezi železničními a tramvajovými kolejemi.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
duben
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).