reklama

Liberecký balet uvede Malého prince i Petrolejové lampy

13. 9. 2017
Tři nová představení uvede v sezoně baletní soubor libereckého divadla F. X. Šaldy. Půjde o taneční drama, hudebně-taneční mystérium a Malého prince, jeden z nejznámějších příběhů světové literatury. Novináře o tom informovala dramaturgyně souboru Petra Březovská.
Liberecký balet uvede Malého prince i Petrolejové lampy
archivní foto Artur Irma

První novinkou bude listopadové uvedení Petrolejových lamp na motivy stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Bude to první taneční uvedení této hry v republice. Libretistem, choreografem a režisérem představení bude Lukáš Vaculík. "Jsem ráda, že se nám sem povedlo přivést dnes už legendu českého výrazového a moderního baletu. Je to jeho premiéra s námi a originální představení pro nás," uvedla vedoucí baletu Alena Pešková.

Vaculík do taneční podoby převede příběh stárnoucí Štěpky Kiliánové z rodiny zámožného stavitele v Jilemnici, která odmítá nápadníky stejného společenského postavení. Z touhy po lásce a dítěti se vrhne do manželství s vlastním bratrancem, kterého mnohem více než ona samotná zajímá její věno. Balet bude tančit na hudbu Leoše Janáčka. "Je poskládaná z jeho vrcholných děl," dodala Březovská.

Pro rodiny s dětmi je určený Malý princ na motivy známé knihy francouzského spisovatele Antoine de Saint-Exupéry. V repertoáru souboru bude inscenace od února příštího roku. "Patří do ranku premiér na Malém divadle, kdy příležitost dostávají členové souboru, jež mají choreografické ambice," uvedla Pešková. Libreto a choreografii bude mít na starost Francouzka Margaux Thomasová, jež už několik let žije v České republice. Je to její první celovečerní taneční představení. "Bude to takový protiklad k dramatu Petrolejové lampy," uvedla Thomasová. Režie se ujme nový člen souboru, Australan Macbeth Kaněra. Hudbu složí jeho krajan, skladatel Cyrus Meurant, který by měl na premiéru přiletět z Austrálie.

Třetí novinku sezony nabídne balet v dubnu, bude to hudebně-taneční mystérium (S)Tvoření od vedoucí souboru. "Pro mě to bude první nedějový balet, který budu dělat pro liberecký soubor. Je to založené na podkladu taoistických textů a východní filozofie o pěti elementech, které se vzájemně prolínají," uvedla Pešková. Hudbu složí česká skladatelka a muzikantka Gabriela Vermelho. Při představení její hudbu doplní živé vystoupení členů bubenického uskupení Aries.

čtk
svijany
19. 11. 2017 11:04 Zákon, jenž vykázal kuřáky z restaurací, poznamenal podle Pivovaru Svijany spotřebu piva víc než EET. Do srpna byla spotřeba lepší, v září byl propad.
vstupenky
19. 11. 2017 07:42 Vstupenky na čtvrtfinále CHL budou v prodeji od nedělních 14 hodin za 100 Kč, zajistit si je můžete také před utkáním s Kometou Brno. Více čtěte ZDE.
kalendáře
19. 11. 2017 07:39 Příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch opět vydala pět druhů oblíbených kapesních kalendáříků na rok 2018. K dispozici jsou zdarma v IC na náměstí Českého ráje.
baník
18. 11. 2017 18:05 Fotbalová liga: Liberec - Ostrava 2:1 (3. Breite, 71. Voltr - 13. Mičola). Liberec se vrátil v tabulce před Spartu, Ostrava klesla na poslední místo.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
listopad
2017
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).