reklama

Liberecký balet uvede Malého prince i Petrolejové lampy

13. 9. 2017
Tři nová představení uvede v sezoně baletní soubor libereckého divadla F. X. Šaldy. Půjde o taneční drama, hudebně-taneční mystérium a Malého prince, jeden z nejznámějších příběhů světové literatury. Novináře o tom informovala dramaturgyně souboru Petra Březovská.
Liberecký balet uvede Malého prince i Petrolejové lampy
archivní foto Artur Irma

První novinkou bude listopadové uvedení Petrolejových lamp na motivy stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Bude to první taneční uvedení této hry v republice. Libretistem, choreografem a režisérem představení bude Lukáš Vaculík. "Jsem ráda, že se nám sem povedlo přivést dnes už legendu českého výrazového a moderního baletu. Je to jeho premiéra s námi a originální představení pro nás," uvedla vedoucí baletu Alena Pešková.

Vaculík do taneční podoby převede příběh stárnoucí Štěpky Kiliánové z rodiny zámožného stavitele v Jilemnici, která odmítá nápadníky stejného společenského postavení. Z touhy po lásce a dítěti se vrhne do manželství s vlastním bratrancem, kterého mnohem více než ona samotná zajímá její věno. Balet bude tančit na hudbu Leoše Janáčka. "Je poskládaná z jeho vrcholných děl," dodala Březovská.

Pro rodiny s dětmi je určený Malý princ na motivy známé knihy francouzského spisovatele Antoine de Saint-Exupéry. V repertoáru souboru bude inscenace od února příštího roku. "Patří do ranku premiér na Malém divadle, kdy příležitost dostávají členové souboru, jež mají choreografické ambice," uvedla Pešková. Libreto a choreografii bude mít na starost Francouzka Margaux Thomasová, jež už několik let žije v České republice. Je to její první celovečerní taneční představení. "Bude to takový protiklad k dramatu Petrolejové lampy," uvedla Thomasová. Režie se ujme nový člen souboru, Australan Macbeth Kaněra. Hudbu složí jeho krajan, skladatel Cyrus Meurant, který by měl na premiéru přiletět z Austrálie.

Třetí novinku sezony nabídne balet v dubnu, bude to hudebně-taneční mystérium (S)Tvoření od vedoucí souboru. "Pro mě to bude první nedějový balet, který budu dělat pro liberecký soubor. Je to založené na podkladu taoistických textů a východní filozofie o pěti elementech, které se vzájemně prolínají," uvedla Pešková. Hudbu složí česká skladatelka a muzikantka Gabriela Vermelho. Při představení její hudbu doplní živé vystoupení členů bubenického uskupení Aries.

čtk
nehoda
20. 5. 2018 17:01 Dvě zranění si vyžádala dnes odpoledne nehoda tří motocyklů a osobního auta na Českolipsku. Jeden z motorkářů zřejmě nezvládl řízení.
voda
20. 5. 2018 15:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
festival
20. 5. 2018 11:01 Prakticky každý víkend se v létě v Libereckém kraji bude konat hudební či divadelní festival. Z nejnavštěvovanějších akcí minulých let nechybí žádná.
knihovna
20. 5. 2018 10:35 V pondělí 21. května od 18.00 hodin se koná v liberecké knihovně autorské čtení básníka a prozaika Martina Reinera z jeho nejvíce oceňovaného románu Básník...
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).