reklama

Liberecká nemocnice spustila druhou magnetickou rezonanci

10. 5. 2018
Krajská nemocnice Liberec uvedla do provozu druhou magnetickou rezonanci. Vybudovala kvůli tomu nové prostory v budově, kterou liberecká nemocnice přistavěla ke stávajícímu Pavilonu interních oborů (Pavilon B). Nový přístroj disponuje silou pole 1,5 Tesla a má prakticky plnou softwarovou i hardwarovou výbavu a kompletní spektrum cívek. Dodavatelem je společnost Philips.
Liberecká nemocnice spustila druhou magnetickou rezonanci
Foto: Artur Irma
„Naše současná MR je z roku 2009 a má sice rovněž sílu pole 1,5 Tesla, ale s velmi omezenou HW i SW výbavou a nízkými gradienty,“ říká MUDr. Richard Lukáš, Ph.D., generální ředitel KNL. „Proto jsme dosud nebyli schopni dělat všechna vyšetření. Naše nová magnetická rezonance patří k těm nejmodernějším. V neposlední řadě nový přístroj umožní vyšetřovat např. pacienty s pacemakerem či kovovými implantáty,“ doplnil generální ředitel Lukáš.

„Krajská nemocnice v Liberci, ale i v Turnově neustále zvyšuje kvalitu lékařských služeb a pořizování nových a moderních vyšetřovacích přístrojů s tím samozřejmě úzce souvisí. Kromě těchto důležitých dílčích investic Liberecký kraj pracuje na modernizaci liberecké krajské nemocnice v celkové hodnotě 1 miliardy korun,“ okomentoval nejnovější přístroj v největší nemocnici Libereckého kraje hejtman Martin Půta.

„Jsem velmi rád, že si vedení Krajské nemocnice Liberec uvědomuje, že jen dobrá diagnostika umožňuje klinikům úspěšné léčení pacientů. Velmi vítám dnešní otevření druhé magnetické rezonance, čímž se výrazně zvýší kvalita poskytovaných vyšetření a léčby pro všechny občany kraje,“ řekl MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro zdravotnictví a dodal: „Blahopřeji KNL, že má dobrou ekonomickou situaci a medicínsky se drží na úrovni fakultních nemocnic.“

„Díky nové MR budeme v KNL schopni vyšetřovat prakticky všechny části těla, resp. orgánové struktury. Nová MR bude mít o 10 cm větší otvor gantry (starý 60 cm, nový 70 cm), což umožní vyšetřit i obézní pacienty cca nad 140 kg,“ říká MUDr. Ladislav Endrych, přednosta Centra zobrazovacích metod (pozn. viz info níže) KNL, a.s. Plná SW a HW výbava podle Endrycha mj. umožní funkční vyšetření mozku, celotělová vyšetření (zobrazení celé páteře, zobrazení skeletu u myelomů, zobrazení cévního systému od aorty po paty, vyšetření pánve, vyšetření rakoviny prostaty, vyšetření jater včetně specifikace obsahu železa či tuku v játrech, vyšetření slinivky, ledvin, vyšetření cévního systému v celém rozsahu těla a v neposlední řadě zkvalitnění diagnostiky srdce, páteře, míchy).

Druhá magnetická rezonance umožní zkrátit čekací doby pacientů na vyšetření, které se v současné době pohybují až v řádu dvanácti týdnů. Proto ani kapacitní důvody k pořízení druhého přístroje nejsou zanedbatelné. Jedno vyšetření totiž může trvat až 60 minut. Proto je jeden přístroj pro nemocnici, která má spádovou oblast čítající bezmála půl milionu pacientů, zcela nedostačující.

Nová magnetická rezonance je umístěna v nové dvoupodlažní přístavbě k pavilonu B (Pavilon interních oborů PIO). V druhém podlaží se nachází oddělení rehabilitace, které KNL otevřela v únoru tohoto roku. Cena stavby dosáhla 20 milionů Kč. Součástí investice bylo také pořízení nové chladící jednotky, která bude klimatizovat kromě prostor nové MR také navazujcí prostory radiodiagnostického pracoviště - CT, stávající MR a Angio. Investice do pořízení magnetické rezonance pak činí bezmála 35 milionů Kč.

S platností od 1. května 2018 největší nemocnice v Libereckém kraji zřídila Centrum zobrazovacích metod. Budou pod něj spadat Radiodiagnostické oddělení KNL, oddělení Nukleární medicíny KNL, Radiodiagnostické oddělení Turnov. Přednostou se stal stávající primář RDG oddělení KNL MUDr. Ladislav Endrych. „Je to zajímavá výzva, osobní pocta a samozřejmě i zajímavá možnost profesního růstu,“ říká k tomu novopečený přednosta Endrych.

„Slučování obdobně zaměřených oddělení je trend poslední doby. Technologicky a samozřejmě odborně se k sobě obory nukleární medicíny a radiodiagnostiky velmi přibližují. Personální synergie jsou pak už jen třešničkou na dortu,“ komentuje vznik Centra zobrazovacích metod generální ředitel Lukáš.

Investice do pořízení magnetické rezonance byla financována z IROP, projektu Zvýšení kvality návazné péče, kdy 85 % z ceny bude zaplaceno z dotace a 15 % z vlastní zdrojů nemocnice. „V dotačním programu IROP Zvýšení kvality návazné péče jsme uspěli se dvěma projekty, díky kterým v Liberci a Turnově budeme moci nakoupit přístroje za téměř 157 milionů Kč,“ zdůraznil úspěšnost nemocnice v získávání dotačních prostředků její generální ředitel MUDr. Richard Lukáš, Ph.D.

„Velmi rád zdrazňuji, že čtvrtina prostředků z celkového objemu investic poputuje do Turnova, kde za tyto prostředky pořizujeme mj. nový přístroj CT za 14,6 milionů Kč, Skiagrafický přístroj za 6,2 milionů Kč a další vybavení jako je pojízdný rentgen nebo vybavení pro oddělení ARO,“ prohlásil Lukáš a podtrhl, že žádná z obdobně velkých nemocnic v České republice na tento typ dotačních prostředků nedosáhla.
TZ/Václav Řičář
mýdlový princ
21. 1. 2019 17:06 V sobotu 26. ledna se koná v Home Credit Areně unikátní muzikál s hity Václava Neckáře Mýdlový princ. Začátek je v 19:00 hodin.
jablonec
21. 1. 2019 16:03 Jablonec nad Nisou rozdělí na dotacích na podporu sociálních služeb, vzdělávání, kultury a sportu přes 11 mil.Kč. Nejvíc peněz je pro sociální služby.
bezdomovci
21. 1. 2019 12:04 Když nestačí lůžka, nabízejí centra Naděje v Jablonci nad Nisou a Liberci v mrazivých dnech bezdomovcům na přenocování alespoň "horké židle".
fotbal
21. 1. 2019 11:04 S fotbalisty Liberce neodcestoval na soustředění konžský útočník Elvis Mashike Sukisa, který míří zpět do Českých Budějovic na půlroční hostování.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).