reklama

Advent už je za dveřmi. Letos s rozšířenou výzdobou ulic

8. 11. 2017
Letošní adventní čas na náměstí u radnice se ponese v různých podobách. Vánoční strom rozsvítí primátor města poslední listopadovou neděli. Tradiční vánoční trh začne v pátek 1. prosince. Na sváteční nedělní odpoledne jsou připraveny adventní koncerty v obřadní síni liberecké radnice. Doprovodný program celého adventního času přehledně nabízí plakát Liberecký advent 2017 a radniční Zpravodaj.
Advent už je za dveřmi. Letos s rozšířenou výzdobou ulic
Archivní foto: Artur Irma

Štědrý den letos připadá na čtvrtou adventní neděli, takže jsme rozsvícení vánočního stromu posunuli o týden dopředu a uvidíme se při něm už v neděli 26. listopadu,“ zve na slavnostní rozsvěcení stromu primátor města Tibor Batthyány.

Vánoční ozdoby na stromu budou stejně jako loni tvorbou dětí z libereckých mateřských škol. Jejich výroba už probíhá a děti z mateřinek mohou svoje ozdoby nosit už nyní. „ Ze všech výtvorů pak vedení města vybere třicet kusů a ty budou zdobit vánoční strom na náměstí,“ vysvětluje Michal Buzek z Elsetu, který advent pro město Liberec organizačně zajišťuje už druhý rok.

Novinkou letošního adventu v Liberci je rozšíření vánoční výzdoby ulic. „Po vzoru loňských Vánoc pro vás vyzdobíme náměstí Dr. Edvarda Beneše, budovu radnice a Pražskou a Moskevskou ulici, zatímco nově se můžete těšit na výzdobu v ulici Revoluční, Fügnerova a v okolí terminálu MHD, na Šaldově náměstí, na Sokolovském náměstí a také před vlakovým nádražím,“ vyjmenovává primátor Tibor Batthyány.

Další odlišností oproti loňskému roku budou letos menší vánoční stromky v květináčích před některými obchody v centru města. Stromky zájemcům poskytne město a provozovatelé obchodů si je sami tematicky ozdobí. Veřejnost pak v anketě rozhodne, který z nich je nejhezčí. „Stromků v soutěži bude celkem 50. Každý obchod bude opatřen samolepkou s číslem stromečku. Hlasování potrvá od 1. do 23. prosince,“ popisuje David Pastva, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu.

Tradiční vánoční trhy na náměstí Dr. Edvarda Beneše začnou v pátek 1. prosince, kdy budou zároveň k vidění první kulturní akce Libereckého adventu 2017. Vánoční trh bude tvořit 36 prodejních domečků. „Každý z nich ozdobí ochranovská hvězda. Stejně tak bude tato hvězda také na špici vánočního stromu. Nově bude velká ochranovská hvězda, jako ústřední motiv letošního libereckého adventu, zavěšena na balkóně radnice. Inspirací nám byla partnerská Žitava, kde hvězda z Ochranova provází už několikáté Vánoce,“  popisuje David Pastva.

Dění na trzích i samotná vystoupení můžou zájemci sledovat z velkého ruského kola, které bude další žhavou novinkou letošních Vánoc. Stejně tak atraktivní podívanou bude vyřezávaný betlém chomutovského řezbáře Josefa Fialy. Také letos bude na nádvoří radnice Strom přání, na který mohou nejenom děti napsat, co by si přály od Ježíška. Strom bude veřejnosti zpřístupněn od pondělí 4.  prosince do pátku 22. prosince 2017, ve všední dny podle úředních hodin magistrátu, v sobotu 9. a 16. 12. od 8.00 do 14.00 hodin, v neděli 10. a 17. 12. od 12.00 do 16.00 hodin. Lístečky na přání budou připraveny v košíku pod stromkem. Vánoční dárky pak dětem vedení města předá ve druhé polovině ledna 2018.

Od minulého roku, kdy Liberecký advent ve spolupráci s městem zajišťuje společnost Elset, si program na náměstí u radnice získal oblibu a pozornost návštěvníků.  Také letošní Liberecký advent přinese řadu zážitků. „Rád vás na náměstí uvidím. Mojí dlouhodobou snahou je, aby horní centrum města ožilo, a to nejen v čase vánočním, i když v tomto čase je atmosféra setkávání s přáteli a známými o to podstatnější,“ uzavírá primátor Liberce Tibor Batthyány.

MML/Jana Kodymová
all stars
19. 2. 2018 06:31 V sobotu se uskutečnila premiéra unikátního mezinárodního turnaje All Star Cupu. Za výběr české extraligy nastoupil liberecký Bílý Tygr Dominik Lakatoš. Více ZDE.
j50
18. 2. 2018 13:56 Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná byla při obhajobě na Jizerské padesátce druhá za Švédkou Norgrenovou. Závod mužů vyhrál opět Nor Pedersen. Více čtěte ZDE.
jn
18. 2. 2018 11:19 Jablonec nad Nisou počítá letos s rekordními výdaji 1,195 miliardy Kč, příjmy budou o 281 milionů nižší. Na investice je v něm připraveno 351 mil. Kč.
teplo
18. 2. 2018 05:15 Modernizace parovodu v Liberci by měla začít letos na jaře. Umožní to vklad majetku, za který dosud Teplárna Liberec platila svým akcionářům nájemné. Více ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
únor
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).