reklama

Luboš Novák převzal čestné občanství města Česká Lípa

5. 11. 2017
Za celoživotní vědeckou a výzkumnou práci a její praktické využití v mezinárodním měřítku převzal ve čtvrtek, 2. listopadu 2017, Ing. Luboš Novák, CSc. z rukou starostky města Romany Žatecké čestné občanství města Česká Lípa. Toto nejvyšší ocenění města mu udělilo českolipské zastupitelstvo. Ing. Luboš Novák, CSc. se tak stal osmým čestným občanem v novodobé historii České Lípy.
Luboš Novák převzal čestné občanství města Česká Lípa
Foto: Václav Šámal
„Je mi vekou ctí dekorovat člověka, který je úspěšným manažerem i výzkumníkem, který vědecké poznatky aplikuje do výroby a šíří slávu české šikovnosti a dovednosti do celého světa,“ uvedla starostka Romana Žatecká.

„Chtěl bych poděkovat nejen vám paní starostko, ale všem zastupitelům města, velmi si toho vážím. Ocenění však není jen moje, ale patří mým spolupracovníkům a hlavně mým nejbližším. Mé velké poděkování patří manželce, že mě nechala pracovat tak, že jsem nemusel pracovat doma. Podařilo se nám vybudovat firmu, která je v oboru v celosvětové špičce a pokud mi budou síly stačit, chtěl bych, aby byla úplně nejlepší. Mám jen trošku problém, že mě manželka už nechce pouštět do práce,“ řekl s úsměvem Luboš Novák, který v letošním roce oslavil sedmdesátiny.

Slavnostního předání se zúčastnili rodinní příslušníci Ing. Nováka, jeho spolupracovníci, držitelé čestného občanství z minulých let, za město pak kromě starostky i oba místostarostové Alena Šafránková a Juraj Raninec a někteří zastupitelé.

Profil Ing. Luboše Nováka, CSc.

Studoval na Vysoké škole chemicko - technologické v Praze se specializací fyzikální chemie, obor technická, analytická a fyzikální chemie. V současné době je jediným vlastníkem akciové společnosti MEGA.

Je autorem nebo spoluautorem více než dvaceti patentů, zejména v oboru membránových procesů a více než stovky výzkumných prací. Rovněž je zakladatelem elektromembránových procesů v České republice a také prezidentem České membránové společnosti sídlící v České Lípě. Je členem rady Evropské membránové společnosti.

Do povědomí širší veřejnosti se zapsal v roce 2007, kdy získal společně s Miroslavem Blehou z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR ocenění v projektu Česká hlava.

Technologie polymerních membrán šetří jak životní prostředí, tak energie, a podle odborníků dokázala dvojice  Bleha - Novák tento obor dotáhnout od výzkumu a vývoje až po realizaci do špičkové světové úrovně a vzniklé produkty jsou konkurenceschopné nejvyspělejším státům.

Ing. Luboš Novák přetvořil svou vědeckou dráhu v postavení vrcholného manažera výrobního podniku MEGA a.s., kde se výsledky výzkumu a vývoje realizují v průmyslové praxi. Jde např. o výrobky, které se uplatňují při čištění nadbilančních odpadních vod, vyvinuté membrány jsou využívány ve výrobních halách řady světových automobilek.

Ve skupině firem pod vedením Ing. Nováka se dlouhodobě věnují výzkumu a vývoji polymerních membrán pro nejrůznější praktická využití např. při přípravě pitné vody, čištění odpadních vod, na speciální aplikace ve farmaceutickém průmyslu i pro další užití.

V září 2015 získal Ing. Novák od ministra průmyslu a obchodu Medaili Jiříka z Kunštátu a Poděbrad za osobní přínos v oboru a k integraci v rámci Evropy, o rok později pak jako ředitel společnosti MEGA převzal ocenění "Podnikatel roku 2015 v Libereckém kraji" a postoupil do finále ČR.

Držitelé čestného občanství města Česká Lípa: Zdeněk Pokorný (1998), Mgr. Marie a Mgr. Břetislav Vojtíškovi (2000), Mgr. Ladislav Smejkal (2006), Doc. PhDr. Jiří Vomáčka, CSc. (2008), Jaroslav Panáček (2008), Rudolf Novotný (2009), Ing. Luboš Novák, CSc. (2017).
TZ/Václav Šámal
jn bazen
24. 5. 2018 16:01 Práce na rekonstrukci bazénu v Jablonci po středečním požáru opět pokračují. Termín dokončení by neměl být ohrožený, bazén se otevře asi 21. července.
cl
24. 5. 2018 15:21 Nový festival LETIŠTĚ 2018 se uskuteční již příští pátek 1. června na českolipském letišti. Těšit se můžete na vystoupení kapel ČECHOMOR, NO NAME, MIRAI a LOS CHUPEROS.
masek
24. 5. 2018 15:13

Plánované otevření koupaliště v Maškově zahradě v Turnově se kvůli  havárii na technologii vodního hospodářství posouvá na předpokládaný termín 9. června 2018.

sklo
24. 5. 2018 15:10 Zahrada sklářského atelieru Astera v Novém Boru rozkvetla desítkami skleněných objektů. Už o víkendu představí práce 30 autorů z Česka i zahraničí.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).