reklama

Uvařili na sobotu Svijanského bureše? Chystá se o Benátské sólo pro Andreje?

15. 7. 2017
INVENTURA: Proklatě účelně to vymysleli píáristé Andreje Babiše, šéfa Hnutí ANO, když jej vpašovali do programu Slavností svijanského piva, kterými bude, stejně jako předchozích 27 let, žít tento víkend Svijanský Újezd. Babiš zde podstoupí výuku u pípy a poté bude tři hodiny osobně točit pivo v jednom ze stánků. Zdravotní průkaz už má vystaven a EET kasa mu chybět nebude.
Uvařili na sobotu Svijanského bureše? Chystá se o Benátské sólo pro Andreje?
Ilustrační foto

Jen není jasné, bude-li prodávat normální svijany, nebo mu vyrobili speciální ležák. Není známo, zda ke svijanským baronům, knížatům, kněžnám, fandům a vozkům náhodou nepřibyl Svijanský bureš nebo andrej.

Každopádně, dobře vymyšleno. Vloudit se na akci, kde jsou tak jako tak desetitisíce lidí a pivo za dvacku, to se povedlo. Soudím, že se na kontroverzního politika přijde podívat hodně zvědavců. Každá tvář známá z televize je spolehlivým lákadlem. Zvlášť pro lidi ochutnávající od rána pivo. Pak stačí rozdat pár reklamních kousků a na úspěch je zaděláno.

Osobně mi to sice přijde jako znesvěcení tradičních slavností, ale to je vizitka pořadatelů. Známost s personou, která se už vidí v čele budoucí vlády, nemůže být na škodu, tomu je i rozumět. Jistě, politici všech kalibrů si ve Svijanském Újezdě podávali dveře sektoru VIP vždycky. Za více než čtvrtstoletí, co jsem sem služebně jezdívala, jsem jich v tom obřím párty stanu potkala hodně pestrou směsku. Jenže, nikdo z nich se nijak nepředváděl, ochutnal pivko, pohovořil a vzdálil se. Taková je role politiků na slavnostech piva. Babiš má ale odlišná měřítka a míru vkusu posazenou jinde, než je očekávatelné. Nová doba.

Něco mi napovídá, že se stejně dobře by se dala využít i Benátská noc, kam taky míří desetitisíce lidí. Třeba Babiš hrábne do strun. To je tip pro jeho volební štáb. I na hudebním festivalu platí „za peníze v Praze dům“, aneb „za peníze sólo pro Andreje“. Nechte se překvapit, Babiš dělá kampaň a nic mu není cizí.

V Liberci pořád řešíme, kudy kam se dostat. Jak tragické značení, resp. neznačení objížděk je, vyzní naplno poté, co se do města vrátíte z civilizovanějších končin. Například v sousedním Sasku také hojně kopou a opravují. Též se vám tu stane, že přijedete, bez předchozího varování, resp. z vlastní nepozornosti, k zákazové značce. Jenže tam nechybí doplňková informace, kudy vede objížďka. Takže se alespoň letmo zorientujete. V Liberci na takové „rozcapování“ není prostor, tak se jednoduše napíše, že je ulice uzavřená a ende. Už to kritizuji poněkolikáté, hrách na stěně má ale větší účinnost.

Někdy v červenci se z jedné strany zavřela tolik diskutovaná Zvolenská ulice kolem liberecké přehrady. V srpnu se možná zavře oboustranně. Nikoli ale proto, že se tu musí něco opravit. Zavře se cvičně, kvůli tomu, aby se dalo bezpečně chodit a jezdit na kole kolem přehrady. Už jsme psali, že o srpnové uzavírce dosud rozhodnuto není, takže nezbývá než doufat, že úřady tento radniční nesmysl nepovolí. Přehrada by měla ožít, samozřejmě. Ale i s tou pobřežní silnicí, která k ní patří stejně jaké hráz či pláž.

Byla jsem se podívat u přehrady v saském Budyšíně a považte, silnici, která kolem ní vede, se nikdo zavřít nechystá. Jistě, je tu vybudován okruh stezek pro pěší a trasy pro cyklisty, místy až těsně kolem vody nebo po hrázi. To ale nevzniklo samo od sebe, to se muselo odpracovat. Jinými slovy - ani tady nevystačili s tím, co jim zanechaly předchozí generace. Okruhy, ale i bezplatná parkoviště či útulný camp, zkrátka vybudovali tam, kde jim to poměry umožnily. Aniž museli rušit funkční silnici.

Tím chci říci, že není potřeba, za účelem sbírat rozumy, courat s radniční dotační cestovkou a za tučné diety (vžitý název pro stravné) po celé Evropě, nejlépe v přímořských letoviscích. Lepší je vyjet tam, kde se lze inspirovat v poměrech podobných Liberci. Třeba do Jablonce nebo za humna vzdálená hodinu jízdy po Trojzemí. Tam příměstskou rekreaci zvládají ukázkově.

Vrcholovým sportovcům skončily lehy a začala ostrá fáze letní přípravy. Tuží se jak fotbalisté, tak hokejisté, kteří tento týden vyjeli na led. Týmy hlásí posily, s nimiž za pár týdnů rozehrají další ročník své soutěže. Trenér Bílých Tygrů se vrátil z amerického campu a srší nápady. On totiž vyrazil tam, kde se může něčemu přiučit a rozhodně tam nebyl žádná „delegace“.

Počasí končícího týdne ukázalo chladnější model léta. To vytáhlo do noční akce hasiče, kteří museli likvidovat následky průtrže mračen a odstraňovat popadané stromy. Rozmary počasí naštěstí neměly dlouhého trvání, takže před sebou máme další letní víkend. Vedrem sice nikdo padat nebude, ale bude dost příjemně na to, aby se například ve Svijanském Újezdě organizovaně zlikvidovaly hektolitry piva. Když už tam budete, běžte se nejdříve podívat k novému zámku. Už jenom procházka parkem a přilehlou zahradou stojí za to.

Nebo se v sobotu odpoledne stavte na Vechtrovně, což je úžasně pohodový stánek na cyklostezce mezi Malou Skálou a Dolánkami. Na premiérovém minifestiválku se tam budou střídat folkrockové kapely. Ještě předtím můžete strčit hlavu do lesa a podívat se, nakolik jsou pravdivé zprávy, že rostou. Já už mám hlavu z lesa venku a letím koupit houby do obchodu. Asi umím hledat jenom v regálech.

Hezký víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
15. 7. 2017 10:55
Taky mam otazky
Od kolika je ten bures? Bude davat pivo nebo prodavat?
15. 7. 2017 10:56
???
Co na to Jan Tleskač?
15. 7. 2017 14:24
Hmmmm
Aby to andreje nesplachlo
15. 7. 2017 18:45
K.O
Andrej si vás brzy koupí, všechny i s p. Roubalovou....
15. 7. 2017 19:55
Venca
Pravda, bere na to dost velké dotace od státu.
pobyty
18. 6. 2018 17:02 Zájem o pobyty v Dětské léčebně Cvikov roste, ročně jí projde 800 dětí s alergiemi a dýchacími problémy. Letní pobyty obsazují tři čtvrtě roku předem.
kremak
18. 6. 2018 17:02 Do obnovy krematoria dá Liberec v letošním a příštím roce asi 20 milionů Kč. Největší investicí je oprava střechy, letos se začala dělat první etapa.
pohřby
18. 6. 2018 17:01 Liberec bude od července mít vlastní pohřební službu. Místní pohřební firma Likrem to má za nekalou konkurenci, obrátí se na antimonopolní úřad.
fot jn
18. 6. 2018 16:01 Fotbalisté Jablonce zahájili letní přípravu na novou sezonu i s levým obráncem či záložníkem Jaroslavem Zeleným, o kterého podle médií usiluje Slavia.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).