reklama

Kvůli volnému cestování a svobodě slova to zvonění klíči na Letné a Václaváku stálo

17. 11. 2017
INVENTURA: 17. listopad připadl v roce 1989 na pátek. Stejně jako letos. Tehdy to ale nebyl svátek, jen nudný všední den. Tehdejší vysokoškoláci si chtěli připomenout padesátiny studentských událostí roku 1939, a tak jim režim povolil shromáždění na Albertově, v centru tehdejšího univerzitního života. Jak to dopadlo, víme. Za pár dní se zhroutila vláda jedné strany a prostor dostaly klady i zápory křehké demokracie budované těmi, co ji nikdy neokusili, nebo o ní pouze slyšeli.
Kvůli volnému cestování a svobodě slova to zvonění klíči na Letné a Václaváku stálo
Foto z www.totalita.cz

Proto tolik kotrmelců, ale i radosti z nabyté svobody, o níž se celým generacím ani nesnilo. Jsme všichni o osmadvacet let starší, někteří moudřejší, bohatší či poučenější, jiní naštvanější, kam to dopracovali.

Ti rozumní jsou ale snad smíření s tím, že si za uplynulých osmadvacet let mohou především sami. Jaké si to udělali, takové to měli. Kdo chtěl, vystudoval, kdo na to měl (nejen finance), začal podnikat, kdo mohl, odjel na zkušenou, nebo alespoň na dovolenou podle svého gusta, do zahraničí. Už žádné výjezdní doložky, žádné devizáky, žádná celní prohlášení, žádné striptýzy na hranicích. Už kvůli tomu, a ještě kvůli svobodě slova, to zvonění klíči na Letné a Václaváku (později všude po republice) stálo za to. Uvědomuji si to každý rok, když se přiblíží výročí listopadových událostí. Pro naší generaci je to jeden z mála mezníků, který opravdu zažila, žádný dějepis. Tak jako byl rok 1968 mezníkem pro generaci našich rodičů. My jsme se svobody a změny společenských poměrů do plusu dočkali, jim naději převálcovaly tanky.

Proto se Listopad 1989 musí slavit a je nezbytné připomínat si jeho události a příčiny. Důvod se najde vždycky. Zvlášť v době, kdy se péčí Babišova hnutí opět do republiky vkrádá vláda jedné strany. Tragické je, že se tak děje za mocného aplausu třetiny republiky a díky intrikám snovaným na Hradě. Co ale čekat od dvou bývalých bolševiků, z nichž jeden má navíc stále neodstraněný škraloup v podobě údajné spolupráce s komunistickou StB. Nejsmutnější je, že to většině lidí, co chodí volit, nevadí.

Andrej Babiš, po změně komunikačního stylu, si lebedí v roli nepochopeného politického mága, kterému jen každý hází klacky pod nohy a on to přitom myslí tak dobře. Snad už dosluhující prezident s ním vytvořil pakt, z kterého se tomu, kdo nepatří do fanklubu ani jednoho z nich, permanentně dělá nevolno. Až sem jsme to za 28 let dopracovali. Historie se opakuje. Opět máme prezidenta, který je dobrý snad jen jako terč vtipů, a budeme mít premiéra, který se už ani nesnaží zastírat, jak mu je demokracie proti srsti.

Co jsme to za národ? Otázka je opět na pořadu dne.

Za to, co jsme si zvolili, se někteří permanentně stydí i v Liberci. Nynější městská vláda je nejhorší od roku 1990. Z mého úhlu pohledu, samozřejmě. Za předchozích 25 let se nikdy nestalo, že by si po krku šly strany, jež si plácly v koalici a navzdory totální nenávisti v ní setrvávají. Jen kvůli postům a prebendám. Všechno je sice jednou poprvé, ale na takové skopičiny není pod Ještědem místo. Je to nemístné a trapné.

V končícím týdnu doznívaly kankány kolem Ještědu. O dlouhodobém pronájmu by se mělo na zastupitelstvu rozhodovat už příští čtvrtek, takže lze očekávat, že zcela antagonistické koaliční strany na sebe ještě několik nášlapných min nastraží. Věřím ale, že v zastupitelstvu existuje většina, která tanečky svým dobrým rozhodnutím utne a Ještěd bude moci začít brojit na nadcházející zimní sezónu. Letos ale žádné velké proměny sportovního areálu čekat nelze, protože věc se dostala do mocného časového skluzu. Toho samozřejmě využívají skiareály v sousedství, které se za břicho popadají a hbitě investují.

Například: Bezmála 40 milionů korun se chystá příští rok investovat společnost SKI Bižu do rozvoje největšího jizerskohorského střediska na Tanvaldském Špičáku. V plánu je vybudování druhé čtyřsedačkové lanovky. Ta nahradí vlek a bude obsluhovat černou sjezdovku a novou sjezdovku Kostelní. Škoda, že není hotová nová silnice do Jablonce. Pak by to bylo z Liberce na Špičák slabou půlhodinku… Špičák se totiž vyznačuje tím, že tam vždycky byly slušné sjezdovky a že se dá  zaparkovat, samozřejmě grátis, téměř u dolní stanice vleku. Což byla vždycky jeho výhoda oproti Ještědu. Tady je úvodní pochoďák v lyžácích nezbytný. Nad tím ne každý jásá, protože je ze zahraničí zvyklý, že z auta přestupuje rovnou do bubliny.

Trochu jsem se pošťourala v zápisech z jednání libereckých radních a objevila zajímavosti, které dokladují, jak vedení města nezřízeně utrácí. Samostatnou kapitolou jsou výjimky ze směrnice Rady města o zadávání veřejných zakázek. Ty se používají takovou měrou, že celý zákonný cirkus kolem tendrů pozbývá smyslu. Na výjimku se například vybrala firma, která v Liberci napřesrok zasadí kilometr cibulovin. Prý je dobrá a jedna ze dvou, tvrdila náměstkyně primátora pro věci zelené Karolína Hrbková ze Změny. Vševěd google ale hbitě odhalil, že firem, co nabízejí strojní sázení narcisů, krokusů a tulipánů, je v republice více. Tak je poptají dodatečně, aby zastupitelé neměli co řešit.

Na výjimku se k zakázce dostala i firma, co v radnici za více než milion rekonstruuje dvě toalety. Prý se jedná o havarijní stav. O stavu radničních toalet povědomí nemám, ale řešit havárii na WC tak, že firmu napřímo vyberu v červnu, smlouvu podepíšu v červenci a opravovat začnu v září, to nevypadá na nijak aktuální problém…

Dlouhý bič sám na sebe upletl další změnařský náměstek primátora, Jan Korytář, když chtěl veřejnost oslnit svou pracovitostí a schopnostmi. Vypracoval a zveřejnil sérii tabulek, v nichž shromáždil bilanci své dotační politiky. Potlesk ale nesklidil. Vyšlo najevo, že drtivá většina projektů je i po třech letech stále jenom na papíře, resp. v radničních compech a že avizované stamiliony, díky kterým se má zlepšit život v krajském městě, patří zatím jen do kategorie plánů v různých stadiích rozpracovanosti. Skutek ale docela neutek. Zhmotnil se v šest zrekonstruovaných oken, jimiž byla osazena radniční podatelna. Další Korytářův projekt, kosmetické úpravy na Lesním koupališti, se musí obejít bez dotací, a tak se bez skrupulí a možných sankcí mohou objevit vícepráce, jež už dosahují k třiceti procentům původní ceny díla, která měla být konečná a nepřekročitelná.

Korytář ve snaze omráčit veřejnost svými zásluhami také vyčíslil, kolik stojí rozpočet města, tedy daňové poplatníky, chod jím řízeného dotačního úřadu. Jsou to desetimiliony ročně jen na mzdách úředníků a částka rok od roku stoupá. Co ale vyčíslit zapomněl, jsou náklady na poradenské a právní služby, za které radnice utrácí jak zběsilá. Naposledy se zvyšoval honorář právníkům, kteří musí řešit zapeklitosti kolem nevydařeného tendru na terminál s parkovacím domem pod nádražím. Ten je od samého počátku zakletý, protože byl špatně, dnes se říká nestandardně, nastavený. A stále figuruje mezi neregulérními soutěžemi na stránkách profesní České komory architektů.

Občas mě napadne, jak by Liberec vypadal, kdyby se hned po Listopadu 89 do vlády nad ním dostali lidé nynějších „kvalit, rozhledu a schopností“. Fantazii mám bujnou, takže tohle si  snad ani představovat nechci. Myslím, že by tu bylo ukoptěné provinční město, které má jediné štěstí, že z něj, díky Štrougalovi (Lubomírovi, komunistickému předsedovi vlády - pozn. aut.) a jeho chalupě (na Jizerce - pozn. aut.) vede dálnice do civilizace.

Užijte si prodloužený víkend a naší generací vyzvoněnou svobodu slova. Každý si může psát a říkat, za zákonných podmínek, samozřejmě, co chce. Musí ale říkat či psát pravdu.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
17. 11. 2017 07:37
jj
Paní novinářka
17. 11. 2017 16:16
Romana
Skoda ze uz nepise nekam jinam
17. 11. 2017 07:42
OK
dobré postřehy
17. 11. 2017 08:44
TIP
Dnes večer dávají na Nově Něžné vlny. Podívejte se, jak to taky mohlo tenkrát být.
17. 11. 2017 09:29
Romana
Videla jsem, doporucuji
17. 11. 2017 13:24
Fakt
Film Nezne vlny je hodne velka, ale docela vtipna nadsazka. Minuly rezim ve vsi jeho ohavnosti zachycuji filmy Ucitelka nebo Kawasakiho ruze. Oba od Jarchoskeho a Hrebejka, zadne kolorovane Vypravej, telenovela.
17. 11. 2017 09:28
Lol
Vitejte mezi pametniky
17. 11. 2017 12:32
Miloš Rejmont, TOP 09
Je 28 let od Sametové revoluce. Byli lidé v enormním počtu v listopadu 1989 na Václavském náměstí (až 300 000) a na Letné (až 800 000) zbytečně? V roce 1993 schválila PS zákon o protiprávnosti komunistického režimu, od té doby platí, že KSČ byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou. V říjnových volbách dali občané, zvl. starší 60 let najevo, že se jim po minulém režimu opět stýská. Dali hlas hnutí ANO, Babišovi. Jistě byli mezi nimi bývalí členové KSČ a lidé, kteří se za minulého režimu cítili dobře. Konečně se pomstili těm, kdo reálný socialismus svrhli. Když už se zdálo, že jsou staří, tak to přece jen dokázali a svěřili politickou moc nad zemí člověku, jenž byl nomenklaturním kádrem komunistické strany. Připomeňme si, že komunisté ničili tradiční hodnoty evropské civilizace, vědomě porušovali lidská práva a svobodu, mohou za morální a hospodářský úpadek provázený justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů, nahradili fungující tržní hospodářství direktivním řízením, destruovali tradiční principy vlastnického práva, zneužívali výchovu, vzdělávání, vědu a kulturu k politickým a ideologickým účelům a bezohledně ničili přírodu. Andrej Babiš, nehledě na to, že byl obviněn z padesátimilionového dotačního podvodu, byl po volbách pověřen sestavením vlády. Miloši Zemanovi nevadilo Čapí hnízdo, ani nežádal čisté lustrační osvědčení, jak původně tvrdil po volbách v roce 2013. Premiérem tak může být poprvé v dějinách České republiky jmenován trestně stíhaný politik a dle Ústavu pamětí slovenského národa agent StB. Po listopadu 1989 jsem si nemyslel, že by o 28 let později mohl bývalý komunista řídit tuto zemi. Je to výsměch studentům, kteří byli zmláceni 17. listopadu 1989 na Národní třídě, výsměch stovkám tisícům lidem, kteří poté byli na Václaváku a na Letné. Výsměch demokracii a svobodě. Máme prezidenta, který se v Den boje za svobodu a demokracii nezúčastní žádného pietního aktu na území naší země. Nejenže pohrdá Ústavou, ale i státním svátkem.
17. 11. 2017 13:25
Jan
Souhlasim, lip bych to napsat nesvedl
17. 11. 2017 16:09
sorry jako
Váš příspěvek bohužel naprosto diskvalifikuje skutečnost, že jej zveřejňujete právě na tomto webu, který reprezentuje právě ten bezohledný, sobecký a vyčůraný kapitalismus, kvůli kterému se většina národa přiklonila k Babišovi
17. 11. 2017 16:15
Howg
Tretina neni vetsina. Ods a cssd taky mivaly 30 a vice procent, nez se znemoznily. To same ceka babise, ktery nabizi jen negaci predchoziho. Dejiny ve ale vyvijeji ve spiralach.
17. 11. 2017 17:18
čest práci
Ten kapitalismus udelal z liberce mesto k zivotu, kdyby to bylo na tech, co vladnou ted, byla by to dira po granatu nebo prales
17. 11. 2017 17:40
jo čest
Rozhodně, proto už lidi cca 10 let nevolí ODSku a v posledních volbách to hodili Babišovi, že.
Místo k životu s nejdražším teplem a vodou, zabetonovaným a neprůjezdným centrem.
No a díru tu máme taky pěknou, kdopak ji asi vykopal ?? Pracující proletariát, že ty hlavo hovězí.
17. 11. 2017 17:49
howg
Kdyby ses lip ucil, mohls na tohle vsechno kaslat. Bydlel bys ve svem, ne v panelaku ve vesci. To musi byt frustrujici, docela chapu tvoji nespokojenost. Koncentrace veprovych hlav na sidlaku musi byt depresivni.
17. 11. 2017 17:54
chyba
Chtěl jsi jistě napsat, "kdyby ses líp učil krást a připokrádat,že" ??
17. 11. 2017 18:34
howg
Nemuzes podle sebe soudit vsechny okolo
17. 11. 2017 17:30
dupro
Pane Rejmonte, víc než z Babiše na Národní jsem zhnusen z Milana Štěcha, dlouholetého komunisty a zřejmě i milicionáře, nejen v Senátu, ale i na minulých i dnešním vzpomínkovém aktu.
Když vám a vašim spolustraníkům tak vadí Babiš a jeho minulost, proč vám nevadí Štěch a desítky dalších, se kterými léta spolupracujete a dělíte si pašalíky na všech úrovních?
17. 11. 2017 18:14
Miloš Rejmont
Dnes na Národní třídě:
-Bureš /Babiš/ zneuctil pietní místo svou přítomností
-Okamura vypsíkán
-třetí do party Falmer/ Filip/ se aspoň nedostavil
Ani jeden z nich nemá z demokracií nic společného.
Já jsem antikomunista a nemám se Štěchem nic společného.
Čas ukáže, že jsem měl pravdu.
17. 11. 2017 19:12
fanda
Ty jsi hlavně BLB.
17. 11. 2017 20:05
Honza
Pán je Babišovec? To jste volič pěkného hajzla.
18. 11. 2017 13:07
Andrej
Kde jsi se tu vyloupl, Kalousku, zloději! Hloupej honzo.
18. 11. 2017 08:52
dupro
Takže máte "něco" společného s Kalouskem. S Kalouskem, který chtěl vládnout s podporou komunistů, ne-li s nimi přímo koalovat.
Hezký obrat.
18. 11. 2017 13:13
jen počkej
Převlékači kabátů , od těch si máme nechat radit?No v ČR a v LBC je jich dost a vy jste jeden z nich!
17. 11. 2017 21:17
Olda
Pane doktore, vždyť vy jste nedávno horoval pro ANO a po rozmíšce s Pastuchovou jste zhrzen odešel k TOPce.
Kdyby jste se nestřetl s Pastuchovou ,tak byste dnes byl užitečným idiotem AB v Parlamentu. Raději mlčte.
18. 11. 2017 08:53
jenda
Takoví "dodatečně osvícení" jsou nejhorší.
19. 11. 2017 12:54
kat
Zaujala mě vaše věta - Za předchozích 25 let se nikdy nestalo, že by si po krku šly strany, jež si plácly v koalici a navzdory totální nenávisti v ní setrvávají. Jen kvůli postům a prebendám. Všechno je sice jednou poprvé, ale na takové skopičiny není pod Ještědem místo. Je to nemístné a trapné. - Říkám, ano, dá se to takto chápat. Situace je trochu složitější a vy to víte. Bývalí Aňáci, dnes nestraníci, byli místní politickou mašinerií nasměřováni do náruče sektáře a jeho věrných noshledů. Oni však překvapili a, dle mého názoru, rychle politicky vyrostli. TB a spol. si v krátké době přestali nechat líbit panovačnost a arogantní drzost Nejčistšího. A je tedy ku prospěchu i to, že se v plné nahotě ukazuje, kam ZpL se svým Guru spěje. Osobně jsem rád, že to exAňáci dávají. Kdo jiný kdy prospěl městu víc, než právě těchto devět zastupitelů. kteří po vykopnutí z rodné partaje, zůstávají nadále jednotným klubem? Všechny zastupitelské kluby mají problémy, jsou "štípnuté" jen tito drží svorně po hromadě. Navíc konečně doženou Čmeláky navždy do politického propadliště. A že spolupracují více s opozičními zastupiteli nežli s bývalými koaličními je jen výsledek. Držím partě okolo TB palce. Dotáhněte to, nemáte se za co stydět.
19. 11. 2017 13:09
Howg
S timto se da souhlasit, jen to vypada blbe navenek. Jestli to exanaci dokazou, poslat korytarovce do kelu, splnili svou historickou roli
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
jilemnice
18. 10. 2018 15:05 V muzeu v Jilemnici odborníci sňali tzv. Křížlickou oponu malíře Kavána. Dílo o váze 350 kg se bude restaurovat, zpět do muzea se vrátí před Vánoci.
divadlo
18. 10. 2018 14:03 Liberec připravuje modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy divadla. Zakázku za více než 23 mil. Kč chce město vypsat ještě na podzim.
soud
18. 10. 2018 12:05 Soud v Liberci se dnes začal opět zabývat kauzou čtyř mužů v souvislosti s násilným držením 2 domnělých zlodějů. Předchozí verdikt vrchní soud zrušil.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).