reklama

Kdo se bude smát, když se Město Liberec pere s Teplárnou? A kdo určitě ne?

31. 10. 2017
KOMENTÁŘ, PŘIDÁNA TZ MVV: Faktickým vyhlášením války byla snaha libereckého zastupitelstva, které deklarovalo vůli vzdát se jakékoli politické odpovědnosti za svůj minoritní podíl v Teplárně Liberec (kde vlastní zhruba jednu třetinu). Namísto politického či odborného zastoupení do orgánů společnosti chce totiž město nominovat právníky. Již tak nedobré vztahy s většinovým vlastníkem to bezesporu nezlepší, ba právě naopak. Když se dva perou, třetí se obvykle směje. Kdo to bude ale v tomto případě?
Kdo se bude smát, když se Město Liberec pere s Teplárnou? A kdo určitě ne?
Ilustrační foto: TL

Před volbami slibovali, že mají recept na řešení problematiky centrálního vytápění v Liberci. Nejen jeho ceny, ale celkové dlouhodobé koncepce. Za tři roky, kromě několika marketingových prohlášení a chvástání, je nicméně výsledek současné vládnoucí koalice ex-ANO a Změny fakticky žádný.

Představitelé města, zvolení do představenstva společnosti – pánové Petrovský (Změna) a Galnor (ex-ANO) sice představili „projekt“, honosně nazvaný GreenNet, ten je ale stále fakticky jen na papíře. S většinovým vlastníkem dovedli vztahy „zu grund“, tedy na pomyslné dno vyjednávacích možností. Poté ze společnosti a od své zodpovědnosti, stejně jako svých slibů, utekli. Snad v domnění, že se tak zbaví své faktické odpovědnosti.

Na zářiovém jednání zastupitelů vztahy vyhrotil náměstek Jan Korytář (Změna), který představitele Teplárny obvinil ze lži, a i v mnoha dalších ohledech urazil nejen jeho, ale také celé vedení společnosti.

Zdá se ale, jako by ani to nebylo dost – na říjnovém zastupitelstvu současná vládnoucí koalice deklarovala návrh, aby město nově v orgánech Teplárny Liberec zastupovali právníci. Faktické vyhlášení války, jak tento krok hodnotí lidé obeznámeni se situací kolem centrálního vytápění ve městě. Není navíc bez překvapení, u kterých stran či lidí kontroverzní návrh našel podporu.

Kdo by si myslel, že z této bitvy vzejde vítězně občan Liberce, a bude mít důvod k radosti, protože se konečně vyřeší cena tepla, možnost odpojování od centrálního systému, či revitalizace rozvodů tepla městem, které je zastaralé a cenu tak dále fakticky zvyšuje, je na omylu. Válka, která se nyní vede, naopak odsouvá jakékoli rozumné řešení, a zájmy obyvatel města staví na druhou kolej. Ač se to tedy nemusí zdát, vyhlášená válka nakonec nejvíce svědčí jednomu z jeíich aktivních účastníků – samotné Teplárně. Ta totiž bezesporu ocení to, že se řešení opět odsouvá. Že se neřeší cena. Odpojování. Rekonstrukce. Každý rok dobrý.

Ti, kdo prohrávají, jsou občané, kteří doufali a naletěli na plané sliby a neschopnost politiků, kterým dali svůj hlas. 


Zdeněk Soudný

Ve vedení Teplárny Liberec je nově Vladimir Kravjansky

Novým místopředsedou představenstva Teplárny Liberec se stává pan Vladimir Kravjansky, v jehož kompetenci bude celkové řízení, ekonomika a obchod. Naváže tak na činnost Jaroslava Pantůčka, který své působení ve skupině MVV končí.

Ke dni 31. října 2017 odchází ze skupiny Jaroslav Pantůček, který tak již nebude nadále působit ve vedení společností Teplárna Liberec, ČESKOLIPSKÁ TEPLÁRENSKÁ a Českolipské teplo. „Děkujeme panu Pantůčkovi za jeho práci pro skupinu MVV,“ řekl Jiří Koptík, předseda představenstva MVV Energie CZ a.s.

Do vedení Teplárny Liberec nově nastoupí Vladimir Kravjansky, který byl s účinností od 1. listopadu 2017 zvolen místopředsedou představenstva. Novým členem představenstev společností ČESKOLIPSKÁ TEPLÁRENSKÁ a Českolipské teplo se od 1. listo-padu 2017 stává Jan Vencour.

Vladimir Kravjansky je absolventem Central Technical School v Torontu. V Kanadě rovněž zahájil svou profesní kariéru – jako učitel, podnikatel a manažer. Od roku 2003 je předsedou představenstva Okresní Hospodářské komory Benešov se zaměřením na rozvoj podnikání a jednání s politiky. Má bohaté zkušenosti s čerpáním strukturálních fondů EU a dotací. V posledních letech působil v představenstvu Krajské Hospodářské komory Střední Čechy. Angažuje se také na Úřadu práce, kde je členem poradního sboru této instituce.

Tisková zpráva MVV Energie CZ a.s.

 

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
31. 10. 2017 09:36
Igor
Sice to Korytář nedělá úplně nejlepším způsobem, nicméně nelze mu upřít to, že nějakým způsobem na tom dělá a zda to dopadne dobře či tragicky je zatím ve hvězdách. A na rovinu představa, že tam Korytář přijde, hezky zapanáčkuje a teplárna se zdá většiny zisku (či dokonce spadne do ztráty) a nedojde na ty kritizované právníky, je taková úsměvná ...
31. 10. 2017 10:38
můj názor
Myslím, že lidem z paneláků brzy zmrzne úsměv
31. 10. 2017 10:55
Igor
Z čeho ? GJ stál pár roků zpět skoro litr, teď je to +- 650 - což je pořád hodně, ale za mě to akceptovatelná cena v rámci vyjednávání a myslím, že příští rok, než čmeláčci opustí radnici, tak se to rozsekne a uvidí se ....
31. 10. 2017 11:55
Ivan
Zatím tu slevu platíme my ostatní. To akceptovatelné není.
31. 10. 2017 13:33
Igor
Ale zas si můžete topit levněji, než lidi napojení za CZT :-)
31. 10. 2017 14:00
???
Co je to za dementni argument. At kazdy plati za to cim a jak topi. Myslite ze az zdrazej plyn prispeje mesto tem cos nim topi?
31. 10. 2017 14:44
Igor
Pochopte jedno: lidi jsou co nuceně napojení na CZT na jeho udržení přispívají daleko více než ten zbytek.
31. 10. 2017 15:43
hmmmm
Ten zbytek nema s czt nic spolecnyho, topi plxnem uhlim drevem za svoje
31. 10. 2017 19:03
Ivan
Přesně. Já si platím plyn za svoje. Proč tady mele kdejaký hlupák?
31. 10. 2017 10:37
???
že by pan Pantůček končil kvůli tomu, že ho představitelé Liberce doběhli? Slevu dostali, maketek nevložili, teplárna jde do ztráty
31. 10. 2017 11:56
Ivan
Lépe řečeno, akcionáři jdou do ztráty.....
31. 10. 2017 09:55
double
Takže zase nikdo kdo by to v Liberci znal a záleželo by mu na tom. Korytář to vede do záhuby a návrh opozice aby tam byli odborníci také koalice smetla .. Teplárna dala lidem pouze slevu a tu může snadno vzít zpět ... i dopočítat zpátky, protože město nesplnilo svoji část dohody
31. 10. 2017 09:55
volič
Občané prohráli a prohrávají jen a pouze díky ODS, která prodala spalovnu. Správně Zdeněk píše, občané tehdy naletěli politikům konkrétně, kecům ODS. Jediný Drda neměl tolik drzosti (jako jeho spolustraníci), aby zvedl ruku pro prodej spalovny
31. 10. 2017 12:59
pravda
ODS spalovnu neprodala, protože ji nikdy nevlastnila ani ona, ani město.
31. 10. 2017 13:16
hmmmm
Ano, tato lez uz diky korytarove propagande zlidovela, vy toho jste dukazem
31. 10. 2017 13:41
An
Jo, on Honza Korytářů umí s výroky pracovat velice kreativně - když si člověk jeho výroky prozkoumá, tak zjistí, že on opravdu jen velice zřídkakdy přímo lže, ale jeho pojetí pravdy je většinou dost účelové a subjektivní.
31. 10. 2017 14:27
volič
Dá se to samozřejmě napsat i jinak: zastupitelé města zvolení omylem voličů za modré ptáky, jimž byla dočasně svěřena moc nad Libercem, prodali strategický majetek města-spalovnu, to je také zásadní příčina současných problémů. Proto by ODS a jejich podržtaška ZS měli nyní tak akorát mlčet a chodit kanálama. Místo toho na nás nadutě hledí z blbboardů
31. 10. 2017 19:04
Ivan
Blbe, spalovnu město nikdy neprodávalo. Čemu na tom nerozumíš ty zelenej bezmozku?
31. 10. 2017 14:40
Jarin
Určeno pro "voliče": lžeš a kdo lže ten krade. Jistě jsi volič Změny, ty také lžou a kradou (veřejné finance do svých neziskovek a radniční platy). Goebelsovké praktiky jsou jejich nástrojem,
31. 10. 2017 10:48
Jan
SLK tam chtěla nacpat starou gardu, která by šla MVV na ruku
31. 10. 2017 13:57
Liberec
Kdyby na radnici byl někdo s mozkem, zajel by do Mannheimu. Městu Mannheim totiž většinový vlastník teplárny patří.

Jenže v Mannheimu asi česky nemluví. Tak to tam nemůže jet ani primátor, ani ekoterorista...
31. 10. 2017 17:00
Jj
Kdyz uz maj tu cestovku, mohli by jet pro rozumy. Za to by se nikdo nezlobil
31. 10. 2017 17:29
frigo
Situace v Teplárně by si zasloužila odborný text s rozborem situace a nějaká fakta. To by ale asi bylo moc práce, tak tu máme tohle, kde se jen dočteme autorův názor, že vedení města dělá všechno špatně. To opravdu nemáte někoho, kdo by vám napsal trochu fundovaný článek o libereckém CZT?
Já jen doplním, že MVV je díky naprostému nezájmu předchozích vedení města zvyklé v Liberci dřít připojené domácnosti z kůže a za žádnou cenu se nechce této zažité praxe vzdát. Donutit tuto německou firmu vzdát se části svých zisků, aby mohla být nabídnuta konkurenceschopná cena za teplo se prostě nedaří, ať si pan Soudný tvrdí co chce. Osobně se divím, že s nimi ještě stále město vyjednává. Já bych na to asi nervy neměl, zrušil bych moratorium na plynové přípojky a třetinový podíl v Teplárně prodal jinému zájemci. Až si MVV pojede s teplárnou na vlastní triko, v tu ránu skončí výmluvy a účetní kejkle MVV a teplo zlevní, jinak jim všichni zákazníci rychle utečou.
31. 10. 2017 17:40
pane
Je prací města situaci vysvětlovat z odborných hledisek, má na to aparát a jsou za to královsky placený z našich daní. Jenomže oni z toho dělají jenom politiku a na lidi kašlou. Tak nechtějte aby to za ně dělal někdo jiný. Kdyby to bylo tak jednoduché z toho utéct jako město, dávno by tihle experti byli v prachu. Jenomže tady je sto škol a další veřejné budovy, které se odpojit nemůžou. Teda můžou, ale je to rázem + sto kotelníků a sto techniků. Nebo si mysláte že tam bude topit školník? Systém CZT je dobře, musí se s ním ale umět i zacházet. Dobře. Dřív to všichni dělali špatě, tak to Změna už může třetím rokem dělat dobře. A zase NIC. Nešermujte tady zlevněním ceny, to je jenom Potěmkin jak vystřiženej
31. 10. 2017 18:38
frigo
Ano, informace by především mělo přinášet město, to se zatím děje nedostatečně, s tím lze souhlasit. S ostatním co píšete bohužel souhlasit nelze. Kdyby na lidi kašlali, tak nevedou úmorná jednání s MVV, ale chodili by si do Teplárny jen pro prachy, jako dělali zástupci města v orgánech Teplárny po předchozí dlouhá léta. Paneláky, které vytápějí plynem, mají cenu za teplo výrazně nižší. To je fakt, žádný Potěmkin. Nevidím naprosto žádný důvod sponzorovat neschopného podnikatele, který nechce či neumí svůj produkt nabídnout za konkurenceschopnou cenu. Kolik školek a dalších odběratelů tepla se nemůže v současné situaci odpojit od parovodu je otázkou na město, ale ono jich při pohledu na mapu města zase tolik nebude, to je jen průhledný strašák odpůrců odpojování. Každopádně případy, kdy bude odpojení problematické se vyskytnou, nic není bez problémů, že. Město bude muset těchto pár případů řešit jinou formou dodávky tepla.
31. 10. 2017 19:08
Pavel
Teď si do Teplárny chodili pro prachy taky, a když tam podělali co mohli, tak zbaběle zdrhli. Změna a exANO, zhouba tohodle města. Jen si rvát do vlastních kapes a kapes svých kamarádů, to by jim šlo. Město jde ke dnu a oni jen mlaskají a mlaskají. Vyhnat je z té radnice, kašpary!!!!
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
jilemnice
18. 10. 2018 15:05 V muzeu v Jilemnici odborníci sňali tzv. Křížlickou oponu malíře Kavána. Dílo o váze 350 kg se bude restaurovat, zpět do muzea se vrátí před Vánoci.
divadlo
18. 10. 2018 14:03 Liberec připravuje modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy divadla. Zakázku za více než 23 mil. Kč chce město vypsat ještě na podzim.
soud
18. 10. 2018 12:05 Soud v Liberci se dnes začal opět zabývat kauzou čtyř mužů v souvislosti s násilným držením 2 domnělých zlodějů. Předchozí verdikt vrchní soud zrušil.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).