reklama

Petice za vznik okresu se bude v Turnově podepisovat u voleb

2. 10. 2018
V Turnově a okolních obcích budou moci lidé u komunálních voleb podepsat petici za vznik samostatného turnovského okresu. Cílem je získat 10.000 podpisů. Archy budou umístěné ve vestibulech budov, kde budou volební místnosti. Novinářům to řekl starosta Turnova a zástupce petičního výboru Tomáš Hocke (Nezávislý blok). "Přímo ve volebních místnostech nebudou. Volební zákon sice neříká, že bychom tam něco takového nemohli mít, ale nechceme, aby nám někdo napadal volby kvůli tomu, že vnímá, že do toho vstupuje někdo s něčím jiným," uvedl Hocke.
Petice za vznik okresu se bude v Turnově podepisovat u voleb
Ilustrační foto

Turnov je od roku 2003 obcí s rozšířenou působností (ORP), pod který spadá dalších 36 obcí. Jsou ale ze tří okresů - Liberec, Jablonec a Semily, což je v Česku anomálie. V připravovaném zákoně o územně správním členění státu se počítá s tím, že celé území ORP musí patřit pod jeden okres. Pro ORP Turnov by to znamenalo jeho rozdělení a zmenšení o 16 obcí nebo přičlenění celého ORP s 33.000 obyvateli k okresu Liberec. "Obě dvě řešení navrhované ministerstvem vnitra jsou pro občany celého Turnovska nepřijatelná. Jako jediné možné řešení vedoucí k zachování stávající zcela funkční správy navrhujeme zřízení nového okresu Turnov," píše se v návrhu petice.

Podle starosty jim jde hlavně o zachování současného stavu. Změna by zhoršila dostupnost služeb pro lidi ze vzdálenějších obcí. Turnov v jejich snažení svým usnesením podpořilo 36 z 37 zastupitelstev měst a obcí v ORP Turnov. "Je tady správní celek, který funguje, a stát se snaží do toho vstoupit," uvedl Hocke. Proti přičlenění ORP Turnov pod Liberec je i Liberecký kraj, který ale nepodporuje ani vznik samostatného okresu. Za řešení považuje dokončení reformy veřejné správy a zrušení okresů. Rada Libereckého kraje přijala usnesení, ve kterém ministerstvu vnitra a vládě navrhuje, aby reformu dokončila v tom smyslu, aby územní členění České republiky bylo postaveno na samosprávných krajích a území obcí s rozšířenou působností.

Podle starosty Turnova bude sběr podpisů pro petici pokračovat zřejmě i po skončení voleb. "Jsou nutné, aby se touto peticí mohl zabývat petiční výbor poslanecké sněmovny," dodal Hocke. Turnov je se 14.500 obyvateli čtvrtým největším městem v Libereckém kraji. Samostatným okresem byl do roku 1960, od té doby spadá pod okres Semily.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 10. 2018 07:55
Pavel
Taky způsob, jak zjistit veřejné mínění. Bez drahého referenda, daleko účinnější. To se ale musí myslet hlavou.
2. 10. 2018 07:55
hmmmm
J8 myslel, že okresy byly už dávno zrušený! A on se má dělat nový.
2. 10. 2018 12:01
dupro
Mně to přijde celé jako polovičaté a nedotažené řešení. Pořád existují okresní soudy, nově vzniklé kraje, například ten Liberecký má Krajské ředitelství policie v Ústí nad Labem, některé okresy, například Semily mají krajský soud v Hradci Králové, a jistě by se našlo příkladů víc.
A třeba českodubsko bývalo dříve v okrese Turnov, později a dnes Liberec, ale pacienty z českodubska odmítá Liberecká nemocnice a posílá je do Turnovské nemocnice.
Jsou to ale paradoxy, slovy klasika.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).