reklama

Michal Hron: Já státu na hru o regulaci hazardu neskočím

11. 7. 2017
AKTUALIZOVÁNO: Poslední předprázdninové zastupitelstvo vrátilo na libereckou scénu hazard. V prvních červencových dnech Změna, která navzdory tomu, že je nejpočetnější a tudíž nejsilnější stranou v libereckém zastupitelstvu, má nejvíce radních a je součástí vedení města, rozpoutala propagandistické tažení, v němž nejde ani tak o hazard, jako o dehonestaci těch, co pro jeho návrat zvedli ruku. Změna chce jít cestou referenda, aby za peníze daňových poplatníků nejspíše zjistila, že hazard jako téma zajímá jen lokální politiky a pár bývalých veksláků.
Michal Hron: Já státu na hru o regulaci hazardu neskočím
archivní foto

Článek ZDE.

Bude to ale jen předvolební téma chřadnoucí Změny. Pár "kontrolních" chroustů už vypustila nejen prostřednictvím svého účelového webu, ale i díky médiím, která jí jdou na ruku.

Změna pro Liberec se rozdmýcháváním vášní kolem hazardu ze všech sil snaží zakrýt fakt, že v něm, jako obvykle, všechno prokaučovala, byť měla a má v ruce všechny trumfy. Typická ukázka její neschopnosti, resp. schopnosti nic neodpracovat, nýbrž všechno řešit až následně - pomocí propagandy a dehonestace.

Tady je jeden příspěvek z opačného názorového spektra. Uveřejnili jsme ho už v sobotu, ale dnes je opět aktuální. Třeba jako reakce na řadu změnařských blábolů, které se od soboty dostaly do mediálního prostoru.    (uba)

Text: Mrzí mě, že i tak kvalitní lidé, jako je třeba dr. Vladislav Chvála, podlehnou zjednodušenému pohledu na regulaci hazardu, totiž že zákazem hazardu v jednom 100tisícovém městě nějak významně zamezíme sociálně patologickým jevům a že každý, kdo je proti, je škůdce. Přitom to opravdu tak jednoduché není. Sám jsem se tím problémem zabýval při tvorbě našeho volebního programu i před každým hlasováním o městské vyhlášce.

Zejména jsem si prošel příslušné zákony včetně důvodových zpráv, což bych doporučil každému. Zjistíte v nich, že stát si chce ponechat regulaci hazardu výhradně ve svých rukou. Svěřuje sice městům a obcím pravomoc omezit hazard jen na určitá místa, ale vzápětí to prakticky znemožňuje rušením vyhlášek, neboť jsou tzv. diskriminační. Ať totiž vymyslíte cokoliv, vždy někoho znevýhodníte. A ochrana hospodářské soutěže je v Česku nade vše i v případě hazardu.

Přesto se úzká soutěska najít dá. Našli ji v Jablonci nad Nisou a přišel s ní i zatracovaný Jiří Šolc. Průchozí totiž je nastavit pravidla určování míst a ve vyhlášce se na ně odvolat. Pravidla navržená Jiřím Šolcem by vedla k jednotkám kasin, což konvenovalo i Změně pro Liberec. Proč je odmítla, mi jasné není.

Stát, resp. jeho úřady ve snaze zachovat si regulaci hazardu jen ve svých rukou, byl mimořádně rafinovaný. Vložil do zákona čertovo kopýtko spočívající v tom, že obce a města mohou na svém území hazard úplně zakázat. V důsledku toho se vede ve stovkách obcí a měst diskuze na život a na smrt, zda té možnosti využít, zda jsou lepší peníze z hazardu, nebo město bez výloh polepených šťastnými hráči nad kolem rulety, nebo dokonce město bez sociálně patologických jevů. Ještě štěstí, že stát neumožnil obcím a městům obdobně regulovat kouření a pití alkoholu.

Stát si tak vybírá své miliardy, z nichž městům a obcím trošku uplivne, a převádí v tichosti odpovědnost za důsledky hazardu na prakticky bezmocné obce a města. Proč nedal stát pravomoc zakázat hazard např. krajům, když sám nechce hazard zakázat? Teprve zákaz na větším území má přece z pohledu zamezení negativních jevů smysl. Nedal, protože by mohl o své miliardy přijít.    

Na tuhle hru já státu neskočím. Buď dá obcím, městům nebo i krajům skutečnou pravomoc hazard regulovat, nebo ať si ji reguluje od začátku do konce sám stejně jako u alkoholu a kouření.

Michal Hron, člen Zastupitelstva města Liberec za Starosty pro Liberecký kraj
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
8. 7. 2017 08:37
Hana B.
Starý pokrytec Hron se snaží omlouvat,že i díky němu se hazard vrátil. My na to ale nezapomeneme
8. 7. 2017 09:44
Igor
Jenže má takřka ve všem pravdu, včetně toho, že Změna jako celek prostě kompromisní řešení neuznává ...
8. 7. 2017 11:36
H.C
Zato na změňavce zapomenu hned. Na všechny. Nebude ani na co vzpomínat...
8. 7. 2017 11:37
to je zase lekce demagogie
Jakému "imaginárnímu" státu ?? Dělají něco starostové v parlamentu a senátu proto, aby pan Hron nemusel na nic skákat ??
8. 7. 2017 08:08
Jan
Rekl bych ze tento clanek je jednim z nejlepsich co na tema hazardu vznikl. Fakta ne populisticke dojmy.
8. 7. 2017 12:05
JD
Souhlas s p. Hronem. Kdyz to stat nezakaze budou se v obcich pouze odehravat politicka divadylka pred kazdymi volbami. Je to vystizne a srzumitelne napsano.
11. 7. 2017 08:03
ano,
Shoduji se s vami. Je mi hazard suma fuk, ale neminim platit vic ani za popelnii ani vyssi dan za barak.
8. 7. 2017 15:25
Karel
Dobré, má to hlavu a patu a hlavně logiku.
10. 7. 2017 12:16
frigo
Pan Hron má asi trochu neklidné svědomí, a tak má potřebu nám vysvětlit svůj (pro mnohé nečekaný) podporující hlas. Píše sice v jádru pravdu, ale tento jeho článek je pouhý alibismus. Veškerou vinu nese "stát"? Co to je stát? To je nějaký absolutistický vladař? Stát jsme my, a tak se ptám pana Hrona, co on sám či jeho kolegové v parlamentu udělali proto, aby se jím kritizované skutečnosti změnily?
11. 7. 2017 07:43
Michal Hron
Jsem nerad jedovatý, ale co jste pro to, frigo, udělal vy, kromě toho, že jste nespokojen? Třeba byste mohl přispět dobrým nápadem, ale kde vás najdu? Tím chci říct, že ta hra na "mocné" politiky a "bezmocné" ostatní není cestou.
11. 7. 2017 08:27
Victor
Ale pane Hroneee, opravdu, ale opravdu si nejsme rovni-jako politici a ti ostatní, tohleto nám prosím nepodsouvejte, to je opravdu ale opravdu liché, s tím nemohu souhlasit. Stejně tak, když aktivní politik svádí odpovědnost na imaginární stát, tak je to hooodně na pováženou, zda vůbec ví, co říká. Přirovnal bych to ke klasické hospodské hlášce, "že stát si nezaslouží, abychom mu platili daně". Pokud byste byl politik v parlamentu, tak podobný pamflet, který jste zplodil, by byl na okamžitou rezignaci pro nepochopení, co to politika vůbec je. (i takový šíbr jako Babiš by vás odvolal dřív, než byste řekl švec, mnohem dříve, než Bathyányho :))
jn bazen
24. 5. 2018 16:01 Práce na rekonstrukci bazénu v Jablonci po středečním požáru opět pokračují. Termín dokončení by neměl být ohrožený, bazén se otevře asi 21. července.
cl
24. 5. 2018 15:21 Nový festival LETIŠTĚ 2018 se uskuteční již příští pátek 1. června na českolipském letišti. Těšit se můžete na vystoupení kapel ČECHOMOR, NO NAME, MIRAI a LOS CHUPEROS.
masek
24. 5. 2018 15:13

Plánované otevření koupaliště v Maškově zahradě v Turnově se kvůli  havárii na technologii vodního hospodářství posouvá na předpokládaný termín 9. června 2018.

sklo
24. 5. 2018 15:10 Zahrada sklářského atelieru Astera v Novém Boru rozkvetla desítkami skleněných objektů. Už o víkendu představí práce 30 autorů z Česka i zahraničí.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).