reklama

Výměna parovodu do Pavlovic by měla začít už letos na jaře

15. 2. 2018
Zástupci akcionářů včera na valné hromadě schválili vklad majetku obou akcionářů do Teplárny Liberec, který je hlavním předpokladem zahájení projektu GreenNet. Rozhodlo se také o změně stanov a změně v obsazení orgánů společnosti. Cestu pro budoucí rozvoj CZT v Liberci a vytváření úspor v celém systému schválilo na svém mimořádném únorovém zasedání zastupitelstvo města.
Výměna parovodu do Pavlovic by měla začít už letos na jaře
Ilustrační foto

Teplárna Liberec zásobuje téměř patnáct tisíc libereckých domácností, desítku průmyslových areálů a 130 odběratelů z terciární sféry. Centrální zásobování teplem zajišťuje dodávky tepelné energie ve městě už od roku 1976. Do skupiny MVV Energie CZ patří Teplárna Liberec od roku 2007. Pro výrobu tepla používá v posledních letech téměř výhradně zemní plyn a energii vyrobenou v přilehlém zařízení na energetické využití odpadů – TERMIZO. Výrazně tak přispívá k zachování zdravého životního prostředí.

Energetickou skupinu MVV Energie CZ tvoří patnáct společností s působností v patnácti městech České republiky, především na Moravě, v severních Čechách a na Vysočině. Ekologická nezávadnost, šetrnost k životnímu prostředí a zamezení plýtvání pomocí užívání nejmodernějších technologií naplňují firemní motto „Zodpovědná energie". Tři hlavní pilíře strategie jsou výroba a distribuce tepelné energie, kombinovaná (kogenerační) vysokoúčinná výroba elektrické energie a energetické využití odpadu.

Teplárna získala na projekt GreenNet, jehož podstatou je nahrazení jedné ze tří parovodních větví úspornějšími horkovody, více než sedmdesátimiliónovou dotaci. Celkové náklady první fáze modernizace rozvodů tepla přesáhnou
300 miliónů korun.

„Jsme rádi, že se po dlouhých jednáních podařilo dosáhnout kompromisního řešení a můžeme zahájit modernizaci teplárenské sítě. Jedině tak můžeme zajistit udržitelný systém zásobování teplem v Liberci. Aktuálně se plně soustředíme na zajištění financování celého projektu,“ řekl za MVV Energie CZ Libor Žížala.

Velkou devízou libereckého systému centrálního zásobování teplem je i do budoucna možnost využívání odpadního tepla z energetického využití odpadů, které je prakticky nezávislé na cenách fosilních paliv.

„Jednání, která trvala přes dva roky, byla náročná, ale s výsledkem z hlediska města a jeho občanů jsem spokojený.  Pro mě osobně je klíčové, že obě strany deklarovaly, že směřujeme k ceně 550 Kč/GJ. Není tak daleko doba, kdy v našem městě nebudeme řešit problém s odpojováním, ale naopak se systém CZT bude dále rozvíjet a tím bude cena tepla i nadále klesat,“ řekl zástupce SML Jan Korytář.

Naplnění Dohody z roku 2015 týkající se mimo jiné vložení majetku byla jediná cesta, jak mohla Teplárna do budoucna dodržet své závazky k odběratelům tepla a udržet dlouhodobě snížené ceny tepla. Přínos celého projektu GreenNet bude nejen ve výrazném snížení ztrát při distribuci tepla zákazníkům, ale také
v zachování ekologických výhod tepla získaného energetickým využitím odpadů.

„Otevře se nám prostor pro připojení nových zákazníků, kterým budeme umět nabídnout kromě pohodlné a spolehlivé dodávky tepla také konkurenceschopnou cenu. Nejviditelnějším přínosem bude odstranění parovodu z koryta Nisy, čímž se tato část města zpřístupní pro obyvatele a jeho návštěvníky,“ řekl místopředseda představenstva Vladimir Kravjansky.

Nově bude Teplárnu Liberec řídit dvoučlenné manažerské představenstvo a na jeho činnost bude dohlížet šestičlenná dozorčí rada. V té bude mít většinový akcionář čtyři členy a Statutární město Liberec dva své zástupce. Na podporu projektu modernizace parovodní sítě vznikl nový tříčlenný poradní orgán – Výbor pro GreenNet, kde budou mít po jednom zástupci oba akcionáři a jednoho Teplárna Liberec.

 

 

TZ TLIB/Lukáš Jankovský
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
15. 2. 2018 14:18
Pavel
Je škoda, že ta smlouva nevýhodně zavazuje město na dalších 20 let. Takhle ještě teplárně na ruku nikdo nešel, a to jsem si myslel, že dřív bylo jen hůř.
15. 2. 2018 15:51
pan Kaplan
komedie plná emilů
15. 2. 2018 16:35
Vlad Tepes
Kdy se nahradí ostatní parovody třeba na Broumovskou, na Králův Háj, do Varatislavic...? Nebo budou dál parovody místo chladící věže a odběratelé to dále platit za zmařené teplo?
Co udělá teplárna s přebytečným teplem, poté co vymění parovody?
Město má bránit odpojování, ale teplárna se zavázala jen snižovat cenu, když to půjde. Stačí každý rok snížit o 1 Kč a podmínka je splněna. To je vyrovnaná dohoda?
MVV na rozdíl od města řadu rozvodů nevložila do Teplárny. To je vyrovnaná dohoda?
MVV si zvykla dojit Liberečany. Když zateplí rozvody, sníží se odběry. Poklesnou jim tedy tržby. Zvýší jednotkovou cenu? Zdraží spalování odpadu? O tom ticho jak po pěšině.

Zajímalo by mne, kolik ze zastupitelů, kteří pro dohodu zvedli ruku, jsou vazaly teplárny a mají také zamezeno topit levněji. A nebo domkáři s plynem a krbem buzerují lidi z paneláků???
15. 2. 2018 23:34
Fanda
Korytář je borec!
16. 2. 2018 05:07
jasna vec
Borec na konec. Vlastne na konecne
16. 2. 2018 11:10
Pavel
Korytář je lempl!
lyže
20. 1. 2019 18:07 V Libereckém kraji vyrazily o víkendu lyžovat tisíce lyžařů. Podmínky pro lyžování jsou ve většině středisek ideální. Sněhu je dostatek.
cl
20. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
fot jn
20. 1. 2019 13:05 Fotbalový reprezentant Michal Trávník si při tréninku lehce poranil koleno a bude Jablonci chybět v úvodu jarní části sezony.
ralsko
20. 1. 2019 13:04 Největší armádní areál v Libereckém kraji - bývalý vojenský prostor Ralsko na své využití stále čeká, zatím se tam bourá. V dalších areálech to žije.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).