reklama

Vodu pro Lesní koupaliště v Liberci zajistí blízký lom, řešení ale vzešlo z vox populi

7. 8. 2018
Dostatek vody pro obnovené Lesní koupaliště v Liberci by měl v budoucnosti zajistit nedaleký lom společnosti Ligranit ve čtvrti Ruprechtice. Nádrž, do jejíž obnovy investovalo město 7,5 milionu korun, slouží veřejnosti od poloviny července, bazénová vana ale prosakuje a kvůli suchu je přítok nedostatečný. Vodu tam proto musí město doplňovat cisternami. Zatím se jich tam navezlo zhruba 50, to je 500 metrů krychlových vody, řekl novinářům náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
Vodu pro Lesní koupaliště v Liberci zajistí blízký lom, řešení ale vzešlo z vox populi
Foto: T. Hampl (nahoře) a ZPL (lom)

Liberec na rekultivaci staré skládky v kamenolomu v Ruprechticích získal z evropského programu dotaci přes 43 milionů korun. Sanace je rozdělená do pěti let. Předpoklad je, že by mohla začít letos. Přijetí dotace ještě musí schválit rada a zastupitelstvo. Pak teprve bude město moci vypsat výběrové řízení na zakázku. Náklady na sanaci si podle odhadu vyžádají skoro 55 milionů korun, město by to nic stát nemělo. Zbývající miliony má doplatit těžařská firma Ligranit, která kamenolom provozuje. Ligranit také zčásti vlastní pozemek, na němž je skládka. Druhým vlastníkem je město.  (Zdroj: ČTK)

Ruprechtický lom je podle Korytáře dost velký. "Do nejnižšího místa se stahuje voda z celého lomu, aby se tam dalo bezpečně těžit. Vodu vypouští firma do jiného z přítoků Jizerského potoka. Stačilo by jen přehodit hadici a vypustit vodu do potoka, na kterém je koupaliště. Objem vody v lomu by měl vystačit na několik lesních koupališť," řekl náměstek. Vyřešit by to podle něj mělo nedostatek vody nejen v koupališti, ale také v níže položené zoologické zahradě. "Voda má velmi dobrou jakost, jen po bouřce může být zkalená," řekl Korytář. Je pouze třeba zajistit povolení pro vypouštění vody jinam, takže to bude podle něj možné až v příštím roce.

V plánu je také vrt, který by zajistil další vodu a stáhl i unikající vodu z bazénu a umožnil ji vrátit zpět. Náklady se odhadují na 200.000 korun. I to ale bude záležitost příštího roku. Zatím vodu doplňují technické služby cisternami. Vozily ji z menší nádrže nad Harcovskou přehradou, kvůli nedostatku vody ve vodotečích teď používají vodu pitnou. "Jedna cisterna přijde na 1000 až 2000 korun," dodal Korytář, který v použití pitné vody nevidí problém. "Pitná voda se dává do Libereckého bazénu, na koupaliště Sluníčko a Vápenka, do soukromých bazénů. Tak nevím, proč bychom ji nakonec nemohli použít i tady," dodal.

Koupaliště na úpatí Jizerských hor vzniklo těsně po druhé světové válce. Areál uprostřed lesa nefungoval od roku 2001 a zarůstal náletovými dřevinami. O jeho rekonstrukci se v Liberci diskutovalo léta. S obnovou začalo město loni, koupališti zatím chybí zázemí, které by se mělo stavět ve druhé etapě. Návštěvníkům tak slouží chemické toalety, kvůli velké návštěvnosti muselo město jejich počet zvýšit. Přestože je koupání na Lesním koupališti na vlastní nebezpeční, chodí tam podle Korytáře ve všedních dnech kolem 200 až 300 lidí denně, o víkendech až tisíc. (ČTK)

Poznámka redakce:

Fakt jsem si myslela, že anabáze kolem libereckého Lesního koupaliště skončí jeho otevřením, tedy v polovině července. Lid, kterému ke štěstí stačí opravená vana plná kalné vody v docházkové vzdálenosti od konečné tramvaje, bude nadšen. A Jan Korytář, samozvaný původce projektu obnovy v minimalistické variantě, bude nadmut pýchou, jak to všechno pěkně zařídil. Jenomže: Lesák píše další a další kapitoly své neuvěřitelné novodobé historie, z nichž mnohé na míle zavánějí trapností.

 Že tam není voda, to by snad šlo v při tomto způsobu léta pochopit, byť odborníci před nedostatečnou kapacitou zdrojového potoka vždycky varovali. Stejně tak lze chápat i fakt, že tráva žloutne. Co však pochopit nelze je amatérismus, který celé dílo provází od prvního „kopnutí“. O pestrou škálu kašpařin, alias kulturní vložku, se pravidelně stará sám Jan Korytář, který na Lesák chodí relaxovat i uklízet. S kamerou v patách, pochopitelně.

 Poslední taškařice týkající se Lesáku se vztahuje k řešení, jak Lesnímu brouzdališti zajistit dostatek vody. Statutární náměstek primátora narychlo, hned na pondělí 6.8. svolal tiskovou konferenci, kde oznámil, jaké geniálně jednoduché řešení vymyslel. Pozvánka přišla v neděli večer.

 Jenomže už v neděli odpoledne se v diskusi na webu, který za veřejné peníze provozuje Korytářova neziskovka, objevil diskusní příspěvek někoho, kdo tamtéž vcelku zasvěceně a slušně diskutuje pod nickem Václav Šafář: …Ale abych byl konstruktivní, nabízím panu JK elegantní řešení: Předpokládám, že je v přátelském kontaktu s majitelem Ligranitu, když mu sehnal dotaci, kšeft snů. (pozn. aut.: jedná se o rekultivaci skládky v Ruprechticích, na kterou Korytářovi lovci dotací ulovili pro soukromého vlastníka dotaci ve výši 43 milionů). Tudíž by se mohli lehce domluvit. V hloubi lomu se nachází poměrně značné množství čisté vody. Ne jako ta, kterou dováží z Harcova. Vyčleňte zanedbatelnou část z nesmyslné dotace (řekněme 1 milion), kupte výkonné ponorné čerpadlo, překleňte vzdálenost asi 250 metrů mezi lomem a prameništěm zatím neznatelného potůčku protékajícího Lesním koupalištěm potrubím za pár kaček a máte obratem vody dost a opravdu smysluplně využité peníze (lehce stylsticky upraveno).

 A na pondělní tiskovce Korytář sdělil, že se Lesák bude napájet z nedalekého lomu, tedy to, co jsme v rámci objektivity převzali z ČTK – viz. výše.

 A co na to pan Neznámý alias Václav Šafář? „No myslím, že by pana JK neubylo, kdyby přiznal, že původně se jedná o nápad někoho jiného. To by však asi nevypadalo v předvolební době tak hezky, že. Tak tedy, užijte si oslavy své geniality od svých fanoušků pane Korytáři. Na vládní úrovni se tomu nedávno říkalo opisování a dotyční opouštěli svá ministerstva. Blahopřeji,“ napsal do diskuse na Korytářovo propagandistické fórum pod otištěnou tiskovou zprávou ZPL, v níž Korytář nápad plnit LK vodou z nedalekého lomu vydává více méně za svůj. O inspiraci nápadem někoho jiného ani slovo...

 A co na to majitel lomu? (citace z TZ ZPL): Jana Hörbová, ředitelka Ligranitu: „Spolupráce s městem na přípravě projektu na sanaci staré skládky probíhala velmi dobře, takže jsme žádosti náměstka Korytáře rádi vyšli vstříc. Škoda jen, že to nikoho nenapadlo dříve. Pro nás to znamená jen držet pro léto větší zásobu vody, přizpůsobit tomu těžební postupy a dodržet nové povolovací podmínky vypouštění.“

A já dodávám: Škoda, že se Lesní brouzdaliště opravuje tak neuvěřitelně amatérským způsobem, kdy se vše řeší za pochodu i za provozu a je to až "hlas lidu" z diskuse, kdo navrhne funkční řešení. Mít pro modernizované průtokové (!) koupaliště vyřešen zdroj dostatečně bohatý na vodu i pro sušší období je snad základ a od něj by se měly odvíjet další kroky. Jsme ale v Liberci, kde se všechno dělá amatérsky, alternativně a ve finále i směšně. Ostatní nabízející se souvislosti (viz. Infobox) pro tuto chvíli ponechám bez komentáře.

Alena Roubalová, ČTK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 8. 2018 07:29
Olda
Přestaňte už opakovat ten nesmysl, že koupaliště se začalo provozovat až po válce. V archivu města jsou dokumenty , že stavební povolení ( podle kterého se teď i opravovalo ) je z roku 1935 a prokazatelně fungovalo již v roce 1940.
Zapomněli jste uvést, že Korytář plagiátorství odmítá a tvrdî, že s Ligranitem přehození hadic domlouvá už několik týdnů. Co takhle se zeptat v Ligranitu ? “ od kdy jednáte s Korytářem ?
7. 8. 2018 08:21
An
Pokud by nyní vyrukoval s již hotovým řešením, tj včetně všech povolení a financování, tak bych věřil tomu, že na tom již nějaký čas pracuje. Ale vzhledem k tomu, že Lesák se zprovoznil teprve před třemi týdny, ve stejnou dobu začlo i navážení vody a celou dobu nemluvil o jiném řešení než o vybudování nádrží nad Lesákem a teď zčistajasna přijde s tímhle - tak to opravdu nevypadá jako, že tohle domlouvá už několik týdnů

Jenže tohle je jedna z věci, co mi na Korytářovi vadí nejvíc - on nikdy nedokáže přiznat, že se v něčem mýlil nebo, že něco nezvládl, vždycky se bude prezentovat jako objekt zlovůle druhých a na druhé straně jako dobrotivý mesiáš.
7. 8. 2018 08:01
hanus
Byla by to veliká náhoda. Dva spolu vůbec nekomunikují. Jeden napíše elegantní řešení Korytářovi na weba druhý se toho hned chytne a vydává to za svůj nápad. Kdyby to JK "řešil už dávno", pochlubil by se hned v červenci, kdy problém nastal. Neudělal to, zmatkoval. Toto mělo být součástí dokumentace PŘED zahájením výstavby,
7. 8. 2018 08:28
Luboš
Zkontrolujte seznam sponzoru korytarovych neziskovek a hnuti. Treba neco vytezily v lomu jako podekovani, ze mu mesto dodalo 43 milionu.
7. 8. 2018 08:36
Milan
S tim se chlubit nebudou. Tezari a zeleny bezmozky v symbioze? To by byla dobra pakarna!
7. 8. 2018 08:36
Olda
Konspirace. Na propagandistickém webu Změny byl autor nápadu Šafář demaskován jako Tomáš Hampl a iiný ke Změně kritický nick jak redaktor TVLk Soudný. Když argumenty dojdou nastupují spiklenecké teorie. Mě nejvíc štve, že JK popirá evidentní fakt, že LK naplňuje znaky přírodního koupaliště a odmítá kontrolovat kvalitu vody. Přitom se chlubí, že se tam koupou denně stovky lidí . Bylo by možné získat stanovisko KHS k tomuto problému. Senátor Canov to vidí jako jasné porušování zákona že strany JK
7. 8. 2018 08:25
Kobra
Udelat pruser a vyresit ho kradezi napadu nekoho jineho, to uz chce silny zaludek.
7. 8. 2018 08:26
An
A ještě takový dovětek, který hezky dokresluje tu spolehlivost a férovost Jendy - v neděli natočí speciální videjko o tom, že druhý den (tj včera v pondělí) zveřejní kandidátku Změny. A samozřejmě to zase nedodržel.
Ono je to v principu úplně jedno, ale udělat speciální video o tom, že zveřejním kandidátku a pak to bez vysvětlení neudělat je takové směšné.
7. 8. 2018 08:34
Petr
Nemel cas, asi byl na grilovacce s sefy ligranitu, kde domlouval tu vodu.
7. 8. 2018 08:44
anonym
Tu vodu z Ligranitu tam testoval už před dvěma týdny a bez povolení!
7. 8. 2018 08:43
...
Ono sestavit správně gendrově i jinak vyváženou kandidátku není jen tak, zejména když ji vede bílej heterák. Na srovnání by to chtělo nejlépe pár černých lezbiček, ty ale na ulici jen tak nanajdete ...
7. 8. 2018 08:56
můj názor
I kdyby to bylo jak tvrdí Korytář, proč už v půlce července neřekl: Ano, vody je málo, vana prosakuje, zdrojnice je nedostatečná, špatně jsme to vyhodnotili, atd, našlo se ale řešení s vodou z lomu, na kterém makáme. To se nestalo, protože se o vodě z lomu vůbec nejednalo, cisterny rotovaly a Jan zbožně vzhlížel k nebi, kdy už konečně zaprší. Pak přišel nápad od veřejnosti, Jan, jako správný ekologický aktivista s krátkým spojením na těžařskou firmu, zašel a zeptal se, jestli by to za těch 43 mega šlo zařídit. Šlo, jak vidno. To je celá historka.
7. 8. 2018 09:26
Igor
Korytářovi tahle "hra" s Lesákem náramně vyhovuje: objeví se problém, on ho třeba jen teoreticky vyřeší, proběhne to médii a rozjede se nové kolečko s novým problémem. Tj neřeší se nic jiného (ono taky není co) a ve finále přes všechnu Korytářovu neschopnost a amatérismus, ten Lesák přece jenom výrazně lepší než to bodláčí, co tam bylo dřív ...
7. 8. 2018 09:38
Petr
Taky mi prijde, ze je ta neschopnost predstirana, ze takhle potrhlej nemuze byt nikdo normalni. Vsechno to dela pro publicitu. Uz se rysuje dalsi problem s autobusakem, vcera to mel idnes, istatni cekaji az to napise ctk.
7. 8. 2018 09:52
Olda
Mně vadí to evidentní porušování zákona o Veřejném zdraví městem a netečnost KHS !
7. 8. 2018 13:56
prunus
"... ve které nabízí službu koupání provozovatel." V tzv. LK provozovatel - město Liberec - službu koupání nenabízí. Je to sice trochu vy..., v..., vy...., no, řekněme třeba "přes ruku", ale zákon je dodržen, podle mne. Mravnost tohoto manévru nechť si posoudí každý sám.
7. 8. 2018 09:34
Hailey Arthur
Diky za tip. Muj dalsi roman, tentokrat z prostredi stredoevropskeho malomesta suzovaneho prohnanym ekomafianem se jmenuje Koupaliste. Nasleduji Jatka a Trapeni.
7. 8. 2018 22:57
frigo
Nick Václav Šafář diskutuje na webu Náš Liberec často a je pravda, že tento nápad jsem nejprve četl v jeho příspěvku. Korytář tvrdí, že to s Ligranitem začal domlouvat už před 14 dny, nejlepší by bylo zeptat se někoho z Ligranitu. Ale je to tedy divná náhoda. Buď Korytář lže, nebo je Šafář kámoš nějakého insidera z lomu a tuto informaci získal a hodil ji na NL jako by byla jeho (Šafářovi leží lom a Korytář v žaludku, téměř v každém svém příspěvku se do nich strefuje).
8. 8. 2018 16:11
Ladislav Krejzl
Všechna dostupná voda v lomu se již minulý týden vyčerpala a poslala potokem do lesního koupaliště, ale ..
Potok byl totálně vyschlý takže do lesáku doteklo jen nula celá nic. Asi ji tam nebude až tak tolik.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).