Zvýšenou cenu stavebních prací gesční odbor Jana Korytáře (ZPL) zdůvodnil tím, že, cit.: v průběhu rekonstrukce došlo k novým zjištěním, na která projektant a statik po konzultaci s technickým dozorem a investorem reagovali úpravou nebo změnou technického řešení dílčích konstrukcí. Navýšení ceny díla o bezmála 635 tisíc bez DPH prý přináší větší kvalitu ve smyslu mechanické odolnosti a vodopropustnosti.
Všeříkající je doslovný přepis z průběhu projednávání bodu č. 37 (kopírováno ze Zápisu RM z 27.10. Je to bod 37 ZDE):
Ing. Benda, vedoucí odboru strategického rozvoje a dotací
V podstatě se jedná o rozšíření toho předmětu plnění ve smyslu dodatečných prací, které vyplynuly z toho, že se opravovala nádrž sama o sobě, a přitom se objevily některé další věci, které souvisí s tou opravou. V tom dodatku té smlouvy je soupis těch víceprací a méněprací a celkově vč. změnových listů tak, jak vyplynuly z té stavby. Výsledná částka je pak uvedena ve smlouvě.
T. Kysela
Takže to jinými slovy znamená, že byly porušeny zadávací podmínky při výběrovém řízení zhotovitelem? Sice říkáte, že je to podloženo realitou, která v čase ukázala složitost celé rekonstrukce, nicméně ve smlouvách většinou bývá, do jakých procent mohou vícenáklady být, a tady jsou ta procenta trochu vyšší, než je běžné. A ještě dvě otázky, zaprvé zda neporušujeme zákon o zadávání veřejných zakázek a zadruhé jak to bylo ve smlouvě ošetřeno, ty vícenáklady, a proč jsou najednou tak vysoké.
Ing. Benda
Zákon neporušujeme a co se týče ošetření, tak vlastně i zákon říká, i vnitřní předpis magistrátu říká, že musíme vzít vícepráce a méněpráce, sečíst je a z toho se počítá celkový procentní objem těch změn, tam jsme v tento okamžik na 28,76 %, je to takto souhrnně, protože už by to měly být poslední změny a jsme v té úrovni 30 %, která se připouští podle zadávacích podmínek v rámci pravidel magistrátu.
T. Batthyány
Dobře, děkuji, já bych se chtěl zeptat třeba pana kolegy Šedlbauera, co říká na 30 % víceprací u investiční věci.
prof. Šedlbauer
Jde o rekonstrukci, kde je vždycky složitější přesně předpovídat, jaký bude celkový objem prací a zda nevyjdou na světlo světa nějaké záležitosti, které je potřeba dořešit, ale ten podíl sám o sobě je relativně vysoký, suma v řádu několika set tisíc není taková, aby to vzbuzovalo nějaké zásadní obavy.
Ing. Čulík
Pokud pan Benda říká, že jsme pod 30 %, tak si myslím, že je to v pořádku, pokud by to byly práce nepředvídatelné, tak to může být až do výše 50 %, takže z tohoto pohledu si myslím, že je to v pořádku. Když jsem si to přečetl, tak si myslím, že je věcí zadávací dokumentace jestli na okraj dám jenom nějaké dlaždice anebo budu přemýšlet jako stavař a dám tam rovnou ty železobetonové římsy, které budou kvalitnější, lépe zakotví všechna ta stupadla apod. Nicméně vícepráce u takovýchto akcí vznikají, takže z tohoto pohledu tomu rozumím.
Mgr. Korytář
Já bych chtěl jenom ještě upozornit, že původně jsme se tady bavili o částce 8 milionů, kterou jsme měli schválenou v radě města, dostali jsme jednoznačné zadání, že tuto částku nesmíme překročit, proto jsme se také celou dobu snažili najít pro město co nejefektivnější řešení, jedna z těch víceprací je ta, že buď jsme mohli jít tou cestou, že bychom to udělali celé znova, pak bychom to asi spočítali dobře, kdyby se to celé budovalo znova, ale ve chvíli, kdy jsme šli do opravy těch zdí, tak teprve při tom, když se ty zdi začaly opravovat a rozebírat, tak to je např. jedna z těch víceprací, že se ukázalo, že je potřeba toho tam přezdít trochu víc, ale i tam si myslím, že celková částka 5,2 milionu je stale velice krásná.
Konec citace.
Třicetiprocentní vícenáklady u ani ne čtyřmilionové zakázky, to už je velké neumětelství. Vezmeme-li ale v úvahu, že si realizaci kosmetické úpravy Lesního koupaliště vzal pod sebe Odbor strategického rozvoje a dotací, který má v gesci Jan Korytář, zas tak překvapivé to není. Na vině je nulová zkušenost s jakoukoli stavbou a stavební zakázkou. Zvláštní ale je, že se kvůli astronomickým vícenákladům vůbec nekoná tradiční mediální třeštění.
Jen těžko lze zapomenout, co se strhlo, když rovněž zdokladované a vyargumentované vícenáhlady v řádech jednotek milionů vznikly například na stamilioové přestavbě Evropského domu, kde si budoucí nájemci nadiktovali vnitřní vybavení v podobě rozvodů, jež se musely udělat už během stavby. To, co Změna tak halasně kritizovala u jiného investora, považuje v situaci, kdy se má starat její náměstek, za normální, viz. slova “znalce” všeho komunálního Josefa Šedlbauera. Ten skutečnost, že jsou vícepráce sice bezmála třicetiprocentní, ale "jen" za pár stotisíců, dokonce pokládá za úspěch. Stejně se pochválil i Jan Korytář.
Jistě, co Změna dělá, dobře dělá. Ale jenom ve svých očích. Dění kolem Lesního koupaliště je jen dalším důkazem absolutní neschopnosti ZPL cokoli bezproblémově zrealizovat a vůbec, cokoli řídit. A to zdaleka není řeč o tom, že se od Změny očekávalo, že všem předvede, jak se zejména stavební zakázky mají dělat správně. Bez smluvních dodatků a víceprací… Tedy bez toho, co vždycky tak halasně kritizovala a zhusta kriminalizovala.
Máte-li chuť a čas, přečtěte si zápis z 27.10. celý. Poněkud obludné jsou zejména sáhodlouhé pasáže o potřebě přeorganizovat a personálně posílit Korytářův dotační odbor a řešit jeho potíže, s nimiž si on, jako gesční náměstek, evidentně neví rady. Nikam nevedoucí diskuse o pár hodin zdržela samotné schválení programu tohoto jednání radních. Posléze se k tomu Jan Korytář, jak zaseklá deska, vracel v nejrůznějších jiných projednávaných bodech. Umanutost to byla příkladná, leč pár novinářskými větami nesdělitelná. Chce-li občan poznat, jak to po třech letech této vlády chodí na radě města, musí se zápisem prokousat sám. Garantuji, že se občas i pobaví. Ale fakt jenom občas. Jinak je to velká tragédie.