reklama

Ve výčtu neoslnivých příjmů za filmování je i nákup potravin

15. 7. 2017
Liberec je toto léto doslova ochromen uzavírkami ulic, které se ale musejí opravit, tudíž je to běžný letní jev. V krajském městě se ale jedná o docela slušný dopravní chaos, který vedení radnice a další odpovědné instituce evidentně nezvládají. K tomu ještě o dvou svátečních červencových dnech bylo uzavřeno Benešovo náměstí od hotelu Praha po knihovnu, před divadlem a hlavní poštou. Kvůli natáčení dobových scén filmu o Bertoldu Brechtovi.
Ve výčtu neoslnivých příjmů za filmování je i nákup potravin
Ilustrační foto: Mad

Článek ZDE. Filmaři už tak nezvládnutou situaci ještě více zkomplikovali. Pavlíny Sacherové, pověřené vedoucí Oddělení městské informační centrum libereckého magistrátu, která zároveň vede i místní Filmovou kancelář, jsme se proto zeptali, zdali se výnosy z filmování Liberci vůbec vyplatí:

 Kolik město inkasovalo celkem za poslední rok, případně za celou dobu, co instituce jménem Filmová kancelář existuje?

Souhrnem úřad města Liberce vydělal od začátku svého působení (srpen 2015) 1,5 milionu korun za zábory veřejného prostranství a pronájem budov v jeho majetku. Ale celkové příjmy pro město jako celek jsou samozřejmě vyšší. Filmaři ve městě spí, jí, najímají si zde služby – hasiče, TSML, dopravce…. Pronajímají si vlakové nádraží, Severočeské muzeum, ale také domy v soukromém vlastnictví, takže útrata ve městě je vysoká. Jen seriál GENIUS za 90 natáčecích dní utratil v ČR 0,5 miliardy korun. Nicméně přesné číslo produkce většinou nesdělí. Jsou to z větší části odhady.

Kolik město získalo za poslední film o Bertoldu Brechtovi, který se natáčel v centru Liberce začátkem července?

V tuto chvíli teprve sčítáme náklady za zábory, ale od produkce máme informaci, že filmaři za týden natáčení ve městě utratili cca 3 miliony korun – za pronájem divadla, dopravní značení, zábory, ubytování, catering (který sice nebyl z Liberce, nicméně suroviny se nakupovaly v místních obchodech), úklid sněhu od TSML apod.

Jaké služby město filmařům zajišťuje?

Město se snaží filmařům vycházet co nejvíce vstříc především v oblasti agendy, která celému natáčení předchází. Uzavírku nám. Dr. E. Beneše jsme například domlouvali už v lednu letošního roku – Liberec Film Office našla nejvhodnější termín (s ohledem na svatby, program akcí na náměstí, plánované uzavírky apod.), pak jsme námi navrhované termíny ladili s natáčecím plánem, protože to samozřejmě není nic jednoduchého. Pomáhali jsme najít nejvhodnější místo pro base camp – v rámci cenových možností filmařů, nároků na prostor a také s ohledem na co nejmenší omezení veřejnosti. Pak samozřejmě propojení štábu s jednotlivými institucemi, které byly k natáčení potřeba + spousta drobností, které se při natáčení vyskytnou vč. organizace „setkání s novináři“, které filmový štáb udělal speciální pro Liberec jako poděkování za skvělé služby. Každý štáb je jiný, proto se i výčet služeb pokaždé liší.

 

 

aro
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
jn bazen
24. 5. 2018 16:01 Práce na rekonstrukci bazénu v Jablonci po středečním požáru opět pokračují. Termín dokončení by neměl být ohrožený, bazén se otevře asi 21. července.
cl
24. 5. 2018 15:21 Nový festival LETIŠTĚ 2018 se uskuteční již příští pátek 1. června na českolipském letišti. Těšit se můžete na vystoupení kapel ČECHOMOR, NO NAME, MIRAI a LOS CHUPEROS.
masek
24. 5. 2018 15:13

Plánované otevření koupaliště v Maškově zahradě v Turnově se kvůli  havárii na technologii vodního hospodářství posouvá na předpokládaný termín 9. června 2018.

sklo
24. 5. 2018 15:10 Zahrada sklářského atelieru Astera v Novém Boru rozkvetla desítkami skleněných objektů. Už o víkendu představí práce 30 autorů z Česka i zahraničí.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).