Cena tepla se ale dá ještě snížit až ve chvíli, kdy město splní závazek a vloží do společného podniku majetek, za který mu už teplárna nebude muset platit nájemné. Sníží si tím provozní náklady. A modernizace rozvodů je reálná v situaci, kdy oba akcionáři budou mít společný perspektivní zájem a budou táhnout za jeden provaz. Nebudou se tahat po soudech a budou spolu mluvit.
Zda průlom nastane v německém Mannheimu, kam byl liberecký primátor a jeho statutární náměstek pozváni ke konzultacím k primátorovi německého města, jež je většinovým vlastníkem řady evropských spaloven a tepláren, včetně té problémové - liberecké, teprve poznáme. Liberec je ale v každém případě zase o něco "slavnější". Díky vyjednávací „taktice“ zástupců města se o problémech v liberecké teplárně ví nejen na mannheimské radnici, ale i na německé ambasádě v Praze.
Už v lednu mateřská MVV, většinový akcionář liberecké teplárny, chtěl přes německou ambasádu v Praze řešit situaci, kdy Liberec jako jeho obchodní partner nesplnil slib, kvůli kterému teplárna, bohužel jen „na dobré slovo“, přistoupila k razantnímu snížení ceny tepla. Zda se schůzka na ambasádě uskutečnila není úplně jasné, faktem ale je, že se diplomatické zastoupení na začátku roku opakovaně domáhalo, aby jí Liberec alespoň sdělil jméno osoby, která je za vývoj v místním teplárenství odpovědná.
Kontakty s ambasádou potvrdila Jitka Tůmová, manažerka komunikace a marketingu MVV Energie CZ a.s.: „Mateřská společnost MVV Energie AG kontaktovala v první polovině roku 2017 německou ambasádu v ČR z důvodu obav o další budoucnost společnosti Teplárna Liberec. Reagovala tím především na postup zvolený ze strany minoritního akcionáře města Liberec, a to zejména neplnění dohody o vkladu majetku z prosince 2015. Ambasáda s oběma stranami jednala a podle našich informací situaci i nadále pozorně sleduje. S ohledem na vážnost aktuální situace požádalo vedení MVV Energie AG zástupce města Liberce o osobní jednání. Společnému podniku v Liberci totiž hrozí významné škody včetně propadnutí více než sedmdesátimiliónové dotace na modernizaci sítě. Hlavním důvodem schůzky je tak vyjasnění postojů obou stran a diskuse nad dalším postupem, jenž by rozhodně neměl ohrožovat ekonomickou podstatu společného podniku Teplárny Liberec. MVV Energie AG vítá, že vedení města Liberec slíbilo na posledním zastupitelstvu uskutečnit schůzku co nejdříve, tedy ještě před příštím jednáním zastupitelstva. Podle našich informací se aktuálně jedná o konkrétním termínu schůzky,“ uvedla pro náš web Jitka Tůmová.
Od ledna se situace každopádně vyhrotila, zástupci Liberce v představenstvu teplárny ze Změny a z exANO posléze raději vzali nohy na ramena a město aktuálně nemá zastoupení v představenstvu. Ještě předtím se do komplikující se situace vložil se svými politickými ambicemi a nulovou zkušeností z většího byznysu Jan Korytář (ZPL). Ten si ale pomocí silných proklamací, jež imponují převážně jeho „krevní skupině“, soustavně počíná jako slon v porcelánu. Domáhá se například dokumentace, po které jemu ani Liberci, podle mínění MVV, nic není. Korytář si totiž vytýčil za svůj politický cíl zlevnit Liberečanům a institucím závislým na CZT gigajoul tepla na líbivých 550 korun. Ovšem bez ohledu na to, že by se teplárna díky tomuto kroku dostala do ztráty. I proto už Liberec nemá zástupce v představenstvu, protože tam by si oba zástupci města museli počínat tak, aby se teplárna do ztráty nedostala. Korytář jedná z pozice emisara menšinového akcionáře, jeho soukromý majetek, na rozdíl od členů statutárních orgánů, v ohrožení není.
Teplárna se v první řadě potřebuje zbavit placení nájemného za majetek města. Snížení ceny tepla pro konečné odběratele na nynější úroveň pro ni už znamená takovou zátěž, že je nebytné, aby byl výpadek kompenzován dohodnutým způsobem. Teplárna svou část dohody splnila, město nikoli. Přesto, navzdory všem komplikacích, producent tepla zlevnil cenu za gigajoul i nyní, když do cenové politiky na příští rok promítl cenu médií na světových trzích. ZDE.
A v této situaci radnice vydala tiskovou zprávu, kterou uveřejňujeme v plném znění. Toto nelze parafrázovat:
TZ SML: Rada města odsouhlasila dlouhodobé cíle, kterých chce město Liberec jako akcionář dosáhnout při jednání s Teplárnou Liberec a skupinou MVV. Radní také souhlasí se záměrem přípravy prodeje podílu města v teplárně. Hlavním cílem zůstává snižování ceny tepla pro občany Liberce a modernizace zastaralých a ztrátových parovodů.
„Po letech, kdy si teplárna dělala s Liberečany, co chtěla (cena až 900 Kč/GJ, největší v republice) se nám podařilo cenu snížit na 660 Kč/GJ a teplárna potvrdila, že cena může být po modernizaci rozvodů i 550 Kč/GJ, což je cíl, ke kterému směřujeme. Je to jeden z výsledků dosavadních náročných jednání a našeho vytrvalého tlaku,“ zdůraznil náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.
Hlavní cíle vyjadřuje projekt GreenNet, jehož hlavním přínosem má být výměna starých parovodů za nové horkovody, a tím i snížení enormních ztrát tepla na jeho přenosu z teplárny ke spotřebitelům, což by mělo mít pozitivní dopad na cenu tepla. Teplárna Liberec již získala na modernizaci první větve parovodů dotaci 70 mil. Kč.
O záměru prodeje podílu města v Teplárně budou příští týden rozhodovat liberečtí zastupitelé. Nejde ještě o samotný prodej, ale pouze přípravu potřebných podkladů a informací, pokud by se město rozhodlo svůj podíl 30 % skutečně prodat. „Osobně podpořím prodej podílu v Teplárně, pokud se nerozeběhne modernizace rozvodů. Nemá cenu, aby si město nechávalo podíl v podniku, který provozuje ztrátové parovody a není schopen zajistit jejich modernizaci. Bez modernizace parovodů nemá systém CZT v Liberci budoucnost,“ říká Korytář.
Město chce dosáhnout také toho, aby už nemělo postavení druhořadého akcionáře, který se musí domáhat základních práv, zejména informací o smlouvách mezi Teplárnou Liberec a dalšími firmami ze skupiny MVV. „Jsem rád, že se nám podařilo domluvit setkání přímo se zástupci vedení koncernu MVV z německého Mannheimu, které by se mělo uskutečnit ještě do konce roku. Věřím, že pokud s nimi budeme moci komunikovat napřímo a nebudou dostávat jen zprostředkované informace, že se podaří v brzké době dosáhnout komplexní dohody mezi městem Liberec, MVV a Teplárnou Liberec o vyřešení sporných záležitostí a celkové budoucnosti systému CZT v našem městě,“ uvedl Jan Korytář.
Konec citace.
Jan Korytář se nyní staví do pozice zachránce tepla tisíců libereckých domovů. S většinovým akcionářem teplárny se ale neshodne ani na tom, zda schůzku v Mannheimu iniciovalo MVV nebo on. Výroky jsou uvedeny tučně.