Modernizace se dotkne jedné ze tří větví, náklady na obnovu celé soustavy se odhadují na 700 až 900 milionů korun. Realizace projektu, který nese název GreenNet, už začala podpisem smlouvy s dodavatelem. "Pracuje se na projektové dokumentaci a vlastní práce začnou 1. června," doplnil Heincl. Letos by podle něj měly práce končit v závěru srpna, nejpozději v polovině září, aby byla teplárna schopna zahájit topnou sezonu. "Pracovat se bude v oblasti Nových a Starých Pavlovic a měly by pokračovat do ulice Londýnská," popsal rozsah letošních prací Heincl.
Zastaralé a ztrátové parovody jsou po Liberci vedeny nad zemí a v centru města v korytě řeky Nisy. Projekt počítá se zachováním nadzemního vedení od Londýnské ulice do Pavlovic, z centra města ale trubky zcela mizí. "Budou zakopány do země," doplnil Heincl. Práce jsou rozděleny do čtyř etap, po dokončení každé z nich bude nová soustava zásobována teplem z provizorní výměníkové stanice, aby bylo možné zachovat dodávky tepla a teplé vody pro koncové uživatele. Poslední etapou bude výstavba moderních kogeneračních jednotek na výrobu tepla a elektřiny v teplárně v centru města. "Na dodávky tepla to ale nebude mít vliv," dodal Heincl.
Teplárna Liberec se základním kapitálem 363 milionů korun patří do skupiny MVV Energie CZ. Město Liberec je s 24 procenty minoritním vlastníkem. Společnost zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady či nákupní centra. O způsobu obnovy zastaralé a ztrátové teplárenské sítě se akcionáři dohadovali dva roky a spory se řešily i u soudu. Nakonec se obě strany dohodly. Teplárna modernizaci financuje z úvěru 271 milionů korun, za který ručí město svými akciemi.