ČÁST III: MISTROVSTVÍ
Leden 2009 nicméně přinesl mrazy, které umožnily začít s přípravou – zasněžováním a úpravou tratí. Jen v samotném Vesci během několik dní byly vytvořeny zásoby více než 80 tisíc kubických metrů sněhu, tedy dvojnásobné množství, než bylo pro tratě potřeba, zásoby sněhu ale byly připraveny také v Bedřichově. Počátkem února přišlo sice oteplení, ale to už nemohlo ovlivnit připravenost šampionátu.
Kompletně byl vybudován areál ve Vesci, který zástupci Mezinárodní lyžařské federace oceňovali nejen pro jeho zázemí, ale také pro velmi dobré tratě. Stejně tak byl velmi kladně hodnocen areál na Ještědu, který prošel tolik potřebnou rekonstrukcí.
Organizační výbor musel po všech dřívějších výzvách začít aktivně bojovat s nedůvěrou médií a špatným vnímáním šampionátu. Počátkem roku 2009 se naplno rozjela marketingová kampaň, včetně billboardové smrště, která se vcelku oprávněně stala terčem kritiky – chyběly na ní přední české hvězdy v čele s Lukášem Bauerem, ale také aktivní informace o tom, že na nejvýznamnější sportovní akci v historii České republiky je možné koupit lístky již od 100 korun. Namísto toho byla česká veřejnosti informována o tom, kolik stojí lístky nejdražší, což nepomáhalo.
Stejně tak nebyla pravda, že u areálů nebude kde zaparkovat, či že nebude žádný doprovodný program. Nepomáhala ani hospodářská krize, která byla na svém vrcholu, a v důsledku které vázl prodej vstupenek a VIP vstupů pro firemní klientelu. A znovu se projevil ne zcela dobře nastavený vztah mezi Mezinárodní lyžařskou federací a Organizačním výborem, který směrem k možným partnerům a sponzorům neměl příliš velký manévrovací prostor a nebyl tak schopen získávat další finanční prostředky.
Začátek šampionátu navíc zasáhl nečekaný problém v podobě hustého sněžení. To přineslo hodně práce organizátorům, kteří museli ze všech prostor kontinuálně odklízet sníh. Mnohem větší problém ale přinesl směrem k účasti. Česká média v čele s Českou televizí opakovaně přinášela informaci o tom, že Liberec je „nedostupný“ a že v něm byla vyhlášena kalamitní situace. To sice byla pravda – ale vyhlášena byla jen proto, aby bylo možné nasadit na jeho odklízení více peněz a lidí. Liberec i jeho okolí byly ve skutečnosti velmi dobře připraveny. Bojovat ale s mediální zkratkou se téměř nedalo a tak tisíce lidí svou cestu na šampionát zrušilo ve strachu, že se na něj přes závěje sněhu ani nedostanou.
Slavnostní zahájení Mistrovství se konalo v liberecké TipSport Aréně, a bylo absolutně vyprodáno. Postupně se plnily také prodeje samotných závodů. Především jeden z vrcholů šampionátu, na kterém bojoval ve Vesci Lukáš Bauer, byl téměř zcela vyprodaný a po cestě se tvořily fronty nadšených diváků.
Z hlediska sportovního i organizačního jak Organizační výbor, tak město Liberec uspěly. a od Mezinárodní lyžařské federace se pořadatelé dočkali zaslouženého ocenění. President Mezinárodní lyžařské federace o něm hovořil jako o prvním mistrovství nového tisíciletí. A jeho průběh si pochvalovali také závodníci.
Liberec se na 14 dní stal jedním z center světového dění, byl vidět v televizích a médiích, na závody se přijelo podívat velké množství významných hostů nejen z České republiky, ale z celého světa.
„Prožili jsme zde v Liberci ohromné mistrovství,“ shrnul za všechny pár hodin před koncem šampionátu své pocity Gian Franco Kasper, president FIS. Liberecký šampionát se do historie podle něj zapíše jako šampionát nové, moderní doby. Téměř 2 000 lidí se 14 dní snažilo zajistit nejlepší možné podmínky nejen sportovcům, ale také všem návštěvníků a dalším hostům. Mnoho z nich byli dobrovolníci, kteří se sjeli z celé České republiky, a nejen z ní – ale z celého světa. Liberec přivítal dobrovolníky dokonce až z Austrálie!
Závody navštívilo více než 170 tisíc milovníků lyžování, nejvíce z České republiky, bohatě byli ale zastoupeni také Poláci, Němci, Slováci, Švédové, Norové či Rusové. Nejnavštěvovanějším závodem šampionátu se stala mužská štafeta, ve které se snažil zvítězit Lukáš Bauer, kterému fandilo přes 37 000 diváků.
Celkem se v Liberci uskutečnilo 20 mistrovských závodů. Liberecké náměstí Dr. Edvarda Beneše (v průběhu šampionátu tzv. Medal Plaza) poznalo 34 mistrů světa (díky týmovým závodům více, než závodů samotných) a prožilo 9 slavnostních ceremoniálů, které dohromady trvaly více než 360 minut. Vesecký areál prožil během mistrovství 17 závodů, které trvaly celkem 13:53:50 hodin. Skokanský areál Ještěd prožil 7 závodů. Pro účely šampionátu bylo použito více než 1 000 startovních čísel. Oficiální akreditací v průběhu šampionátu prošlo přes 16 800 osob. Tiskové středisko vydalo 45 tiskových zpráv a realizovalo přes 25 tiskových konferencí o celkové délce trvání téměř 9 hodin. Oficiální fotografové šampionátu během 14 dní nafotili přes 50 000 snímků. V průběhu MS došlo 9 870krát k výměně baterií u vysílaček. Liberec v pořádání obstál.