reklama

Volby v Libereckém kraji skončily pro ČSSD naprostým debaklem

8. 10. 2018
Za naprostý debakl lze označit volební výsledek sociální demokracie ve statutárních městech Liberec a Jablonec nad Nisou, kde se ČSSD do zastupitelstev vůbec nedostala. V Jablonci dostali sociální demokraté 4,22 procenta hlasů a v Liberci dokonce jen 2,11 procenta. V celém Libereckém kraji získala ČSSD jen 23 z 2257 mandátů, před čtyřmi lety měla strana v kraji 96 zastupitelů a například v České Lípě i starostku. I tam ale letos sociální demokraté podle údajů na www.volby.cz propadli a získali v zastupitelstvu jen dvě místa.
Volby v Libereckém kraji skončily pro ČSSD naprostým debaklem
archivní foto

V Jablonci ČSSD poslední čtyři roky vládla spolu s vítěznou ODS, přesto se do zastupitelstva nedostala. "Je to hlubší trend, který nás postihl i v dalších městech. Vidím za tím malou volební účast a také to, že lidé víc volili osobnosti než celé strany," komentoval pro ČTK volební výsledek končící náměstek primátora Jablonce, poslanec Lukáš Pleticha. Řekl, že je čas konjunktury a to se většinou levicovým stranám nedaří, je to pro ně nepříznivá doba. "Je také možné, že je to určitá generační obměna. Objevily se nové strany, Piráti, ANO a tradiční strany ztrácejí," dodal Pleticha.

Lídr liberecké kandidátky, urolog Jan Mečl označil volební výsledek za "drtivou prohru sociální demokracie z příčin vnitřních a vnějších". Sociální demokracie je na tom podle něj v pravicovém Libereckém kraji vždy o něco hůř než v jiných regionech. "Domnívám se, že levicové voliče nám vyluxoval Babiš," řekl ČTK Mečl. Strana se navíc podle něj potýká s vnitřními problémy, které si potřebuje vyřešit. "Jsme rozčarováni a dnešním dnem začínáme pracovat na zlepšení," dodal.

Propadem neskončily letošní komunální volby v Libereckém kraji jen pro ČSSD, ale i pro komunisty, kteří se také v Liberci a Jablonci do zastupitelstev nedostali. V celém kraji získali 25 mandátů, když před čtyřmi lety jich měli 61. Naproti tomu si polepšilo ANO, které získalo 88 míst v zastupitelstvech, o 13 víc než před čtyřmi lety. Posílili také Starostové pro Liberecký kraj, kteří získali 110 mandátů, o deset víc než před čtyřmi lety. Volby vyhráli. Ve skutečnosti mají míst v zastupitelstvech mnohem víc, protože jsou součástí místních uskupení, jako je třeba Volba pro Semily nebo Nezávislý blok v Turnově.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
8. 10. 2018 07:52
z Jablonce
To je ale pech...pan Pleticha si bude muset najít zaměstnání. Žádný Babiš nevyluxoval, ani konjunktura. Jen dopady jednání socanů ve smyslu hesla "kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat..." (Bursa, Dušek, Sepp...) viz "pletichy" pana Pletichy v Jablonci se spolupráci s dinosaurem Gregou (nečekaně navýšené rekonstukce, které si samoschválil)
8. 10. 2018 08:52
jenda
Jsem rád, že se pan primář bude moci naplno věnovat svému povolání.
8. 10. 2018 10:10
hmmmm
že by přestal fronty na urologii a objednávalo se na méně než půl roku?
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).