reklama

Volby poslaly exponenty dosavadní vlády nad Libercem do opozice i propadliště dějin

7. 10. 2018
AKTUALIZOVÁNO, UVNITŘ I VÝSLEDKY ZA JN, CL, SM: Komunální volby v Liberci vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, získali 16 mandátů v zastupitelstvu, které má 39 členů. Druhé skončilo ANO s 11 mandáty. Třetí Změna pro Liberec bude mít šest zastupitelů. Současný primátor Tibor Batthyány se do zastupitelstva nedostal, jeho uskupení PRO 2016 s podporou Svobodných nezískalo potřebných pět procent. Vyplývá to z výsledků sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 40,90 procenta voličů.
Volby poslaly exponenty dosavadní vlády nad Libercem do opozice i propadliště dějin
archivní foto

Ve stotisícovém Liberci si voliči vybírali z 12 kandidátek, uspělo jich jenom pět. Čtvrtá skončila ODS, která získala čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě hnutí Liberec otevřený lidem.

Na sečtení všech hlasů se dlouho čekalo, první koaliční jednání proto začala ještě před jejich zveřejněním už v sobotu večer. "Setkali jsme se s vyjednávacím týmem ANO, ODS a se zástupcem uskupení Liberec otevřený občanům, všem třem subjektům jsme nabídli spolupráci. Doufáme, že to bude spolupráce alespoň tří subjektů, protože chceme mít širší koalici jako na Libereckém kraji," řekl ČTK lídr kandidátky starostů Jaroslav Zámečník, který by měl být novým libereckým primátorem.

K vytvoření koalice by v Liberci stačilo, kdyby se spojili vítězní starostové s ANO, v zastupitelstvu by uskupení mělo poměrně silnou většinu 27 hlasů. "Rádi bychom ale, abychom byli tři partneři, aby v městské radě neměl nikdo nadpoloviční většinu a vždycky se museli alespoň dva partneři shodnout," dodal Zámečník. Podle lídra ANO Jiřího Němečka je hnutí připraveno se starosty spolupracovat. Vyjednávání bude pokračovat v neděli odpoledne.

Neúspěchem skončily komunální volby v Liberci pro komunisty a sociální demokraty. Nezískali pět procent potřebných pro zisk mandátu a v zastupitelstvu žádného zástupce nemají. "Drtivá prohra sociální demokracie z příčin vnějších i vnitřních. V tom našem pravicovém kraji jsme na tom vždycky hůř, než je celostátní průměr sociální demokracie," komentoval výsledek lídr kandidátky ČSSD v Liberci Jan Mečl. O voliče podle něj levicové strany připravilo ANO, i vnitřní problémy sociální demokracie.

Také pro uskupení PRO 2016 libereckého primátora Tibora Batthyányho, které kandidovalo s podporou Svobodných, skončily volby neúspěchem. "Jsme zklamaní, mysleli jsme si, že tu pětiprocentní hranici překonáme, na druhou stranu PRO 2016 tady před půl rokem ještě nikdo neznal. Takže to musíme brát pozitivně, že největší průšvih to není," řekl ČTK končící primátor. "Měsíc, dva si odpočinu a pak se vrátím do svého soukromého a profesního života," poznamenal. Úplně skončit s politikou se podle svých slov nechystá. "Liberec nás bude zajímat dál," dodal.

V roce 2014 zvítězila v Liberci Změna pro Liberec, pro kterou hlasovalo 25,46 procenta voličů, získala tak 12 mandátů z 39. Druhé ANO mělo devět mandátů za 18,05 procenta hlasů. Starostové pro Liberecký kraj získali osm mandátů, hlasovalo pro ně 16,59 procenta voličů. ČSSD měla čtyři zastupitele (9,82 procenta hlasů), po dvou mandátech měly KSČM (5,59 pct), TOP 09 (5,46 pct) a ODS (5,04 pct). K urnám přišlo před čtyřmi lety v Liberci 35,68 voličů. Změna a ANO se spojily po volbách v koalici, druhé ANO získalo post primátora pro svého tehdejšího lídra Tibora Batthyányho.

Výsledky voleb do zastupitelstva Liberce


Volby 2018 (účast 40,90 procenta)

Celkový počet zastupitelů: 39

Strana Procenta Hlasy Mandáty
SLK 32,10 381.613 16
ANO 21,36 253.959 11
Změna pro Liberec 13,27 157.737 6
ODS 8,38 99.621 4
Liberec otevřený lidem 5,27 62.686 2

Zastupitelstvo zvolené v roce 2018 (jména řazena abecedně):

SLK - Jan Berki, Michal Hron, Zdeněk Chmelík, Rober Korselt, Ivan Langr, Jarmila Levko, Jan Marek, David Nejedlo, Lukáš Pohanka, Robert Prade, Jiří Bartoloměj Sturz, Jiří Šolc, Květa Vinklátová, Jaroslav Zámečník, Jiří Zavoral, Hana Zemanová

ANO - Renáta Balašová, Zbyněk Karban, Vítězslav Kvapil, Radka Loučková Kotasová, Jiří Němeček, Šárka Prachařová, Zdeněk Šembera, Jaroslav Šrajer, Martina Teplá, Marek Vávra, Petr Zdráhala

Změna pro Liberec - Pavla Haidlová, Karolína Hrbková, Jan Korytář, Marie Pavlová, Ondřej Petrovský, Josef Šedlbauer

ODS - Petra Břeňová, Tomáš Hampl, Martin Kolafa, Petr Židek

Liberec otevřený lidem - LOL! - Jaromír Baxa, Zuzana KocumováVolby v Jablonci nad Nisou vyhrála ODS, má osm mandátů

Komunální volby v Jablonci nad Nisou vyhrála ODS, získala osm mandátů v zastupitelstvu, které má 30 členů. Druhé skončilo ANO se sedmi mandáty. Třetí Piráti budou mít pět zastupitelů. V zastupitelstvu už nezasedne končící primátor Petr Beitl (ODS), který byl na posledním místě kandidátky. Ani preferenční hlasy ho do zastupitelstva nevynesly. Vyplývá to z výsledků sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 38,45 procenta voličů.

V Jablonci si voliči vybírali z 12 kandidátek, uspělo jich sedm. Čtvrtá skončila koalice Společně pro Jablonec, která získala čtyři mandáty. Tři zastupitele budou mít Starostové pro Liberecký kraj, kteří skončili pátí. Šestá je Nová budoucnost pro Jablonec se dvěma mandáty. Jeden mandát získala SPD. Největším překvapením je neúspěch ČSSD, která se do zastupitelstva nedostala. V minulém volebním období přitom ve městě vládla spolu s ODS. Neuspěli ani komunisté.

"Je to naprostý debakl, postihlo nás to ale i v dalších městech," řekl ČTK v reakci na výsledek lídr jablonecké kandidátky ČSSD, poslanec Lukáš Pleticha. Jedním z důvodů podle něj může být konjunktura. "Lidem se dobře daří a levicové strany pak vždy ztrácejí," poznamenal. Řadu voličů podle něj také tradičním levicovým stranám, jako jsou sociální demokraté či komunisté, odvedlo ANO. "Může to ale také být o generační výměně, přicházejí nové strany, jako jsou třeba Piráti, a staré, tradiční ztrácejí," dodal Pleticha.

V Jablonci se už rozběhla koaliční vyjednávání. ČTK to potvrdil lídr druhého ANO Milan Kroupa. "Dostali jsme od ODS nabídku, v neděli budou jednání pokračovat," řekl. Prosté spojení ODS a ANO k vytvoření koalice v Jablonci stačit nebude, mělo by jen polovinu v zastupitelstvu. Na spolupráci se tak musí dohodnout alespoň tři strany. Vyloučit nelze ani koalici ODS s dalšími stranami bez ANO, ani koalici ANO s ostatními stranami bez ODS. O to se už hnutí ANO pokusilo před čtyřmi lety, dohoda ale nakonec nebyla.

Před čtyřmi lety zvítězila v komunálních volbách v Jablonci ODS, když jí hlas dalo 20,41 procenta voličů. Stejně jako druhé ANO, pro které hlasovalo 18,27 procenta voličů, měla v 30členném zastupitelstvu sedm mandátů. Po čtyřech mandátech měla ČSSD (11,14 procenta hlasů) a Změna pro Jablonec (11,02 procenta voličů). Tři mandáty mělo uskupení Domov nad Nisou (9,94 pct), po dvou Nová budoucnost pro Jablonec (6,46 pct) a TOP 09 (5,61 pct), jeden KSČM (pět pct). Hlasování se tehdy zúčastnilo 34,41 voličů. Město pak vedla koalice ODS, ČSSD, Domov nad Nisou, Nová budoucnost a TOP 09.Volby v České Lípě vyhrálo ANO následované uskupením Živá Lípa

Komunální volby v České Lípě vyhrálo hnutí ANO, kterému dalo hlas 23,99 procenta voličů. V zastupitelstvu tak obsadí sedm křesel z 25. Druhé skončilo uskupení Živá Lípa, jež získalo šest mandátů. Třetí jsou s velkým odstupem občanští demokraté, kteří mají tři mandáty. K volbám přišlo podle internetových stránek www.volby.cz 32,8 procenta voličů. Účast tak byla vyšší než před čtyřmi lety, kdy ve třetím největším městě v Libereckém kraji dorazilo k urnám 28,8 procenta voličů.

Obyvatelé České Lípy si v komunálních volbách vybírali ze 14 kandidátek, uspělo devět subjektů. Čtvrtí skončili sociální demokraté, kteří v minulém volebním období ve městě spolu s ODS vládli, tentokrát ale získali jen dva mandáty. Stejný počet křesel obsadí v zastupitelstvu také uskupení PRO Českou Lípu a Piráti. Po jednom mandátu mají ještě Nezávislí a soukromníci, SPD a také komunisté.

Jako nejreálnější se jeví spojení vítězného ANO s Živou Lípou. ČTK to v sobotu v noci potvrdila i Jitka Volfová, která byla lídrem kandidátky ANO. Tato koalice by ale měla jen těsnou většinu v zastupitelstvu. "Předpokládáme, že budeme jednat také s Nezávislými a soukromníky a s Piráty a případně i s PRO," řekla Volfová.

Před čtyřmi lety vyhrála volby ve městě s 37.000 obyvateli ČSSD, které dalo hlas 15,14 procenta voličů. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu získala pět mandátů. Za ní skončilo hnutí ANO se čtyřmi zastupiteli. Třetí byli Starostové pro Liberecký kraj, kteří získali tři mandáty. Stejný počet zastupitelů mělo také uskupení Uděláme pořádek v České Lípě, ODS a komunisté. Dva mandáty získala Česká pirátská strana a po jednom Zelení a Nezávislí a také uskupení SPOLEHNUTÍ.

Po volbách se do čela města postavila koalice, kterou vytvořila vítězná ČSSD s ANO, sdružením Uděláme pořádek v České Lípě a ODS. Dohromady měla 15 mandátů. Starostkou byla Romana Žatecká (ČSSD). O půl roku později se ANO ve městě rozpadlo a tři, ze čtyř zastupitelů hnutí koalici opustili. Od té doby městu vládla menšinová koalice.


Komunální volby v Semilech vyhrála Volba pro Semily před ANO

Komunální volby v Semilech vyhrála stejně jako před čtyřmi lety Volba pro Semily, hlas jí dalo 32,95 procenta voličů a v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získalo uskupení osm mandátů. Druhé skončilo ANO a má čtyři mandáty stejně jako uskupení SPOLU, které skončilo třetí. Podle internetových stránek www.volby.cz přišlo k urnám 45,73 procenta voličů. Účast tak byla vyšší než před čtyřmi lety, kdy přišlo 40,49 procenta zapsaných voličů.

Do zastupitelstva kandidovalo letos v Semilech osm uskupení, neuspěla jen Strana svobodných občanů, která nepřekonala hranici pěti procent potřebných pro zisk mandátu. Dva zastupitele bude mít ODS, která v minulém volebním období žádného zastupitele neměla. Po jednom mandátu získali komunisté, Společně pro Semily a Piráti.

Jako nejpravděpodobnější se jeví koalice Volby pro Semily s druhým ANO nebo třetím SPOLU, která by v zastupitelstvu měla většinu 12 hlasů. Současná starostka Lena Mlejnková, která byla lídrem vítězné kandidátky, zatím nechtěla o možné podobě koalice spekulovat.

Výsledky voleb jsou velmi podobné těm v roce 2014. Tehdy ve městě s 8500 obyvateli vyhrála také Volba pro Semily a získala stejně jako letos osm mandátů. Podporu měla ještě o něco vyšší - 34,68 procenta. I výsledek ANO byl stejný - čtyři mandáty, SPOLU ale před čtyřmi lety získalo jen tři. Po dvou zastupitelích měla ČSSD, která letos samostatnou kandidátku nepostavila. Dva mandáty tehdy získali také komunisté a uskupení Semiláci + KDU-ČSL.

Přestože Volba pro Semily před čtyřmi lety volby vyhrála, na vytvoření koalice se dohodlo bezprostředně po volbách ANO s dalšími třemi uskupeními - SPOLU, ČSSD a Semiláci + KDU-ČSL. Dohromady měla těsnou většinu 11 hlasů. Starostkou se tehdy stala Věra Blažková z hnutí ANO. Vydržela ale jen čtyři měsíce. V březnu byla do čela města zvolena Lena Mlejnková (Volba pro Semily), Blažková na místo v zastupitelstvu rezignovala stejně jako její stranický kolega František Krajíc a František Mojžíš z hnutí SPOLU.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 10. 2018 03:44
Gogo
Dopadlo to vyborne, nekteri jsou v soku. Hlavne ve cmelaku. Velky sef se vraci.
7. 10. 2018 09:39
Jan2
ZPL je v šoku natolik, že ještě ani nezveřejnila výsledky na své hlásné troubě. Když šlo o tiskové zprávy ZPL velebící její úspěchy, to cukrouš nespinkal.
7. 10. 2018 09:58
ale, ale
Cukrouš musel počkat, až to zveřejní jinde, aby to mohl opsat
6. 10. 2018 23:46
Liberečák
Šílenec je odstaven od koryta. Nic lepšího se stát nemohlo. ODŘÍZNOUT OD DOTACÍ, VYHLADOVĚT!

Poprvé v životě Korytář vyzkouší, co je to PRÁCE!
7. 10. 2018 03:46
#
Kolik ze chtel ziskat? 30 pct. Potencial 42. Zase ho dobehli!
7. 10. 2018 12:24
Eman
Smejda zelenyho prace neschopnyho
7. 10. 2018 01:25
Liberečák
Korytář do práce!
....no jo, ale co ten parazit umí? Zametat?
7. 10. 2018 12:27
ok
Zametani zvladl na lesaku, obsluhu protizvejkackove wapky na terminalu a praci se drevem v amfiku. Idealni kandidat do komunitnich sluzeb.
7. 10. 2018 06:58
Jarin
Ale pan Korytář má svou trafiku jistou. Bude správcem na lesním koupališti a jako vedlejšák bude půjčovat růžová kola. O něj strach nemám. Slečna Hrbková bude snít o zelených koridorech a vydělávat si může sázením kytiček Hlavně,že budou sedět vzadu v oslích lavicích, zpočátku budou asi ještě ječet, ale pak utichnou jak na kraji. Konečně na městě opět zavládne racionálno, snad se jim podaří věci rozhýbat. Osobně se těším na opětné vzkříšení lanovky do Béďova a hlavně na normální ÚP.
7. 10. 2018 08:16
Demokrat
Konečně opět vyšlo slunce nad Libercem!
7. 10. 2018 08:35
Ten, co v Liberci volit díky Bohu nemusí.
Nedopadlo to zase tak úplně nejhůř. I když bych raději viděl v zastupitelstvu Tibora a jeho lidi, než svatého Jana a jeho kamarilu.
Ale budiž, v Liberci nejste všichni úplní pitomci, jak se zprvu zdálo !
7. 10. 2018 08:38
Holmes
Dopadlo to dobře, ale koryta si zasloužila propad do dějin. TB se měl dostat, je užitečnější než koryto. Nedělal ale agitaci v pracovní době jako jeho statutární náměstek.
7. 10. 2018 09:00
au
Hlavne nebrat lol do koalice.baxa to bude mit jak vedlejsak, kocumova nkdy pracovat nebude. Navic to je pata kolona zmeny. Pozor na to.
7. 10. 2018 09:06
Pozor
Varuju pred Lol do koalice. Vzdyt ty dva ksichty znate, vite, ze jsou emisary zpl.
7. 10. 2018 09:38
můj názor
slušná koaličí, ale i opoziční sestava.
7. 10. 2018 10:03
oprava
koaliční
7. 10. 2018 09:41
HM
Největší tragédie je seniorka Pavlová
7. 10. 2018 10:01
Ten, co v Liberci volit díky Bohu nemusí.
Tragedie - a stará komédie zároveň. Důkaz toho, že drzé čelo a přisátí se k extrémistické partičce, je lepší než poplužní dvůr.
7. 10. 2018 10:00
můj názor
S tímto materiálem už se dá něco dělat. Minimálně sestavit funkční radu města. Snad se neutopí v boji o uvolněné posty.

SLK - Jan Berki, Michal Hron, Zdeněk Chmelík, Rober Korselt, Ivan Langr, Jarmila Levko, Jan Marek, David Nejedlo, Lukáš Pohanka, Robert Prade, Jiří Bartoloměj Sturz, Jiří Šolc, Květa Vinklátová, Jaroslav Zámečník, Jiří Zavoral, Hana Zemanová

ANO - Renáta Balašová, Zbyněk Karban, Vítězslav Kvapil, Radka Loučková Kotasová, Jiří Němeček, Šárka Prachařová, Zdeněk Šembera, Jaroslav Šrajer, Martina Teplá, Marek Vávra, Petr Zdráhala

ODS - Petra Břeňová, Tomáš Hampl, Martin Kolafa, Petr Židek
7. 10. 2018 10:50
howg
Tak to byla vydařená sobota, ne? Baví mě, jak už zase bzučáci bzučí o tom, že je pan Zámečník bývalý člen ODS=návrat starých časů. ODS má přitom jen 8% a JZ od ní z nějakých důvodů odešel. Myslet si, že jí bude nadbíhat je tupé jako všichni, kdo toto šíří. Vítězové mohou ale také nemusí ODS přizvat do koalice. SLK to dá pohodlně samo s ANO, ale obě strany znají rizika dvojkoalice, mají zkušenost. Uvidíme. Každoádně karty jsou rozdány solidně a většinou mezi seriozní lidi.
7. 10. 2018 11:59
Lbc1
Koryto bude mít konečně čas léčit své šílenství. Může si hodit korunou - vyhraje to polstrovaná cela v Bohnicích nebo v Kosmonosech?
7. 10. 2018 12:21
au
Rikejme radeji besy. Hleda vinika neuspechu, bude kopat.
7. 10. 2018 12:23
LOL
Pozor. Kun je nebezpecny zezadu, kozel zepredu a blbec ze vsech stran.
7. 10. 2018 16:07
Veselý víkend
A jen ten děravej Lesák po něm zbyl. Ta tragikomická postava je zase na začátku. Nebo spíše na konci. Čmeláci odlet. Pá pá....
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).