reklama

Veterináři při kontrole zabavili 120 kg masa, kvůli atypické formě BSE opatření nezavedli

6. 2. 2019
Veterináři v Libereckém kraji při kontrole aut s potravinami v jednom případě zabavili zhruba 120 kilogramů hovězího masa a nechali zlikvidovat v asanačním podniku. Šlo o maso s neprokazatelným původem, řekl ČTK krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta. "To znamená, že nebylo řádně označené a nedalo se ztotožnit s obchodním dokladem," dodal. Podle něj dnes zjistili v kraji pochybení v dalších sedmi případech, k likvidaci potravin ale u ostatních přistoupit nemuseli.
Veterináři při kontrole zabavili 120 kg masa, kvůli atypické formě BSE opatření nezavedli
ilustrační foto

Kontroly začali veterináři v úterý provádět kvůli skandálu týkajícím se dovozu hovězího masa z polských jatek, kde byly údajně poráženy nemocné krávy a maso z nich prodáváno na běžný trh. Do ČR se z problematických jatek dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího, z toho 137 kilogramů se prodalo spotřebitelům nebo restauracím.

Odkud bylo maso, které na Liberecku zabavili veterináři, se neví. "Byla by to spekulace. Můžeme se opírat o to, co říkal řidič, že bylo původem z České republiky. Ale také mu nemusíme věřit, protože to tak nemuselo být," řekl Šebesta. Přímo u přepravovaných potravin podle něj dnes v kraji zjistili pochybení ještě v jednom případě. "Nebylo to ale tak závažné, že bychom museli dělat nějaké opatření ve vztahu k tomu zboží," řekl.

Veterina bude s celníky a policisty v kontrolách pokračovat do čtvrtka a v kraji má podle Šebesty vybráno ke kontrole pět míst, která bude pravidelně střídat. "Jsou to vstupy do republiky z polské strany a hlavní tahy, kterými mohou zásilky proudit," dodal.

Nejčastějším pochybením dnes byly nenahlášené zásilky - v pěti případech. "To se předalo k došetření na místě určení," uvedl krajský ředitel. Pracovníci veteriny v takových případech kontrolovali potraviny v místě vykládky. Poslední osmá závada byla podle Šebesty administrativního rázu.

Kontroly dnes v Libereckém kraji byly například u Rynoltic na Liberecku, kde veterináři prověřovali i auta s masem z českých jatek. "Je to potřeba. Nemyslím si o těch kontrolách nic špatného," řekl ČTK jeden z řidičů Robin Prošek. Kontrola ani její průběh ho nepřekvapily. "Párkrát už mě stavěli. Vždy jsem to měl v pořádku, akorát jednou mi chyběly kódy k masu. Jak jsem spěchal, tak jsem na ně zapomněl," dodal.

Kontrola jednoho auta zabrala veterinářům deset až 15 minut. Podle vedoucí oddělení veterinární hygieny v Liberci Jitky Dvořákové se při kontrolách zaměřují na stav vozidla, doklady, registrace i podmínky přepravy. "Zda je dodržovaná hygiena, jestli je živočišný produkt označený, jestli se dá vysledovat původ," uvedla Dvořáková. U masa se kontroluje i teplota, zda je v době použitelnosti či zda je chráněné před kontaminací. V případě pochyb mohou podle Dvořákové odebrat i vzorky na rozbor.

 

Na Liberecku kvůli atypické formě BSE žádná opatření neplatí

 Žádná opatření zatím nechystají hygienici na Liberecku kvůli atypické formě takzvané nemoci šílených krav (BSE) zjištěné na polské farmě poblíž hranic. Situaci ale pozorně sledují. ČTK to řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta.

"Polská strana proklamuje, že je to atypická forma BSE, čili neměla by to být forma, která by ohrožovala větší počet kusů. Podle toho, co říkají, šlo v podstatě o jeden kus, který byl hned utracen," uvedl Šebesta.

Případ atypické bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) byl podle Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) zjištěn v polském městě Mirsk, které leží zhruba 12 kilometrů od hranic s Českou republikou. "Samozřejmě to budeme sledovat, budeme čekat na informace, případně se dotazovat polské strany," dodal Šebesta.

Atypická BSE se podle odborníků objevuje ve velmi malé míře. Odhalený případ nemá vliv na oficiální status rizikovosti Polska, uvedla OIE. Připomněla, že předchozí známý případ BSE v Polsku byl zjištěn v březnu 2013.

BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii, kde v 90. letech decimovala chovy skotu. Po konzumaci nakaženého masa v Evropě zemřelo více než 100 lidí. U všech se objevila lidská forma BSE, takzvaná Creutzfeldtova-Jakobova nemoc (CJD), která je nevyléčitelná a smrtelná.

čtk
divadlo
17. 2. 2019 07:13

Divadelní spolek J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou připravil 22. ročník Krajské přehlídky ochotnického divadla Jizerské oblasti. Proběhne od čtvrtka 28. února do neděle 3. března.

byty
17. 2. 2019 07:12 Obce v Libereckém kraji mají zatím málo informací k dotacím na výstavbu sociálních bytů. Spíš si ale myslí, že spoluúčast státu je příliš nízká.
sm central
17. 2. 2019 07:09 Semily koupily zchátralý hotel Centrum, zatím ale nerozhodly co s ním. Zajímavá ukázka architektury ve stylu brutalismu přišla město na 3,675 mil.Kč.
cl
17. 2. 2019 06:07 Radnice v České Lípě chce ocenit místní drobné výrobce a pomoci jim s propagací. Připravuje proto soutěž o Českolipský výrobek roku 2019.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).