reklama

ÚS: Trestní oznámení nelze zneužívat v politickém boji

13. 9. 2017
Praxi, kdy se trestní oznámení na politické protivníky podávají beztrestně a jak na běžícím pásu, utnul nález Ústavního soudu. Trestní oznámení nemá být pokračováním politického boje jinými prostředky. Pokud je nepodložené a šikanózní, mohou soudy později přiznat nařčenému člověku náhradu od toho, kdo oznámení podal. V Liberci se trestní oznámení už stalo standardní součástí politického boje. Trend je ale celorepublikový.
ÚS: Trestní oznámení nelze zneužívat v politickém boji
Foto: www.usoud.cz
Více už zpráva Č TK: Ústavní soud (ÚS) se v nálezu zastal třinecké starostky Věry Palkovské (Osobnosti pro Třinec), jejím sporem s opozičním zastupitelem se musí znovu zabývat Krajský soud v Ostrava. Palkovská rozhodnutí uvítala.

"Je to poprvé, co se soud zastal komunálního politika. Trestní oznámení se stále častěji využívá v politickém boji, což není v pořádku. Tento institut nemůže být zneužíván k takovým účelům. Kdyby to pokračovalo, řada lidí by pak raději do komunální politiky vůbec nešla," řekla ČTK Palkovská.

Její stanovisko soud podpořil. "Z hlediska ochrany základních hodnot českého ústavního pořádku by bylo nepřípustným trendem, kdyby se policie na základě vágních, či dokonce objektivně nepravdivých podnětů měla fakticky stát bezplatnou detektivní kanceláří k získání informací o jednání politických oponentů," uvedl v nálezu soudce zpravodaj Jan Filip.

Podle Palkovské opoziční zastupitel Jan Ferenc podal trestní oznámení ve věci, ve které bylo od začátku zcela jasné, že trestný čin nespáchala. "Mohl se zeptat na zastupitelstvu. Či v kontrolním výboru. To neudělal. místo toho zbytečně zatěžoval policii a státní zastupitelství," řekla.

Palkovská konkrétně žádá uhradit náklady, které vynaložila za právníka kvůli nepodloženému trestnímu oznámení. Opoziční zastupitel oznámení podal kvůli tomu, že si město platilo externí auditorskou firmu. Policie podnět odložila. Starostka se domnívá, že primárním cílem oznámení bylo poškodit ji v politickém boji.

Palkovská původně žádala 20.000 korun jako náhradu majetkové újmy a 38.497 korun jako náhradu nákladů na právní služby. Okresní soud nejprve vyloučil k samostatnému projednání žalobu o náhradu nemajetkové újmy, poté zamítl zbytek žaloby, ve kterém šlo o náhradu nákladů právního zastoupení.

Podle okresního soudu trestní oznámení neobsahovalo vědomě nepravdivé informace, ani starostku neuráželo či neskandalizovalo. Podle okresního soudu také starostka musela být srozuměná s tím, že se jako osoba veřejně činná může stát cílem kritiky či kontroly. Rozhodnutí potvrdil Krajský soud v Ostravě, který se po zásahu ÚS musí případem zabývat znovu.

Opoziční zastupitel oznámení podal v prosinci 2012. Policie pak starostku začala vyšetřovat kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Kriminalisté případ odložili v březnu následujícího roku, opoziční zastupitel však ještě uspěl se stížností u Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Podruhé pak policie vyšetřování odložila v říjnu 2013 s odůvodněním, že Palkovská žádný trestný čin nespáchala a město postupovalo v souladu s principem řádného hospodáře.
lo, čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
13. 9. 2017 08:07
Luboš
Že by byla kriminalizace soka konečně trestná? To si nemyslím. Šroubovaný nález US říká, že dotčený může žádat po pomlouvači náhradu škody. Další soud... spravedlnost NIKDE.
13. 9. 2017 08:14
LOL
Kdo to bude posuzovat, jestli bylo TO podáno jako součást dehonestace protivníka a politického boje,nebo oprávněně? Naše moudrá policie a státní zástupci? Ty přece nevyšetří ani krádež třídní knihy, natož pak třídní boj..
13. 9. 2017 09:51
dupro
Po kom bude žádat odškodnění Babiš, až soud zruší obvinění? Anonym se sám přihlásí?
13. 9. 2017 12:56
Liberec
Tak to je Koryto v háji. Když už nebude moci beztrestně osočovat, udávat a pomlouvat, co bude dělat?
nehoda
20. 5. 2018 17:01 Dvě zranění si vyžádala dnes odpoledne nehoda tří motocyklů a osobního auta na Českolipsku. Jeden z motorkářů zřejmě nezvládl řízení.
voda
20. 5. 2018 15:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
festival
20. 5. 2018 11:01 Prakticky každý víkend se v létě v Libereckém kraji bude konat hudební či divadelní festival. Z nejnavštěvovanějších akcí minulých let nechybí žádná.
knihovna
20. 5. 2018 10:35 V pondělí 21. května od 18.00 hodin se koná v liberecké knihovně autorské čtení básníka a prozaika Martina Reinera z jeho nejvíce oceňovaného románu Básník...
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).