reklama

Tři projekty jsou "špatně", jen ten od Změny je OK. Laici hovoří do věcí, o nichž nic neví

10. 5. 2018
Cokoliv nového vznikne v liberecké Papírové ulici, v lokalitě přezdívané Bronx či Stínadla, je správně. Nynější podoba této části dolního centra stotisícového města je víc než ostudná. Proto je s podivem, jak mocné propagandistické tažení proti developerovi, který zde chce stavět, nastalo. Za vším hledej Změnu pro Liberec, součást současné vládnoucí radniční koalice.
Tři projekty jsou "špatně", jen ten od Změny je OK. Laici hovoří do věcí, o nichž nic neví
archivní foto + vizualizace

Město navazuje na zaniklou tradici Rady architektů, která bude poradním orgánem primátora, určeného zastupitele a odboru hlavního architekta. Sedmičlenná rada, v níž zasednou i dva odborníci ze zahraničí, se bude zabývat rozvojem města, architekturou, urbanismem a bude se vyjadřovat k územnímu plánování či veřejnému prostoru. Obnovu Rady architektů inicioval primátor Tibor Batthyány. Inspirací byly úspěšně fungující rady v rakouských městech. TZ MML, celé znění ZDE.

Developer se španělskými vlastníky chce v lokalitě poblíž Papírové ulice už od roku 2008 postavit obytný dům. V plánu je podle dostupných informací pětipatrový dům a tři patra podzemních garáží. V přízemí budou kanceláře, ordinace, zbytek připadne na byty. Objekt, jehož investorem je podle idnes.cz španělská firma Talcovi Properties, počítá se 110 byty a má zasáhnout až do ulic Lucemburská a Na Poříčí. Čímž "prokoukne" i okolí zaneřáděné čtvrti.

Projekt má ale řadu odpůrců. Lidé z okolí před lety sepsali petici proti výstavbě masivního objektu, posléze se připojilo tehdy jen mírně rozhádané vedení radnice tvořené ANO a Změnou. Nyní se část radních kolem primátora z exANO rozhodla, že projekt podpoří, protože výstavbu posoudila poradní Rada architektů a ta doporučila, po dílčích úpravách, dát bytovému domu šanci. Změna spustila tradiční povyk. S čím nepřišla ona, to je špatně. Podle prozměnařské propagandy se investor snaží projekt protlačit přes primátora Batthyányho…

Už v dubnu ZPL vydala tiskovou zprávu, v níž za to Tibora Batthyányho ostře kritizuje. Zpráva ale dočasně zapadla, protože připravenou kauzu mediálně přetloukl zátah v libereckém dopravním podniku. Nyní se věc dostala na světlo, prozměnařské propagandistické soukolí se opět ztěžka roztočilo: „Na jednání Rady města Liberec 17.4. byl předložen materiál, podle kterého by měla rada zvrátit své původní rozhodnutí a projekt odsouhlasit. Důvodem pro změnu postoje radních mělo být projednání projektu v radě architektů… Tento svůj poradní orgán si vytvořil primátor a hned u prvního velkého projektu se ukazuje, jak pochybně je tento orgán ze strany primátora využíván,“ stojí v TZ ZPL.

V radě architektů, poradním orgánu primátora, přitom sedí renomovaní odborníci z tuzemska i zahraničí a zpochybňování jejich práce je od Změny mix velké troufalosti a zoufalství.

Vyjádření rady architektů k projektu, podle lokálních politiků ze Změny, kteří jsou v oboru naprostými amatéry, prý obsahuje zcela vágní a neurčité podmínky, které pro stavebníka nebudou v následujícím řízení představovat žádný problém obejít. „V podstatě jsme měli schválit investorovi projekt v dosavadní podobě s tím, že nám zcela nezávazně přislíbil se připomínkami rady architektů zabývat. Udělali bychom stejnou chybu, jako nedávno Jablonec nad Nisou, který investorovi skočil na lákavé vizualizace nového obchodního domu a teď má v centru betonovou krabici,“ vysvětluje radní Josef Šedlbauer, chemik.

„Pokud teď rada města neuhne, investorovi nemůže být vydáno stavební povolení, bude muset znovu začít s povolovacím procesem a otevře se cesta k dohodě o projektu, který bude fungovat pro investora i pro město. Proto teď investor tak spěchá a tlačí, i když se projekt táhne od roku 2009,“ doplnil Jan Korytář, lídr Změny, původním povoláním ekolog, kterého koaliční dohoda s bývalým ANO vynesla do křesla ekonomického náměstka krajského města. Snaha škodit developerovi z jeho slov čouhá jako sláma z bot. Změna totiž uznává jen projekty, na nichž se snaží podílet jen ona sama. Protože je ale její kapacita, mozková i výkonnostní, hodně omezená, správně je jen výkres budovy nového terminálu, jenž možná, ale opravdu jen možná, bude někdy stát pod libereckým nádražím.

Přinášíme čtyři vizualizace. První tři jsou podle Změny "nepovedené, špatné, škodící". Proto proti projektům vede doslova svatou válku. Přitom jablonecký obchodní dům Central už stojí a slouží obyvatelům, bytový komplex na liberecké Masarykové třídě je rozprodán a kvapem se blíží do cílové pásky. Třetí vizualizace pak představuje bytový dům v lokalitě Papírové ulice, který má Změna aktuálně na mušce.

Poslední vizualizace je samozřejmě "v pořádku". Jedná se o terminál a parkhaus, který Změna prosazuje navzdory všemu a všem.

Posuďte sami!

1. Obchodní dům Central, Jablonec nad Nisou. Podle Změny "krabice v centru"...2. Bytový komplex Park Masarykova, Liberec. Podle změny "naddimenzované sídliště"...3. Obytný dům s podzemním parkováním a službami, Papírová ulice, Liberec. Podle Změny "monstrum"...4. Projekt terminálu a parkovacího domu, Liberec. Podle Změny "úžasnost"...

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
10. 5. 2018 05:51
můj názor
Buď všechno stejně hnusný krabice nebo je všechno OK. Nejblběji vypadá ten terminál, už podle zpracování vizualizace. Jak by asi vypadal barák ve skutečnosti?
10. 5. 2018 06:03
Jan2
Terminál je nejmíň! Takto ve srovnání mezi ostatními vypadá jak chudý příbuzný.
10. 5. 2018 07:11
Igor
Máte pravdu, pro kladné hodnocení je třeba participace Změny, nikoliv vhodná architektura či urbanismus.
10. 5. 2018 07:59
Pavel
Co to je za populismus? Dejte tam reálné fotky Centralu, vizualizace snesou všechno - včetně spokojených lidí, úžasné zeleně, která tam není a nikdy ani nebude. Je to klam a vy to víte - neblbněte lidem hlavy!
10. 5. 2018 08:02
Smolik
Vsechno jsou to vizualizace, aby to bylo srovnatelne. Central stoji, terminal je na papire.
10. 5. 2018 08:16
Pavel
Ano, takže se tu budeme uklidňovat něčím, co vlastně ani není reálné? Pokud ano, stačí nám opravdu málo... architekt pracuje s hmotou, zkuste se na to jako běžný laik kouknout z této stránky? Ano, maximální užitek ze stran investora, pro občany nic... španělsky investor zaspal a ted chce stavět za každou cenu... je to jen čistý byznys, tady o lidi nejde! Centrál, Forum, Plaza je toho dokonalým příkladem...
10. 5. 2018 08:24
ach jo
O umelcich jako jste vy je tento clanek. Nerozumitr, hodnotite.
10. 5. 2018 09:21
Pavel
NO jasně, musíme se spokojit se vším, co nám investor předhodí, viďte? Žádný argument, pouze: "Vy, jste..." opět klasická ukázka jak odvést pozornost od tématu, od sebe (napsáno abecně...). Přeji hezký den! :-)
10. 5. 2018 17:14
Howg
Tak budte investorem a predvedte se s architekturou nad kterou spadne vsem brada. Aha, vy jenom kecate a skutku nejste schopen. Tak jindy. Nekdy. Nikdy.
10. 5. 2018 08:53
An
Tak máte pravdu, že realizace Centralu se od vizualizace hodně liší, ale stejný bude problém i případě Změnařského parkingu, kde ani sám architekt neví, jak by se měly řešit ony zelení porostlé stěny (o tom, že zelené budou jen pár měsíců radši ani nemluvím).
Faktem zůstává, že jsou to všechno krabice, stejně jako většina dnešní architektury, protože v tom městě na omezeném prostoru toho nikdy víc nevymyslíte - pokud řešíte maximalizaci užitného prostoru.

Ale tady jde spíš o princip než o konkrétní projekt - Papírové náměstí a okolí není žádnou perlou Liberce, ale naopak symbolizuje spíše onu "špínu velkoměsta", takže jakýkoliv projekt, který to tam oživí a přivede tam normální populaci, bude pro město přínosný.

A když už jsme u těch developerských projektů - byl jste se někdo podívat na Masaryčce jak REÁLNĚ vzhledově ovlivňuje stavba viladomů tato místa? Při pohledu z ulice jsou takřka neviditelné....
10. 5. 2018 08:27
Jozef
Jsou to vsechno skatule, takovy je trend. Tudiz nerozumim, proc je jedna ok, ostatni ko. Ze za tim nestoji zpl je ukazka trapnosti od koryt.
10. 5. 2018 16:47
Holmes
Dobře vy, takto je vidět, jak je to všechno jenom politika
10. 5. 2018 17:12
Jj
Jen do nich, at volici vedi co je to za xindl Z
10. 5. 2018 17:15
jan
Ten terminal vypada mezi ostatnimi jak socka
10. 5. 2018 21:03
frigo
V první řadě je nutno říci, že paní redaktorka srovnává nesrovnatelné, parkhaus je ryze funkční stavba, tento se navíc nenachází v historickém centru města, tudíž z logiky věci je to krabice. Další věc, pokud se nepletu, tak ten obchoďák v Jablonci v reálu vypadá dost odlišně a ZPL kritizovala právě ten odlišný výsledek. Čili srovnáváme vizualizace, které investoři evidentně neberou moc vážně, u jedné již víme, že to byl klam (a redaktorka z tohoto matroše vypočítala hmotnost vesmíru :-)

Ještě doplním, že z těch vizualizací se mi nejméně líbí dům plánovaný na Papírák, dle mě je mimořádně odpudivý. Je dobré, že se našel investor, který tam chce něco postavit, ale myslím, že by to potřebovalo pozměnit.

Radu tvořenou architekty, kteří k městu nemají žádný vztah a nenesou žádnou zodpovědnost nepovažuji za dobrý nápad.
11. 5. 2018 19:27
lu2
Ty vizualizace bych sem snad raději nevkládal, chystám se navečeřet.. Děkuji
mýdlový princ
21. 1. 2019 17:06 V sobotu 26. ledna se koná v Home Credit Areně unikátní muzikál s hity Václava Neckáře Mýdlový princ. Začátek je v 19:00 hodin.
jablonec
21. 1. 2019 16:03 Jablonec nad Nisou rozdělí na dotacích na podporu sociálních služeb, vzdělávání, kultury a sportu přes 11 mil.Kč. Nejvíc peněz je pro sociální služby.
bezdomovci
21. 1. 2019 12:04 Když nestačí lůžka, nabízejí centra Naděje v Jablonci nad Nisou a Liberci v mrazivých dnech bezdomovcům na přenocování alespoň "horké židle".
fotbal
21. 1. 2019 11:04 S fotbalisty Liberce neodcestoval na soustředění konžský útočník Elvis Mashike Sukisa, který míří zpět do Českých Budějovic na půlroční hostování.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).