reklama

Krajské soudy zamítly dalších osm stížností na výsledky voleb

3. 11. 2018
Soudy v Liberci a Hradci Králové v pátek zamítly osm stížností na výsledky voleb v obcích v Libereckém kraji. Dvě se týkaly České Lípy a také Ždírce u Doks a po jedné Jablonce nad Nisou, Hodkovic nad Mohelkou, Stráže pod Ralskem a krkonošských Vítkovic. Krajské soudy zveřejnily svá rozhodnutí na úřední desce. Ne všechny obce, kterých se stížnosti na volby týkaly, nyní mohou svolat ustavující zastupitelstvo. Soud musí ještě rozhodnout o dalších stížnostech, které jsou spojené s Jabloncem a Českou Lípou.
Krajské soudy zamítly dalších osm stížností na výsledky voleb
Ilustrační foto

V České Lípě se stěžovatelka domáhala přepočtu hlasů, neboť kandidátovi číslo 15 uskupení Živé Lípy Janu Policerovi chyběl jediný hlas k tomu, aby se díky preferenčním hlasům dostal do zastupitelstva. Přišlo jí zvláštní, že v některém okrsku dostal ve srovnání s jinými málo preferenčních hlasů. Podle soudu jsou tvrzení navrhovatelky jen v obecné rovině. "Ze skutečnosti, že kandidát Jan Policer jen těsně nezískal mandát zastupitele, nelze bez dalšího dovozovat jakékoli pochybení okrskových volebních komisí," uvádí se ve zdůvodnění. Soud zamítl i stížnost lídra českolipské kandidátky Nezávislí a soukromníci Zdeňka Ježáka. Podle něj byly v blízkosti volebních místností pohozené volební letáky na podporu některých kandidátů a s označením lidí, které nevolit. Mezi nimi byl i on. Podle soudu se ale neprokázalo, že by takové letáky v blízkosti volebních místností byly.

V Jablonci nad Nisou se přepočtu hlasů domáhala Jolana Hotiová. Uvedla, že v okrsku 19 dala hlas kandidátovi Strany práv občanů Zemanovci, který ale podle jí dostupných výsledků nezískal v tomto okrsku ani jeden hlas. Podle soudu ale ani případné pochybení okrskové komise ohledně jednoho hlasu není důvodem, který by hrubě ovlivnil výsledky hlasování, tedy rozložení mandátů mezi jednotlivé strany. Soud vycházel z toho, že Zemanovci získali 1957 hlasů, k získání mandátu potřebovali bezmála 15.000. "Soud znovu zdůrazňuje, že jeho úkolem není všeobecná kontrola volebních výsledků a nahrazení práce okrskových volebních komisí," píše se ve zdůvodnění.

Soud zamítl i stížnost na údajnou nedovolenou agitaci před volebními místnostmi v době voleb v Hodkovicích nad Mohelkou i stížnosti na údajnou nedovolenou agitaci při volbách, porušení tajnosti hlasování a ovlivňování voličů při vyplňování volebních lístků ve Stráži pod Ralskem. Podle soudu se neprokázala ani manipulace s volebními výsledky ve Vítkovicích v Krkonoších. Soud zamítl také obě stížnosti v souvislosti s volbami v malé obci Ždírec na Českolipsku.

Na komunální volby v Libereckém kraji přijaly soudy v Liberci a Hradci Králové dohromady 18 stížností. Návrhy na neplatnost soudy zamítly už i v případu Doks na Českolipsku a Jilemnice a Rokytnice nad Jizerou na Semilsku.

 

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
lyže
20. 1. 2019 18:07 V Libereckém kraji vyrazily o víkendu lyžovat tisíce lyžařů. Podmínky pro lyžování jsou ve většině středisek ideální. Sněhu je dostatek.
cl
20. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
fot jn
20. 1. 2019 13:05 Fotbalový reprezentant Michal Trávník si při tréninku lehce poranil koleno a bude Jablonci chybět v úvodu jarní části sezony.
ralsko
20. 1. 2019 13:04 Největší armádní areál v Libereckém kraji - bývalý vojenský prostor Ralsko na své využití stále čeká, zatím se tam bourá. V dalších areálech to žije.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).