reklama

Kraj: Hamplova kniha Prolomení hradeb nenávist vzbuzuje

7. 6. 2018
Tiskové prohlášení Libereckého kraje ke zrušení besedy ke knize Petra Hampla v krajské vědecké knihovně: Krajská vědecká knihovna v Liberci zrušila besedu spolku Naštvané matky ke knize Petra Hampla s názvem Prolomení hradeb. Postup knihovny, kterou zřizuje Liberecký kraj, plně podporujeme.
Kraj: Hamplova kniha Prolomení hradeb nenávist vzbuzuje
Ilustrační foto

„Ztotožňuji se, jako občan i jako radní, která má v gesci krajskou vědeckou knihovnu, se základní myšlenkou, která stavbu knihovny i její letitou činnost provází. Má a bude mít nadále svou platnost a se sílícími xenofobními hlasy ve společnosti o to víc. Stojím za rozhodnutím paní ředitelky Konvalinkové zrušit besedu pořádanou spolkem Naštvané matky, vyjádřila podporu ředitelce radní Květa Vinklátová.

 „Krajské knihovně se také říká Stavba smíření, stojí na základech židovské synagogy vypálené nacisty v listopadu 1938 po obsazení Sudet. Byla postavena jako výraz vzájemného porozumění a tolerance. Považuji proto za logické, že paní ředitelka Konvalinková zastává dnes čím dál tím méně populární názor být otevřený myšlenkám, které respektují člověka, a to jakéhokoli bez rozdílu,“ říká hejtman Půta.

 Kniha Prolomení hradeb nenávist vzbuzuje. Je to kniha, která lidi burcuje proti jevům, které ještě ani nenastaly a podporuje xenofobní nálady, autor nastiňuje hrozby. A nejde jen o knihu – spolek Naštvané matky je v mnoha směrech kontroverzní.

 „Před termínem akce se nás lidé opakovaně ptali, zda opravdu poskytneme prostor pro konání této akce, která prezentuje xenofobní názory. Na základě těchto reakcí a na základě svého uvážení jsem besedu ihned po příjezdu ze zahraniční pracovní cesty zrušila. Nepřátelské názory nejsou v souladu s posláním knihovny. Knihovna by měla být politicky neutrální a doposud tomu tak vždy bylo. Držíme se zásady, že zde mohou probíhat pouze politické dialogy a diskuse více lidí, ne monology,“ vysvětluje důvod zrušení besedy Blanka Konvalinková, ředitelka krajské knihovny.

 Četné reakce, které se po zrušení akce objevují nejen na sociálních sítích, ale také v emailové poště paní ředitelky Konvalinkové, jsou nenávistné a zlé a jejich hlavním argumentem je, že „knihovna je placená z mých daní a nemá mít žádný názor“. Z kterých daní? Z daní i těch, kteří jsou za zrušení přednášky vděčni.

 Svoboda slova je jedním ze základních principů demokracie a svobodné společnosti. Jenže nemůže fungovat sama o sobě, bez respektu k odlišným názorům a respektování práv jejich nositelů. Výkřiky o cenzuře a návratu k normalizaci považuji za výraz neschopnosti některých osob kriticky vnímat realitu. Beseda s autorem knihy Petrem Hamplem se uskuteční na jiném místě v Liberci, na místě méně spojeném s dobou, kdy původ člověka a jeho vyznání byly důvodem a zároveň ospravedlním likvidace milionů lidí. V krajské knihovně se běžně politické agitace jednoho názoru nepořádají a neorganizují,“ uzavírá hejtman Půta.

 Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje

Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovna v Liberci

 

Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 6. 2018 13:55
dupro
Pane hejtmane a vy další - doufám, že vám tuto cenzuru názorů voliči spočítají u voleb.
7. 6. 2018 14:06
muj nazor
Je zbytecne tuto zbytecnou vec eskalovat
7. 6. 2018 15:13
Igor
Držíme se zásady, že zde mohou probíhat pouze politické dialogy a diskuse více lidí, ne monology,“ vysvětluje důvod zrušení besedy Blanka Konvalinková, ředitelka krajské knihovny.

Vždyť tam klidně mohla přijít a vést dialog, monologem bych spíše nazval to její zrušení akce ...
7. 6. 2018 22:25
dupro
Mohla sama diskutovat...
7. 6. 2018 15:29
dotaz
A co besidky zmeny a TI? To byly taky ucelove akce plne propagandy a nenavistne ideologie
7. 6. 2018 20:13
Pavel
Novodobí cenzoři v Kojzarovském duchu rozhodují o tom co se smí a co se nesmí. Podařilo se jim to samé co Kojzarovi (který za bolševika určoval v Rudém právu, kdo seje vítr a sklízí bouři), vzbudili zájem o ty (v tomto případě o knihu), které tak pěkně po bolševicku napadají.
9. 6. 2018 14:11
Milan Turek
Ředitelka knihovny může mít také svůj vlastní názor nebo snad ne?
mýdlový princ
21. 1. 2019 17:06 V sobotu 26. ledna se koná v Home Credit Areně unikátní muzikál s hity Václava Neckáře Mýdlový princ. Začátek je v 19:00 hodin.
jablonec
21. 1. 2019 16:03 Jablonec nad Nisou rozdělí na dotacích na podporu sociálních služeb, vzdělávání, kultury a sportu přes 11 mil.Kč. Nejvíc peněz je pro sociální služby.
bezdomovci
21. 1. 2019 12:04 Když nestačí lůžka, nabízejí centra Naděje v Jablonci nad Nisou a Liberci v mrazivých dnech bezdomovcům na přenocování alespoň "horké židle".
fotbal
21. 1. 2019 11:04 S fotbalisty Liberce neodcestoval na soustředění konžský útočník Elvis Mashike Sukisa, který míří zpět do Českých Budějovic na půlroční hostování.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).