reklama

Je rozhodnuto, známe výsledky voleb i "úspěšnost" referenda

6. 10. 2018
Volby roku 2018 skončily. Teď už ve volebních místnostech úřadují červené propisovačky, tedy tužky píšící výhradně touto barvou. S nimi komisaři sčítají výsledky. Jinou barvou píšící pomůcky jsou zapovězeny. To aby náhodou někoho nenapadlo přidělat křížky na listinu, jíž má v ruce, a pokusit se tím ovlivnit výsledek volby. V Libereckém kraji se konají i volby senátní – v Jablonci nad Nisou.
Je rozhodnuto, známe výsledky voleb i "úspěšnost" referenda
Ilustrační foto

A také tu máme jedno kontroverzní referendum, které pro občany Liberce přichystala Změna, strana, která byla čtyři roky součástí radniční vládnoucí koalice. Mohla proto ledacos z toho, o čem občané ve všelidovém hlasování rozhodují, prosadit díky svému postavení v radě a zastupitelstvu. Náklady na referendum radnice odhadla na 2,5 milionu korun.

Právě kolem referenda je největší rozruch, protože Změna najala brigádníky, kteří o místě jeho konání informovali většinou před běžnými volebními místnostmi. To někteří komunální politici vyhodnotili jako nepovolenou agitaci před místem konání komunálních voleb a měli obavu o jejich regulérnost. I proto podnikli kroky, aby celou záležitost zdokumentovali. Vznikla z toho řada problémů, jimiž aktuálně žije internet. Změna totiž placené brigádníky, z nichž mnozí byli neplnoletí, vybavila transparenty, které měly grafiku kampaně ZPL do komunálních voleb a evokovaly tuto stranu. Nápisy na nich nebyly ani úplně pravdivé, když hlásaly, že lidé mohou hlasovat o MHD v Liberci zdarma, přičemž se návrh týká pouze dětí a seniorů.

Průběžné výsledky komunálních a senátních voleb sledujte například ZDE (komunál) a ZDE. Na stránce komunálních voleb si zadejte název obce, jež vás zajímá. My se věnujeme Liberci.

Podle on-line zpravodajství webu Forum 24 se v senátních volbách nejrychleji výsledek objevil už ve 14:37 v jednom ze dvou okrsků obce Tatobity na Jablonecku. Zvítězil tam nynější senátor ODS Jaroslav Zeman nad kandidátem ANO Josefem Chuchlíkem a Michaelou Tejmlovou (za uskupení Senátor 21). Rozhodlo o tom 32 procent tamních voličů. Tatobity jsou zajímavé i tím, že se tam nekonají komunální volby. Nikdo nechtěl kandidovat.

Volby poslaly exponenty dosavadní vlády nad Libercem do opozice i propadliště dějin

Velké oči, velká očekávání a velké zklamání – i takové jsou stále ještě neoficiální výsledky voleb v krajském Liberci. Sečteno je bezmála 97% okrsků a něco se zadrhlo. Výsledky se již ale výrazněji změnit nemohou. Změna pro Liberec, jež byla čtyři roky ve vedení města, utrpěla debakl nejen v komunálních volbách, když se její zisk zastavil lehce nad 13 procenty, ale i v referendu, kam přišlo hlasovat necelých 15 procent oprávněných voličů. Závěry všelidového hlasování tak jsou nezávazné. Noví vládci Liberce je ale mohou alespoň považovat za průzkum veřejného mínění, za který radnice zaplatila kolem dvou milionů korun.

Voliči to „spočítali“ i dosavadnímu primátorovi Tiboru Batthyánymu, když jeho PRO 2016 s podporou Svobodných přidělili necelá čtyři procenta hlasů. Tím se pro něj pro nadcházející čtyři roky uzavírá kapitola s názvem Liberecká politika. Stejně tak pro další osobu, která kdysi byla v Liberci primátorem, resp. primátorkou. Liberec Plus+ Martiny Rosenbergové oslovilo jen 1,58 % voličů. Méně měli už jen Soukromníci, kteří nedosáhli ani na jedno procento.

Zvítězili Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 32 procent před ANO, které inkasovalo 21,36 %. Třetí na pásce je Změna pro Liberec, které ale bronzové místo vyneslo jen 13,25  procent. S vysokou mírou pravděpodobnosti to znamená i místo v opozici, kde se setká s odpadlíky od tohoto hnutí jménem LOL!, kteří od voličů inkasovali 5,27 %  hlasů. ODS může slavit, protože se evidentně odrazila ode dna a získala 8,37 %  hlasů.

Na teorie o koalicích je brzy, ale na první pohled a „zvenku“ to vypadá na sestavu, která bude kopírovat mocenské poměry na kraji a kde spojenectví mezi SLK, ANO a ODS „frčí“ bez větších afér. Takovou konstelaci by si Liberec po čtyřech letech vlády praxí nepolíbených amatérů zasloužil.

 

Semily byly první, Volba zvítězila. V Č. Lípě bodovalo ANO, v Jablonci ODS

Jako první z okresních měst Libereckého kraje byly sečteny výsledky komunálních voleb v Semilech. Zde vyhrála s 32,95 % Volba pro Semily nynější starostky Leny Mlejnkové. 16,74 % připadlo sestavě Spolu a 15,97 % hnutí ANO. ODS v Semilech inkasovala 9,42 % hlasů, KSČM 7,29 % a Společně pro Semily 6,77 %. V zastupitelstvu ještě zasedne Česká pirátská strana s 5,92 %. Vítězná Volba v zastupitelstvu získala osm mandátů, SPOLU a ANO čtyři, ODS dva a KSČM, Spolu a Piráti po jednom.

V České Lípě zvítězilo ANO s 23,99 %, o „chlup“ horší byla Živá Lípa s 22,35 %. Bronz získali občanští demokraté s 9,64 %. ČSSD nynější starostky Romany Žatecké byla až čtvrtá s 8,34 %. V zastupitelstvu ještě zasednou Piráti (7,99 %), PRO Českou Lípu (7,71 %), Nezávislí a soukromníci (5,96 %) a Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) se pěknými pětkami – 5,55%. Komunisté pětiprocentní hranici překonali s „odřenýma ušima“, když získali 5,08%. Vítězné ANO má v zastupitelstvu sedm mandátů, Živá Lípa šest, ODS tři a ČSSD, Piráti a PRO ČL po dvou. Jedno křeslo v zastupitelstvu má NaS, SPD a KSČM.

V Jablonci nad Nisou opět zvítězila ODS, když získala 22,34% hlasů. Na paty jí šlape ANO s 20,26 %. Třetí Česká pirátská strana inkasovala 14,51 %. V pořadí čtvrtá kandidátka Společně pro Jablonec má 11,57 %. V zastupitelstvu zasednou ještě Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 9,96 %, Nová budoucnost pro Jablonec s 5,38% a Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) s 5,20. Sociální demokraté zůstali před branami zastupitelstva s 4,22 %. V jabloneckém zastupitelstvu bude mít ODS osm mandátů, ANO sedm, Piráti pět, Společně pro Jablonec čtyři, Starostové tři, Nová budoucnost pro Jablonec dva a SPD jeden.

 Bublina jménem referendum za cca 2 miliony splaskla, přišlo necelých 15 procent občanů

Jen 14.823% účast zaznamenalo místní referendum, které se souběžně s komunálními volbami uskutečnilo v Liberci. Vyplývá to z předběžných výsledků zveřejněných na webu radnice. Referendum, které město vyšlo na cca 2 miliony korun, je tudíž neplatné. K platnosti všelidového hlasování musí být splněny dvě podmínky:

V místním referendu je třeba účasti alespoň 35% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob a rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se referenda zúčastnily, a zároveň alespoň 25% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

Voliči v rámci referenda, které iniciovala Změna pro Liberec, odpovídali na pět otázek, jež neměly daleko k populismu. Nejvíce lidí (85.60%) chtělo regulovat hazard. 74.01 procenta hlasujících se přimlouvalo za obnovu lesního amfiteátru v Lidových sadech a 65.862% by uvítalo výkup hráze Veseckého rybníka. Nejméně lidí (57.378%) se vyslovilo pro to, aby město kupovalo liberecký zámek a jen 62.217% hlasujících by souhlasilo s dopravou zdarma pro děti a seniory. Kompletní výsledky ZDE.

Referendum provázely jenom komplikace. Podezřelý byl už počet hlasů, který se podařilo nasbírat přípravnému výboru pod vedením Jana Korytáře ze Změny pro Liberec. Ten hlásil 8,5 tisíce sebraných podpisů, řada z nich byla ale získána lstí, když sběrači podpisů občanům tvrdili, že referendum pořádá město. Podle úředníků, kteří podpisy prověřovali, jich ale bylo přes tři tisíce neplatných. Nakonec se do věci vložil soud, který referendum Liberci nařídil.

Změna referendum pojala jako součást své kampaně před komunálními volbami, takže veřejnosti oba politické akty splývaly. Po oba dny voleb bylo kvůli referendu dusno, protože Změnou najatí brigádníci „informovali“ těsně vedle volebních místností pro komunální volby, což někteří liberečtí zastupitelé vyhodnotili jako riziko pro průběh voleb. ZDE.

V Jablonci jde do 2. kola Zeman (ODS) a Tejmlová (Senátor 21)

V druhém kole senátních voleb se v jablonecko-semilském volebním okrsku č. 35 utká Jaroslav Zeman z ODS, který mandát obhajuje, s kandidátkou Hnutí Senátor 21 Michaelou Tejmlovou. Zdatný komunální politik s přesahem do celostátní politiky Jaroslav Zeman chce v horní komoře parlamentu pokračovat, zatímco Tejmlová, zastupitelka města Jablonec nad Nisou, máma dvouleté holčičky, právnička, expertka na evropské právo a mediátorka, by byla ve Valdštejnském paláci zcela novou tváří.

Zeman od voličů v prvním kole senátní volby získal 34,15 % což je 15 211 hlasů, Tejmlová 21,94 % a 9 773 hlasů. Bronzový kandidát, bezpartijní „kůň“ v dresu ANO Josef Chuchlík dostal 17,83 % a 7 944 hlasů. Nositel bramborové medaile Pavel Žur inkasoval 10,04 %, což představuje 4 474 hlasů. Kompletní výsledky ZDE. Výše uvedená čísla jsou k času, kdy bylo sečteno 97,61 % okrsků a volební účast činila 44,32 %. Čísla budeme aktualizovat, na konečném pořadí se ale už nic nezmění.

ODS, která v Jablonci nad Nisou může slavit, protože významně uspěla i v komunálních volbách, představovat netřeba. Hnutí SENÁTOR 21 se na svých stránkách představuje jako platforma, která chce naplnit smysl Senátu jako souboru zkušených, respektovaných a důvěryhodných osobností, které sdílejí hodnoty a principy liberální demokracie. Hnutí si klade za cíl pomoci těmto nezávislým osobnostem získat senátní mandát a vytvořit jim kvalitní odborné zázemí pro jejich práci.Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
6. 10. 2018 15:35
Pat&Mat
A je to.
6. 10. 2018 15:38
jj
Uvidíme, jak se vyplácí oblbovat lidi kampaní do bezvědomí
6. 10. 2018 15:47
jo jo
Jistě máte na mysli soustavnou kampaň Aleny Roubaličevny ??
6. 10. 2018 16:19
Petr
Nevsiml jsem si ze by nekam kandidovala, dela jen slusnou novinarinu. A jmenuje se jinak ty popleto. Ani jmeno neumis napsat bez chyb.
6. 10. 2018 17:32
Jiří
Zatím to vypadá dobře. Korytář jen 15%.
6. 10. 2018 17:35
můj názor
Liberec SLK vedou, ZPL už přeskočilo ANO, ODS přes 9%- Ale je sečteno necelých 6%. Trend je ale OK.
6. 10. 2018 18:37
Hajný
Je extrémně nízká účast,tak málo v Liberci k volbám ještě nepřišlo
6. 10. 2018 18:48
Igor
Po té hitparádě posledních 4 roků se tomu ani nejde moc divit
6. 10. 2018 18:52
Jiří
To je pravda, lidí jsou prostě znechucený z toho, co tady Korytarovci ty čtyři roky vyváděli. Ale výsledky jsou zatím skvělý. Líbí se mi těch slibovaných "30%" pro Korytare.
6. 10. 2018 18:54
souhlas, ale
pšt, ať to nezakřiknete. Přece jen se ještě nesčítaly nejlidnatější okrsky v centru aa na sídlištích. Tam svo kampaň zacílili nejvíce.
6. 10. 2018 18:59
Liberečák
Zatím to vypadá náramně. Koalice starostů, ANO a ODS s primátorem Zámečníkem a v opozici šílený čmelák a bílá stopa.

Konečně!
6. 10. 2018 19:00
Petr
Posileni okamůrovci
6. 10. 2018 19:02
Jiří
Super napsáno. Jen pořád čekám na nějaký Korytarovic videa a pořád nic. Že by byl chlapec někde v lese?
6. 10. 2018 19:27
Jiří
Mám dnes krásný večer.
6. 10. 2018 19:34
hmmmm
Taky už jsme načli lahvinku, ale to bychom tak jako tak. Zatím slavíme, že Liberec vyhrál v hokeji v zápase, který vypadal odepsaně. Když to ještě vyjde ve volbách, bude to super večírek!
6. 10. 2018 19:57
Jiří
Další dobrá zpráva. Referendum je neplatné. Přišlo jen 15% voličů. Bohužel za tu Korytarovu "kratochvili' zaplatilo město skoro tři miliony.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).