reklama

Jablonec s rekordními investicemi, už staví nový nemocniční pavilon

17. 5. 2018
Jablonec nad Nisou letos připravil investice za rekordních 351 milionů korun. ČTK o tom informoval náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Největší akcí je výstavba nového pavilonu intenzivní péče v městské nemocnici za 150 milionů korun a také rekonstrukce střechy a další úprava plaveckého bazénu za 40 milionů. Rekonstrukce by se měl letos dočkat i most v Lidické ulici a pokračují i práce na obnově radnice.
Jablonec s rekordními investicemi, už staví nový nemocniční pavilon
Foto: Artur Irma

Prioritou je letos výstavba nového nemocničního pavilonu, slavnostně byla zahájena včera. Více lůžek pro nejtěžší případy, zvýšení komfortu pro pacienty i personál a rozšíření dalších pracovišť. To by měla přinést výstavba nového pavilonu intenzivní péče v nemocnici v Jablonci nad Nisou. V provozu by měl být pavilon nejpozději od konce příštího roku, řekl ČTK ředitel nemocnice Vít Němeček při slavnostním zahájení výstavby.

Jablonecká nemocnice je třetím největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji. Postavení pětipodlažní budovy si vyžádá 150,5 milionu korun. Zaplatí to město jako vlastník nemocnice. "Je to naše největší investice bez dotace v novodobé historii města," řekl ekonomický náměstek primátora Miloš Vele (ODS).

Stavební práce potrvají 17 měsíců, další dva budou podle Němečka třeba ke stěhování a vybavení prostor. Nový pavilon pro intenzivní péči nemocnice nutně potřebovala, stávající kapacita už dlouhodobě nestačila. "Někdy jsme museli náročnější plánované výkony odkládat, protože na jednotce intenzivní péče nebylo místo," uvedl ředitel nemocnice.

Do nového pavilonu se po dokončení přestěhuje oddělení anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) se šesti lůžky a jednotka intenzivní péče (JIP). "Její kapacita se zvýší z osmi na 12 lůžek," dodal ředitel. Kromě zvýšení kapacity přinese nový pavilon nemocnici další výhody. "Jednak dosáhneme lepší zastupitelnosti personálu a techniky mezi pracovišti ARO a JIP, samozřejmě se zvýší komfort pro pacienty i personál a v neposlední řadě se nám uvolní prostory v původních budovách, kde budeme moci rozšířit stávající pracoviště. Určitě se to bude týkat ambulancí," upřesnil Němeček.

Práce budou za běžného chodu nemocnice. "Z bezpečnostních a provozních důvodů nebude možné po celou dobu stavby procházet po stezce pro pěší v zádní části areálu, vedle Hřbitovní ulice," uvedla mluvčí nemocnice Petra Hybnerová. Komplikací pro stavbu je to, že v Hřbitovní ulici se bude letos rekonstruovat plynovod, vodovod a kanalizace. "Je to jediná přístupová cesta na stavbu. Musíme to zkoordinovat tak, že si síťaři stavbu rozdělí na dvě poloviny, aby byl zajištěn přístup do areálu," dodal náměstek primátora.

Začaly už také práce na přípravě rekonstrukce střechy plaveckého bazénu, hlavní oprava by se měla dělat v létě při odstávce bazénu. Projekt za zhruba 40 milionů korun počítá také se zasklením a zastřešením vnější terasy. "Podle projektanta by se vnitřní teplota na lavicích mohla v zimě zvýšit až o 20 stupňů, dneska se teploty těsně u toho skla pohybují jen těsně nad nulou, když je venku mráz," řekl ČTK Milan Matura, jednatel městské společnosti Sport Jablonec, která bazén provozuje.

Ještě v létě chce město zahájit druhou etapu rekonstrukce zchátralého mostu v Lidické ulici, v rozpočtu je ni 13 milionů korun. Stavba je připravena, první etapa se uskutečnila už v roce 2014. "Jelikož je most v zástavbě, musíme mít s majiteli dotčených nemovitostí uzavřené smlouvy o spolupráci a právu provedení stavby. Jednání stále probíhají, ale věřím, že jak vlastníci domů, tak zastupitelé smlouvy odsouhlasí a budeme moci začátkem prázdnin stavbu zahájit," poznamenal Vele.

Zhruba 17 milionů korun půjde letos do pokračující rekonstrukce budovy radnice. Významná ukázka meziválečné architektury byla postavena v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Město budovu už několik let postupně vrací co nejvíce do původní podoby. Letos pokračuje obnova fasády, intenzivně se ale pracuje i uvnitř radnice. Do původní podoby by se letos měl vrátit sál zastupitelstva, kde už se také pracuje.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
přehrada
18. 3. 2019 08:53 Světový den vody (22. března) si připomene přehrada Mšeno prostřednictvím Dne otevřených dveří v sobotu 23. března od 9 do 16 hodin, a to atraktivní prohlídkou přehradní štoly.
konec zimy
18. 3. 2019 06:52 Krakonoš se v Harrachově rozloučil se zimou, ale lyžařský areál má být v provozu až do Velikonoc. Podmínky jsou dobré, na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).